Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Česká veterinární schizofrenie

26. října 2008 v 8:43 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Letošní rok je tady celý nějaký bláznivý.

Alespoň mi to tak připadá. Na jaře mimořádné úhyny včel údajně zaviněné varroázou, proti které máme unikátní účinný systém veterinární péče. Až na to, že se "soudruhům z NDR tam vloni vloudila chybička". O virózách ani jiných příčinách se nemluví, protože o nich nikdo oficiálně neví - nebo o nich nevím při své zabedněnosti já a něco mi uniklo.
Potom schválené mimořádné dotace. Pak celé léto nenarazím na roztoče, monitoruji stále a spad je nula nula nic.
Přitom veterinární správa podporuje monitoring, ale pro jistotu vydá mimořádně tvrdé vyhlášky na boj s varroázou s nasazováním Gabonu, 3x fumigace... Jakoby tu byla parazitární kalamita.
Zpanikaření včelaři trápí včely formidolem, Gabonem, Varidolem .... "pro jistotu" a proto, že je to ve vyhláškách a taky asi pro své zmatené svědomí. Kdo za ty zmatky může? Podléhají jim i zkušení včelaři, kterých si velmi vážím. Lepší označení než schizofrenie mě nenapadá.

Výmluvná je konverzace z druhého konce světa - z konference BEE-L


Dotaz začátečníka (asi z Anglie):
Tohle je můj první rok se včelami co začínám z oddělků. Byly původně Buckfast začínali na mezistěnách 4.9 mm, které stavěly pěkně. Měl jsem málo brouků, nejvíc co jsem viděl bylo 10 v úlu. Musel jsem tento podzim vyměnit matku oba úly které jsem s matkami od Dana Purvise. Včelstva jsou velmi silná bez roztočů, zatím. Nejsou na nich známky nosemy ani jiných nemocí. Mají hodně medových a pylových zásob. Moje otázka je kolem léčení včelstev.
Čekáte až vidíte známky nemocí než léčíte? Já pěstuji zahrádku bio a tak nechci jim dávat léky jestli je opravdu nepotřebují. Jak se rozhodujete o léčení včel? Nejdřív jsem byl zvědav na Fumagilin-B, pokoušejíce se rozhodnout jestli opravdu ho dát nebo ne tento podzim. Je stále dost teplo na snůšku. Můžete mi dát "pro a proti" a radu prosím? Co takhle jiné léky a ošetření.
Roni
-----------
>Nejsou na nich známky nosemy ani jiných nemocí.
Jak jsi to zjistil? Jelikož nemáš roztoče ani nemoci není moc důvod léčit.
Bill Truesdell
Bath, Maine

...
Bereš aspirin předtím než tě bolí hlava? Je dost chemických nepřirozených látek co se dává do včelstev aniž je to nezbytné. Proč jsi krmil včely když mají hodně pylu a medu? Jsi v oblasti se zvláště dlouhými a drsnými zimami?
Když se díváš na seznam škůdců a nemocí, které by mohly napadnout včelstvo a pokoušíš se jimi ošetřovat, skončíš s prázdnou kapsou a se stresovanými včelami a medem (jako bio zahradník) bys měl víc přemýšlet o výživě svých dětí. Měl bys přesto nespustit z očí brouky.

Proč jsi zjistil, že je nutné vyměnit matku tak brzy po získání včel?
Udělali tichou výměnu? Taky (SK) mají Buckfastky pověst o špatných vlastnostech druhé generace. Je zajímavé že staví dobře 4.9. Možná to má co činit s návštěvami Bratra Adama v Africe kde sbíral kmeny včel ke šlechtění.
Chris Slade
----------

Ahoj Roni
Jsem navržen přednášet příští měsíc o chovu včel bez chemikálií, u asociace v NY. Obvykle začnu vysvětlováním IPM. IPM je systém kontroly škůdců založený na léčení pouze je-li to nutné.
To je různé od přístupu, který aplikuje pesticidy aby zabránil předběžně ztrátám kvůli škůdcům, kteří by dokonce nemuseli být. Je to také různé od ekologického přístupu, který se pokouší vyhnout chemikáliímza každou cenu. IPM považuje chemikálie jako nutné zlo a používá je když ostatní selže.

Já bych doporučil použít terramycin na jaře a na podzim protože mor včelího plodu je rozšířen a snadno mu lze předejít. Přítomnost malého množství terramycinu v plodišti nepředstavuje skutečné riziko pro vás nebo včely. (Nezískáte rezistentní bakterie tímto způsobem, protože kvůli vývinu rezistence musela by být životaschopná infekce. Terramycin brání sporám ve vývoji.)

Co se týká dalších problémů, tady je postup. Jestli jste koupil včely od někoho, nejpravděpodobněji máte již nosemu, varroa, viry a možná lesknáčka. Otázka je: Kdy léčit?
Budete čekat až uvidíte problémy? V případě těchto patogenů, jakmile je uvidíte, je obvykle už příliš pozdě. Budete se muset naučit diagnostikova problémy dříve a udělat rozhodnutí.
Válení včel (v práškovém cukru) a počítání roztočů je dobrý způsob. Jestliže je počet roztočů velmi malý (1-5 na 250 včel) není se proč bát; jestli je vysoký (25 nebo více) máte blížící se problém. Viděl jsem vemi vysoké počty (80 on 250) a tyto včely to nezvládly.
Můžete na to jít 100% přirozeně ekologicky, ale budete muset být připraven pozorovat jak včely umírají. To se dost snadno udělá! -- pomůže to zbavit nás vnímavé včely a možná v tom případě neuhynou a v tom případě nebude pochyb, že máš dobré včely co stojí za to. Pokud jde o mne, já dávám na mezistěny s malými buňkami, ale mezistěny pro trubce je výborná past na varroa abychom se jich zbavili. Můžeš si chránit chov zakoupením rezistentních typů jako jsou Ruské včely.

V centru mého přístupu je napodobit životní cyklus včelstva v přírodě. Vnímavým včelám se může dovolit vymřít; jestli se to vymkne z ruky, doporučuji ošetřovat dostatek včelstev abys měl nějaké včely k pokračování. Klíč je ovšem v rozdělování. Přírodní včelstva se pravidelně rojí a já věřím že toto je částečné zmlazení včelstva (stejně jako začít s novými včelstvy a osadit úly). Vývoj dává přednost chování, které zajišťuje individuální přežití tak dá rozum že rojení musí být pro včelstvo dobré.

Stará matka a polovina včel se oddělí od starého hnízda, které může být přeplněno parazity. Z původního včelstva je vymazáno hodně starších včel, získá přestávku v plodovém cyklu, a znovu se omladí líhnoucími se mladými včelami. Ovšem že nechceme aby se včely rojily a lítaly do lesa, tak doporučuji rozdělit každé včelstvo na jaře. Jestli se rychle vzpamatují, můžeš udělat další rozdělení v létě. Pamětníci budou říkat, že si zničíš šanci na dobrou úrodu medu, ale tady je ten důvod:

Chceš přeci aby přežily včely. Mrtvé včely med nedělají. Starej se o přežití včel a medu brzy přijde dost. Jestli potřebuješ 50 kg pro rodinu co na tom záleží jestli ho dostaneš z jednoho úlu nebo ze čtyřech? Rozdělení včel je legrace, a budeš překvapen jak rychle včelstvo se rozjede ze čtyř rámků na čtyři nástavky!
Shrnuto, jeden gram prevence má cenu kilogramu léčení. Braní aspirinu pro předcházení bolesti hlavy je jistě hloupost ale braní aspirinu pro prevenci infarktu není špatné.
--
Peter L Borst
Danby, NY USA
42.35, -76.50

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama