Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Houbou Metarhizium Anisopliae proti roztočům

28. října 2008 v 8:26 | Eman |  Varoáza
Miliardy včel po celé zemi opouští úly a nikdo je už neviděl.

Posledních několik let záhadné mizení mate včelaře a také experty. "Není jedna příčina se kterou by vědci přišli proč včely umírají,'' řekl Mark Mammen, řídící místopředseda Sioux Honey Association, výrobce Sue Bee Honey. "Myslíme si že je to asi řada různých faktorů.''

Pesticidy a roztoči Varroa jsou dvě vedoucí příčiny problému nazývaného Nemoc hroucení včelstev (colony collapse disorder). Výzkum nového produktu bez chemie by mohl pomoci včelařům porazit oba problémy.

Sioux Honey, největší světová medová prodejní organizace se spojila s výzkumníky na USDA Agricultural Research Center ve Weslaco, Texas, a výrobcem v Pennsylvania, Sylvan Bioproducts, aby vyvinula léčení houbou, která by odrazila parazity včel. Výzkumníci objevili že houba Metarhizium Anisopliae je patogenní pro červeno-hnědé roztoče, které vysávají život ze včel.

"Zásadně napadá roztoče a nikoli včelu,'' řekl Mammen.
(Houba Metarhizium Anisopliae na klíštěti)

Polní testy houby začaly tento podzim, a jsou rozplánovány pokračovat příští jaro, řekl Mammen.

"Jestli bude nebo nebude úspěšná, na to je porota,'' řekl ve městě v Rotary Clubu v pondělí. "My doufáme že bude.''

Jak tento výrobek účinkuje? Mazlavé placky nabité houbou se umístí do úlů. Vložení cizího předmětu provokuje včely zuřivě se ho zbavit.

"Včely strhávají placky a v tom procesu to dostanou na sebe,'' řekl místní včelař Leonard Kurtz. "Když spory vyklíčí, dostanou se do roztočů a zabijí je. Zdá se že to nemá vliv na včely.''

Alternativa ke stříkání

Kurtz, který chová asi 80 včelstev kolem Sioux City, byl mezi těmi co experimentovali s výrobkem. Posuzování jeho účinnosti bylo těžké protože na prvním místě bylo jen několik roztočů.

"Je těžké je vidět, protože jsou velmi malí,'' řekl. "Můžete jich dát čtyři na připínáček.''

Mammen řekl že houbový prostředek by dal včelařům ekologickou alternativu ke stříkání pesticidy.

"Myslím že by se včelaři rádi zbavily chemikálií,'' řekl. "Toje nemůže vyloučit, ale dá to volbu zbavit se jich na čas a pak by se mohli k nim zase vrátit.''

Po opakovaných aplikacích, roztoči si dokázali vytvořit rezistenci, a pesticidy byly neúčinné.
Po dlouhá léta závislost na zemědělských chemikáliích k hubení plevelů a škůdců to vzalo daň na včelách, pozoroval Kurtz. "Naberou trochy pesticidu na nožičky a umírají když krmí pylem mladé larvy,'' řekl.

Podle USDA Agricultural Research Service, zdraví včel se zhoršuje od roku 1980s, s příchodem nových patogenů a škůdců. Termín "colony collapse disorder" přišel na scénu během zimy 2006, když včelaři hlásili ztráty 30 až 90 procent včelstev.

Fenomen je především charakteristický tím, že včely dělnice odletí z úlu a nevrátí se, a zanechají matku a nenarozený plod - mladé včely.

Kdyby se to ponechalo, nemoc ohrozí národní produkci medu, ale také opylování v ceně $15 miliard roční úrody, od alfalfa a okurek k jablkům a višním po mandle a kávu.

Sioux Honey Association, která vyrobí ročně asi 20 millionů kilogramů medu, řekla že někteří z 300 včelařů v asi 20 státech hlásilo ztráty z colony collapse disorder. Ačkoli to neovlivnilo významě celou produkci, donutilo to včelaře vydat další náklady k náhradě ztracených včelstev, řekl Mammen.

Kurtz řekl že typická cena pro jedno nové včelstvo je $50 to $60.

"Někteří z nich ztratili 10,000 včelstev,'' řekl. "To je hodně peněz.''

Jako dítě si vzpomíná že viděl nadbytek divokých včel, tolik že bylo těžké vstoupit na zahradu v teplém letním dnu. Dnes by včely bez komerčních včelstev přestaly existovat.

"Stěží vidíte včelu bez včelaře v oblasti,'' řekl Rotarianům. "Jsou nějaká divoká včelstva, ale běžně dlouho nepřežijí, protože je napadnou roztoči.''

Čísla
300 - Přibližný počet včelařů v Sioux Honey Association
20 - Milionů kg medu který produkují členo Sioux Honey's ročně
2.5 - Milionů včelstev v USA
15 - miliard dolarů plodin opylovaných včelami v USA


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 28. října 2008 v 9:13 | Reagovat

Fenomen je především charakteristický tím, že včely dělnice odletí z úlu a nevrátí se, a zanechají matku a nenarozený plod - mladé včely.

Možno čo napíšem bude ďaleko od tohoto tvrdenia (s ktorým som už stretol na včelárskych stránkach a tlači), ale moje praktické skúsenosti pri tomto "odlete" so včelstiev sú iné.

Tento syndróm prázdneho úľa, som vo svojej včelárskej praxi zažil v rokoch 1988 -89. V dôsledku nesprávnej aplikácie Avartinu (slov. fumigant), som prišie o 70% včelstiev. Vd sa preto nabaľoval (od r. 1985) ako snehová guľa, ich počet aj napriek fumigácii narastal, až v r. 1988 som pozoroval voľným okom na včelách a v polovici 7 mesiaci sa začali obnovovať lezúce včely, niektoré už poškodené, a začiatkom 8 mesiaca som naišl niekoľko včelstiev "vylietaných" z úľov. V úli sa nachádzala jedine M a malé plochy plodu, ktoré keď som otvoril bunky, boli plné roztočov (v jednej bunky bolo aj 16 dospelých samičiek, asi pre totálne poškodenie mladej včely, nemal kto odstrániť viečko a Vd ostal uväznený v bunke, preto mohli dospieť aj nymfy a deutonymfy).

Ako vzniká stav bez včiel?  Po zime prebiehal život včelstva v norme, ale pre vysoký počet prezimovaných Vd, ich nárast bol prudký a mladé včely viac a viac poškodzované.  Zdravé včely vyvíjali enormnú prácu, lebo M stále plodovala a plod musel niekto ošetrovať. Lenže aj zdravé včely nežijú večne a postupne hynú a skutočne odlietajú do vonkajšieho prostredia a už sa nevrátia. Postupne aj mladé včely, ktoré sú už značne poškodené (deformované krídla a zadočky) musia ísť na orientačné a očisťovacie prelety), chcú odletieť, ale každá poškodená včela padá z letáča na zem a začne nekonečný "pochod", kým neuhynú a časť odnesie predátor osa.

Takto to trvá niekoľko týždňov, staré zdravé včely postupne odchádzajú,  no mladé ich nahradia, pretože hynú tiež.  Postup zániku včelstva je tak rýchly, že včelár zrazu zbadá, že včely z úľa nevyletujú, a po otvorení nachádza prázdny úľ, so zásobami, trochou zaviečkovaného plodu a niekdy aj živou M.

A živá M môže byť kľúčom na potvrdenie môjho tvrdenia, že žiaden CCD (Vd plus vírusy i keď žiaden vírus vo včelstve neprospieva včelstvu), ale premnožený klieštik, je príčinou zániku včelstva, tak ako som to popísal vyššie. Inak by M nemohla túto tragédiu včelstva prežiť.

Toto tvrdenie môžem dokumentovať prípadom, keď som našiel vo "vylietanom" včelstve živú matku, niečo plodu a  zásoby v plástoch. Jedine čo ma napadlo som M ponechal v úli a úľ bezpečne zatvoril. Presne o dva týždne som si spomenul, a zatvorenú M v úli. Chcel som ju vychytiť, ale vyletela z úľa, kde som ju so šťastím zrazil do trávy.

Matka sa sama kŕmila, bola zdravá a vitálna. Prečo CCD nepostihol aj M?

2 Eman Eman | E-mail | 28. října 2008 v 10:01 | Reagovat

Prečo CCD nepostihol aj M?

Myslím, že to bylo proto, že matka byla plnohodnotně vykrmena a naprogramována na dlouhý život, na rozdíl od parazitovaných včel, které měly kvůli roztočům zkrácený život už v larválním stádiu.

Jinak je to celé zajímavé svědectví, která mám rád.

3 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 28. října 2008 v 10:39 | Reagovat

Eman, ale i dlhoveké zimné včely sú naprogramované a predsa predčasne "odchádzajú". Skôr to bude v tom, že matka bola vychovaná v čistom prostredí. Doteraz som nezaznamenal ani pri prirodzenom chove vo včelstve, ani pri riadenom  chove matiek. Zaznamenal som pravdepodobne vírusové ochorenie tzv. čierne larvy a v jednom prípade to mohlo ísť o zvápenatenie plodu, ale predsa aj to bolo iné.

4 Gustimilián Pazderka Gustimilián Pazderka | E-mail | Web | 28. října 2008 v 19:42 | Reagovat

[3] Možná je to tím, že v mateří buňce je nejvýše položena kašička oproti dělničí buňce, kde je kašička na nejnižším bodě místě buňky. A samička VD by musela změnit systém množení, protože právě na nejvyšším bodě buňky má své hnízdo. Na tomto principu by měl fungovat i ten maďarský patent s otáčejícími plásty.

5 Leoš Dvorský Leoš Dvorský | 29. října 2008 v 9:26 | Reagovat

V posleních létech se problematikou V.d zabávám velmi intenzivně. Když se v okolí něco šustne, jsem tam. Za tu dobu jsem viděl přes 100 včelstev padlých na V.d., resp. viděl jsem je přímo hynut před mojíma očima. Je to případ od případu, druhu viru, období  a tp. V příspěvku př. Turčánániho jsou velice rozporuplné věci, s tím, co jsem měl možnost vidět, ne si někde přečíst. Mohl by jste např uvést období (měsíc), kdy jste tu matku uzavřel ?

Jinak CCD je ve světě ponejvíce chápán jako multifaktoriální jev.  Tak že to co píšete může být někdy pravda a někdy to můe být jinak a často také je.

S viry včely žily po celou dobu svého vývoje. To, že v poslední době jsou včely jaksi méně odolné ,je zarážející a příčina nebude jen ve V.d. i když ten v tom svojí roli serává, nědy více, jindy méně. Možná, že hlavní příčina bude v kvalitě životního prostředí, tedy v nás. To si ale nechceme přiznat. Díky př. Turčánimu za případné upřesnění jeho příspěvku.

6 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 29. října 2008 v 11:05 | Reagovat

/k 1/a začiatkom 8 mesiaca som našiel niekoľko včelstiev "vylietaných" z úľov.

A táto veta v poslednom odstavci naväzuje naň : Toto tvrdenie môžem dokumentovať prípadom, keď som našiel vo "vylietanom" včelstve živú matku, niečo plodu a zásoby v plástoch. Jedine čo ma napadlo som M ponechal v úli a úľ bezpečne zatvoril. Presne o dva týždne som si spomenul,  na zatvorenú M v úli. Teda mesiac je: začiatok augusta (srpen) (v zápisoch to mám zaznamenané aj s podrobnosťami to mám zapísané presne.

Ešte dodávam, matka to obdobie prežila bez včiel a pravdepodobne len na glycidoch. Vajíčka som nenašiel, nedostávala kŕmnu šťavu od včiel a glycidy sú pre ňu len na  prežitie. Ešte raz ohromila ma jej vitalita, okamžite z plástovej uličky vyletela.

Vírusový fenomén istotne poznám, po včelnici od III. mesi. až do jesene neustále pobehovali včely, vizuálne zdravé, nepoškodené! Tento úkaz som pomenov syndróm pobehujúcich včiel SPV, ktorý som nazval pravým menom APV, pretože včely postihnuté SPV vybehli z úľa na letáč, zamávali krídlami (asi 10% kmitov za sec. z 200 potrebných na prirodzený let) a spadli pred letáč, kde začala cesta ich nekonečného putovania, pokiaľ trvala v medovom vačku potrava. Indície nelietania, hovoria o postihnutých lietacích svalov.

podotýkam, že úbytok "zdravých lietaviek bol značný, ale včelstvá ako také svoj výkon urobili, no ani jedno včelstvo (ošetroval som od 50 po 75) NEUHYNULO. No a výskyt VD bol niekedy na hranici ohrozenia, posledných 7 rokov bol priemerný odpad od 70 po 15O na včelstvo.

Pobehujúce včely som na včelnici(v r. 2003 bola presťahovaná) od r.2004 nezaznamenal, čo je veľké pozitívum. Aby moja odpoveď bola úplná, v r. 2002/3 som včelnicu hlavne úľové zostavy, plásty a včely v úľoch po medobraní ošetril, virocidom VIRKON S. To, či Virkon S sa podieľal na na zlepšení stavu včelnice nemôžem potvrdiť (Vzorka pobehujúcich včiel som poslal na Ústav včelárstva v L.H. vyšetrili včely len na nozematózu, ktorú potvrdili, ale na vírusu s ich laboratórnou technikou nemali šancu.

Životné prostredie je čisté v (v okolí sa nenachádza žiadne priemyselné centrum) až na poľnodružstvo. Včelnica sa nachádza na hranici poľnokutúr - južne, S lesy a pastviny.

Táto diskusia na Fascinujuci včelař sa mi páči, väčšinou speje k určitému cieľu , aj keď to ešte neznamená súhlas všetkých diskutujúcich. Niekedy sú potrebné aj otázky, ak nie je komentár jasný, tak ako v tomto prípade.

7 Leoš Dvorský Leoš Dvorský | 29. října 2008 v 14:44 | Reagovat

Děkuji, nyní mi je to skutečně jasné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama