Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Komerčně chované včely šíří nemoci na divoké včely

4. října 2008 v 8:26 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Nemoc šířená na divoké včely od komerčně chovaných včel používaných na opylení v zemědělských sklenících může hrát roli v záhadném ubývání severoamerické včelí populace, řekli výzkumníci.

Včel opylují četné plodiny, a vědci vyjadřovali znepokojení nad padajícími počty poslední roky v Severní Americe. Odborníci varují, že mizení by případně mohlo zasáhnout zemědělství a zásobování potravinami.
Vědci se snaží pochopit nedávný úbytek v různých včelích populacích v Severní Americe. Například, vir přivezený z Austrálie byl zapleten do masivního vymírání poslední rok.
Kanadští vědci studovali jiný typ včely, čmeláka, blízko dvou velkých provozů se skleníkem v jižním Ontariu, kde komerčně chované opylovací včely jsou používány v pěstování plodin jako rajčata, paprik a okurek.
Vědci nejdřív pozorovali že komerční čmeláci pravidelně létali dovnitř a ven přes průchody ve stranách skleníků, unikali ze zařízení.
Vědci potom navrhli matematický model k předvídání jak by se nemoc mohla rozšířit z tohoto přeplnění útěku komerčních včel na jejich divoké sestřenice.
Model předvídal relativně pomalé vytvoření infekce u blízkých divokých čmeláčích populací přes týdny nebo měsíce kulminací v propuknutí epidemické vlny kteá by mohla ovlivnit téměř veškeré tomu vystavené včely.
Model také předpovídal pokles rychlosti infekce jak se dostáváte dále od skleníků.

PARAZITI SKLENÍKOVÝCH ČMELÁKŮ

Výzkumníci potom vzorkovali divoké čmeláčí populace kolem skleníků, chytali včey do motýlích sítí, drželi je v ampulkách vzali je do laboratoře a zkomali na patogeny, včetně testování jejich výkalů.
Vzorce které byly předpovídány matematickými modely byly potvrzeny studiem divokých včel, jak řekli.
Většina parazitů u divokých čmeláků byly zjištěny na normální úrovni kromě jednoho střevního parazita známého jako Crithidia bombi který je běžný u komerčních včelstev ale typicky chybí u divokých čmeláků.
Výzkumníci našli až polovinu divokých čmeláků blízko skleníků infikovaných tímto parazitem.
"Všechny ty různé druhy čmeláků co byly sesbírány kolem skleníků ukazovaly stejný vzorec: skutečné vysoké úrovně infekce blízko skleníků a potom snižující se úrovně infekce jak se vzdalujete," řekl Michael Otterstatter z University of Toronto, jeden z výzkumníků.
"Bylo zcela zřejmé že to pocházelo ze skleníků a byl to všeobecný nepříznivý efekt na čmeláky," dodal Otterstatter v telefonním interview.
Řekl, že parazit oslabuje a často zabíjí včely. Přeplnění nemocí z komerčních včelstev může být činitel v úbytku populace včel v Severní Americe, dodal.

Will Dunham © Thomson Reuters 2008 All rights reserved

http://www.commondreams.org/archive/2008/07
http://www.commondreams.org/archive/2008/07/23/10550
http://www.organicconsumers.org/articles/article_13758.cfm
_______________________________________________________________________

Potenciální přestup hostitele malého úlového brouka

Neumann, P., Hoffmann, D., Pettis, J.S. 2008. Potential host shift of
the small hive beetle (Aethina tumida Murray) to bumblebee colonies
(Bombus impatiens Cresson). Insectes Sociaux. 55:153-162.

Souhrn:
Včelstva jsou napadena širokou škálou škůdců a nemocí. Jeden takový škůdce je malý úlový brouk (Lesknáček) který byl nedávno zavlečen do USA z Afriky. Protože se tento brouk krmí pylem a medem má potenciál napadnout další typy včelích kolonií jako jsou čmeláci. Zjistili jsme že lesknáčci jsou přitahování čmeláčími koloniemi jako včelstvy ale čmeláci mají jisté chování které pomůže se bránit proti broukům napadajícím jejich hnízda. Tedy brouci by mohli nakazit a zničit čmeláčí kolonie v přírodě. Polní průzkumy jsou nezbytné k ohodnocení skutečného stavu napadení divokých společenských včelích kolonií.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama