Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Dovede včela štípnout a léčit?

5. října 2008 v 8:43 | Eman |  Apiterapie
Včelí jed byl dříve spojován s arthritidou a její možné léčení jako výsledek náhodného pozorování.

Včelaři si všimli, že jejich bolesti a vrzavé klouby se zdály být lepší po opakovaných žihadlech od včel.

Arthritis je světově největší příčina ochromení jak u mladých i starých. A drtivá většina světové populace bude tímto soužením někdy ve svém životě trpět. Arthritis je zánětlivé onemocnění kloubů, které často působí intenzivní bolest, omezení pohybu a zmrzačení. Diagnoza a léčení arthritis představuje velké náklady medicínské společnosti. Je mnoho přímých a nepřímých příčin arthritis. Může nastat jako odpověď na zranění, obecného opotřebování kloubů při stárnutí nebo když jsou klouby poškozeny narušeným oběhem.

Všechno to může vyústit do zánětu a ztvrdnutí kloubního lemování, erozí chrupavky, křehkými kostmi a rozkladem kloubů. Nedostatečné dodávky kyslíku ničí tkáně a narušuje lymfatický systém - tělesný filtrační systém - končí hromaděním mrtvých buněk, vede k zúžení žil způsobující zvápenatění, kostní výrústky v kloubech které je vidět jako arthritis na Roentgenu (paprsky X).

Je používáno mnoho terapií od použití zlatých solí k protizánětlivým lékům, podobným nesteroidním tlumičům bolesti jako je aspirin ibuprophen nebo jiné analgetické nebo steroidy jako kortizon, prednison a dexamethasone. Všechyn tyto léky jsou spojeny s vedlejšími účinky a vlivem na adrenalinovou žlázu a podvěsek mozkový.

Stálé používání steroidů může být zhoubné. Arthritis zabíjí pacienty vzácně, ale steroidy to dělají.

Včelí jed byl dříve spojován s arthritidou a její možné léčení jako výsledek náhodného pozorování. Včelaři si všimli, že jejich bolesti a vrzavé klouby se zdály být lepší po opakovaných žihadlech od včel.

Komplikovaná směs

Včelí jed je složitá směs proteinů (enzymů a peptidů) s unikátními farmakologickými aktivitami. Enzymy jsou proteiny, které katalyzují chemické reakce v živých systémech. Hlavní enzymy ve včelím jedu jsou hyaluronidase a phospholopase. Hyaluronidase rozkládá hyaluronickou kyselinu a vnitřní kapalinu která udržuje buňky pohromadě a umožňuje jedu se šířit rychleji mezi buňkami. Peptidy jsou proteiny které mají specifické biologické aktivity. Jsou tři hlavní peptidy ve včelím jedu jako melittin, apaonin peptide 401 který stimuluje tělesnou adrenalinovou žlázu a podvěsek mozkový k produkci cortisolu který je přirozený steroid který nezpůsobuje medicínské komplikace jako to dělá vnucený steroid. Včelí jed je mocný protizánětlivý činitel efektivnější než cortison když je podáván v malých dávkách.

Tradiční terapie zahrnuje aplikaci včelích žihadel na napadenou oblast pacienta po určitou časovou periodu. Postupně se frekvence a počet žihadel zvyšuje až je dosaženo znecitlivění.

Jedna dávka včelího jedu podávaná podkožně efektivně potlačuje vývoj arthritis. Včelí jed podávaný krysám a psům třikrát týdně na začíná po dva týdny vykazovat napuchlé zranění a zánět se významně sníží u krys ošetřovaných včelím jedem.

Navzdory těmto povzbudivým výsledkům, je nezbytný další výzkum, zvláště s lidskými modely předtím než lékařská komunita zahrne včelí jed jako možnou léčbu arthritidy. Vyšetřování a výzkum je nutný ke studiu farmakologické aktivity včelího jedu. Věc se má tak, že apiterapeuti a včelaři říkají "ANO" a medicínské společenství říkají "možná" ale "dokažte to".

Dr A NagarathnaThe author is the Principal S R N Adarsh college and can becontacted at nagarathnaamresh@rediffmail.com
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 8. října 2008 v 8:07 | Reagovat

Včelárim už viac ako 50 rokov, žihadiel som prijal neúrekom, ale žeby som bol zdravší, nemôžem povedať. V tomto prípade som viac menej "obeťou" včiel, aj keď si už pichnutie nejak nevšímam, proti žihadlám sa chránim len platonicky. Najradšej pracujem bez ochrany oblyčaja a telo vystavujem slnku bez jeho ochrany ochrany.  Vtedy sa cítim volný a hádam aj bezpečný, oblečenie veľakrát včely dráždi svojim skrytým elektrickým nábojom vznikajúci trením oblečenia o telo. Pravidelne keď prídem na včelnicu, sťahujem si z nôh aj ponožky.

Skôr prijímaním včelieho jedu človek trpí stratou sluchu a  zhoršením videnia. Pri jednej návšteve v rodine dlhoročného včelára, pani domu pri debate o žihadlách, zahlásila "povedzte mi, ktorý včelár v našom okolí žije dlho"? A k tomu dodala,  všetci k tomu sú postihnutý strácaním sluchu, ktorá prejde do hluchoty ešte trpia aj strácaním zraku.

Začal som vyhľadávať starších včelárov nad 60 rokov a u každého to takto prebiehalo. Môj otec včeláril 43 rokov bolo to tak, ja taktiež už 10-12 rokov používam okuliare a posledné roky sa manželke často pýtam "čo si povedala"?

Je to naozaj daň včelím žihadlám, alebo sa mýlim? Ešte som nečítal, aby sa týmto fenoménom niekto zaoberal.

2 Eman Eman | E-mail | 9. října 2008 v 8:02 | Reagovat

"Skôr prijímaním včelieho jedu človek trpí stratou sluchu a zhoršením videnia. "

To je odvážné tvrzení. Já s tím nesouhlasím. Ztrátou sluchu a zraku, a také vůbec úbytkem duševních schopností (Alzheimer,,,) trpí většina seniorů (65 let a více).

Bylo by zajímavé provést studii se staršími dvojčaty, jedno ošetřovat včelími produkty a druhé ne. To by možná přineslo vysvětlení vlivu včelích produktů.

Já na blahodárný vliv medu, medoviny a jedu věřím. Možná má ten hlavní dobrý vliv pravidelné provozování hobby, ale to už neřeším, to je neoddělitelně vždy spojeno, pokud není cukrovka.

3 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 9. října 2008 v 14:32 | Reagovat

Já na blahodárný vliv medu, medoviny a jedu věřím. Možná má ten hlavní dobrý vliv pravidelné provozování hobby, ale to už neřeším, to je neoddělitelně vždy spojeno, pokud není cukrovka.

-------------------------------------------------------------------------

S cukrovkou už bojujem 8 rokov a nikdy som aj napriek upozorneniu diabetologičky s medom neprestal a kávu a čaj si sladím. Pravidelne si pichám 30 jednotiek inzulínu.

Ja si myslím, že alzheimer je mentálne ochorenie, ale spájať ho s hluchotou ho spájať hádam nejde.

Spojitosť hluchoty a očami  som vyjadril, len preto, že výskyt takýchto jedincov z dlhoročnou praxou len v mojom okruhu je viac, čo neznamená je naozaj tak. je pravdou, že napriek pozitívnym vyjadreniam laikom ale i lekárov o užitočnosti včelieho jedu pre ľudských jedincov nezaznamenal vo svojom okolí s matuzalemským vekom, skôr ich stretávam v čakárňach u lekárov.

Stále som včeloskeptik, ale medovinu a medovec obľubujem.

4 Jiří Jiří | 11. října 2008 v 20:41 | Reagovat

Několikrát denně jsem v práci šlapal schody do čtvrtého poschodí, i když jezdil výtah. Ale letošní bolesti v kolenou jsem už nemohl vydržet a začal jsem jezdit  výtahem. Napadlo mě vyzkoušet včelí bodnutí přímo na bolestivá kolena a světe div se, pomohlo to, bolesti se zmírnily a chodí se mi mnohem lépe. Teď je mi zimních včelek líto, proto začnu s aplikací žihadel zase až na jaře.

5 Eman Eman | E-mail | 12. října 2008 v 8:30 | Reagovat

Výborně. Jen více takových osobních svědectví, ty jsou za všechny překlady z cizích zdrojů.

Až začne mrznout, odpadávají slabší včely, které se v teple dokáží probrat a vykonat pro vás ještě terapii.

6 Miro Miro | E-mail | 25. prosince 2008 v 22:48 | Reagovat

Vyskúšal som včelie žihadlá na achilovku, postupne od 1-2 až do 6 každý druhý deň, badal som zlepšenie, na jar pokračujem opäť.

7 Martin Vrátník Martin Vrátník | E-mail | Web | 10. června 2010 v 23:44 | Reagovat

Zdravim kolegy vcelare a dovolim se podelit se svou zkusenosti. Od detstvi trpim alergii na ruzne pyly a zvireci srst. Co jsem zacal vcelarit, tak alergie VYRAZNE ustoupila - ta pylova temer uplne zmizela a alergie na srst je daleko slabsi. Mozna me oznacite za sarlatana O_O ale ja jsem o blahodarnem vlivu vceliho jedu presvedcen. ;-)

8 sachyev sachyev | E-mail | Web | 11. června 2010 v 5:40 | Reagovat

[7]: Mám stejnou zkušenost. Zbavil jsem se senné rýmy a reakce na žihadla se snížila na minimum. Myslím, že se včelím jedem trénuje imunitní systém organismu.

9 Kykina Kykina | E-mail | 9. srpna 2010 v 12:28 | Reagovat

Také se přidávám k lidem, kterým včelí jed pomáhá... pylová alergie slábne, bolesti kloubů jsou menší a snesitelnější a také to skvěle zabírá na lupénku...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama