Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

V Irsku slíbil ministr plán na záchranu včel

11. září 2008 v 17:11 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Ministr zemědělství Michelle Gildernew slíbil navrhnout strategii k záchraně mizících včel v Severním Irsku.

Strategie se dotkne "nemoci zhroucení včelstva" - CCD - neboli jak se tam říká Syndrom Marie Celeste - který viděli včelaři po celé provincii, když otevřeli úly a zjistili že veškerý hmyz zmizel. Na počátku roku Institut včelařů Severního Irska odhadl, že kolem 50% vče v Irsku zmizelo přes zimu.
Předevčírem ministr oslovil asi 200 vědců zabývajících se včelami z celého světa na třetí evropské konferenci o apidologii (EURBEE 3) na královské universitě v Belfastu.
"Začínáme si uvědomovat jak velká naše závislost na včelách opravdu je," řekl delegátům v Whitla Hall.
"Opylováním včely podporují biodiverzitu životního prostředí, a udržují zde významnou část všech zemědělských plodin. Navštěvováním divokých květin jsou včely jedním ze základních kamenů většiny ekosystémů na tomto ostrově."
"V tomto roce uvedu do života strategii zdraví místních včel. Tato strategie bude vyvinuta ve spojení s průmyslem a bude se týkat velkého rozsahu problémů, které jsou prioritou pro místní včelaře včetně výzkumu, výcviku a nemoci hroucení včelstev (Colony Collapse Disorder)."
Mnohamilionový průmysl pěstování jablek v Severním Irsku je ohrožen kvůli CCD..
Organizátor konference Dr Rob Paxton ze školy biologických věd na universitě řekl že mnoho potravinových průmyslů po celém světě je závislých na opylování včelami. Včelám vděčíme za každé čtvrté sousto potravy kterou jíme.
"Opylování včelami, čmeláky a 20,000 dalších druhů včel je životně důležité pro zemědělství, pro zásobování potravinami, a téměř pro všechny pozemské lokality," řekl.
"Devadesát devět procent rajčat co kupujete v supermarketu byly opyleny čmeláky. Ostrov Irsko má 100 druhů včel, a přibližně třetina z nich ubyla."
Velké ztráty včelstev v Německu a Slovinsku toto jaro byly také hlášeny ve spojitosti s nedávným výzkumem nových virů.
Linda McKee
________________________________________________________________________
Už se těším na to, co Irové vymyslí. U nás jsme to vyřešili: Zpřísnění vet. vyhlášek a rozhazování peněz - až to viry a další paraziti uvidí, tak určitě spáchají sebevraždu :-).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama