Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Festival jablek zasažen krizí včel

7. října 2008 v 18:26 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Organizátoři festivalu jablek v Anglii říkají že 50% úbytek včel během zimy vedl k menší úrodě.

To znamená víkendový 18.tý Festival ve spolkovém domě v Erddigu, blízko Wrexham, měl o 25% nižší zásoby. Produkce jablek po UK utrpěla uprostřed krize včel.

John Parry, včelař v Erddig, řekl: "Situace ve včelách je velmi vážná, ale s dobrým hospodařením se z toho dostaneme." Řekl že dobré ošetřování byl klíč: "Ve Erddigu používám jen přirozené ingredience k zajištění zdraví včel.

"To zahrnuje léčení pomocí přirozených produktů jako je Thymián a rebarborové listy."

Přes zimu se ztratilo v Erddigu polovina včelstev kvůli klimatu. To znamená že včely se rojily později na jaře, a tak byla sklizeň jablek o čtvrtinu nižší než obvykle. Produkce medu byla také zasažena. Včelstva se zotavila na velikost, která byla v roce 2007.

Kolega včelař Pat Parry řekl: "Včely jsou tak důležité pro opylování - obstarávají toho pro nás mnoho. "

V mnoha koutech světa jsou včely pod tlakem z různých zdrojů. Klima bylo problém, jako roztoč Varroa, který způsobil že 90% amerických včelstev bylo zničeno. Včelstva v Erddigu byla nedávno kontrolována vládními inspektory a měly účet zdraví čistý.

Story from BBC NEWS:

_______________________________________

Hmm.... Tymián a Rebarbora - (Thymol a kyselina šťavelová). Nevím nevim co by na to řekli naši veterináři :-).

U nás je prý úroda jablek průměrná, a někdo říká že je velká. Kromě včel se na úrodě jablek podílí průběh počasí a taky včely nejsou na opylování samy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 7. října 2008 v 19:04 | Reagovat

Tohoto roku ovocné stromy kvitli do pretrhnutia, počasie vynikajúce, včely dokonale obsadali kvitnúce stromy a každý sa tešil na dobrú úrodu. Bohatú úrodu priniesli jedine jablone. Prečo nie aj ostatné stromy?

Asi 7m od krajného uľa na včelnici zakvitla mirabelka  miriádou kvetov, opeľovače a nie len včely, ktoré to mali na "skok", ale i včely samotárky a neodmysliteľné čmele. Keď som zahľadel na slivku, videl som strom plný plodov, ktoré s chuťou pojedám.

No nič z toho nebola pravda, na strome ostalo 28 plodov.

Tým chcem len povedať, že nálet včiel na kvitnúce stromy ešte neznamená, že bude dobrá úroda. Stromy k prinášaniu úrody potrebujú aj čosi iné.

2 Eman Eman | E-mail | 7. října 2008 v 19:16 | Reagovat

Na naší zahradě byly stromy obaleny, až se větve ohýbaly tíhou a některé se zlomily. Spousta jablek byla zasažena plísní, ale přesto jich zdravých hodně zbylo, že se sklizní bude práce. Poprvé jsem na zahradě viděl hodně včel na květech. Minulé roky tu pracovali jen čmeláci a samotářky a moje včely lítaly kdovíkam.

3 Radek K. Radek K. | E-mail | 8. října 2008 v 17:19 | Reagovat

ad (1) U švestek, mirabelek a slív je krom opylení důležitější ochrana proti pilatce - popsaná situace (strom obsypaný květy ale plody opadají ještě nezralé) je přesně to, co pilatka švestková dokáže. Dospělá samička naklade vajíčka při odkvětu a vylíhnutý červík poškozuje vyvíjející se plod, ten v průběhu léta opadá.

Stačí jeden postřik v době začátku opadu okvětních lístků (to už ani včely na květy moc nelétají) a má-li strom švestky alespoň trošku slušné podmínky pro život, na podzim "zmodrá".

4 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 8. října 2008 v 18:24 | Reagovat

Dospělá samička naklade vajíčka při odkvětu a vylíhnutý červík poškozuje vyvíjející se plod, ten v průběhu léta opadá.

V mojom prípade už pilatky nemali čo poškodzovať, pretože maličké plodíky  ožltli a padali. Tie plody, ktoré na mirabelke ostali (až 28 ks), boli zdravé, ani jeden plod nebol poškodené. Chcel som len to povedať, že nasadenie plodov ovplyvňujú aj iné faktory, ako je samotné opelenie.

5 Roman Pavlica Roman Pavlica | E-mail | 10. října 2008 v 10:35 | Reagovat

Urodu ovoce ovlivnuje mnoho faktoru, ale aby sa mohlo pokazit nebo jinak znehodnotit, musi byt kvet opylovan vcelu nebo jinym hmyzem. Pokud nebude opylovan nebude ani co pokazit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama