Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Úroda anglického medu je poloviční po katastrofálním pádu počtu včelstev

3. září 2008 v 19:37 | Eman |  Med
Anglický med zmizí v obchodech do vánoc kvůli prudkému propadu populace včel, varují dnes odborníci. Cena medu ve světě roste po nízké úrodě medu v Argentině.

Roční sklizeň medu tento rok spadla na polovinu normální úrovně, v souvislosti s hrozným počasím a záhadnými kolapsy včelstev. Chovatelé, farmáři a průmysl mluví o jejich první krizi a obává se že včely v Británii by mohly vymizet v příštích pěti letech.
Jsou obavy že anglický med by mohl zmizet úplně, pokud se nezastaví dramatický pokles včelstev. Počáteční odhady ukazují že anglická včelstva vyprodukovala tento rok jen 6,000 tun medu - polovinu ročního objemu.
Stuart Bailey, předseda společnosti Rowse honey, která zásobuje několik řetězců supermarketů, řekl, že společnost byla schopna získat jen 125 tun anglického medu a je nucena se spoléhat na zahraniční dodavatele navzdory prudce stoupajícím cenám.
"Není pochyby o tom, že o vánocích máme vyprodáno," řekl.
Mr Bailey se přidal k zástupcům Britské asociace včelařů, Národní jednotě farmářů a další Asociace včelařských farmářů k rozhovorům o této krizi. Společnost slíbila £100,000 na výzkum.
Pokles ve výnosech přichází potom co včelaři hlásili ztráty 30 procent včelstev na začátku tohoto roku.
Zatímco škůdci jako je roztoč varroa způsobil dlouhodobý pokles počtu včelstev v této zemi, náhlý pokles následuje po podobných nevysvětlených ztrátách v Americe a jinde.
Ve svém nejsilnějším varování o fenoménu známém jako "Colony Collapse Disorder", Asociace Britských včelařů řekla že nyní věří že domácí populace včel by se mohla snížit na pětinu současné úrovně během pěti let pokud se nevydají miliony liber na výzkum.
"Určitě za pět let budeme na 20 procentech populace kterou máme nyní pouze pomocí aritmetiky, " řekl předseda skupiny Tim Lovett.
"V podstatě bude zanedbatelný inventář včel a anglický med bude jako zlatý prach."
V žádosti u vlády o investici £8 milionů do výzkumu tohoto fenoménu a varoval, že jiné plodiny by také byly zasaženy kolapsem včelstev kvůli opylování.
"Myslím že budeme vidět ceny anglického ovoce a opylovaných plodin jak podstatně vzrostou, výnosy průmyslových produktů jako je řepka olejka klesnou, " řekl.
"Myslím že budeme vidět omezený rozsah ovoce, bude dražší… můžete zapomenout na kampaň "pětkrát denně", která bude mimo možnosti.
zdroj článku - John Bingham
_________________________________________________________________
Poznámka:
Při cestě z Chlumce do Poděbrad byly dříve cedule u domků s cenou "80 Kč za kg medu" a tam došlo ke změně z 80 na 100. Ceny medu mě příliš neberou, není to u mě problém na prvním místě, a mám jednoduchý názor, že cena je jakási "intimní" věc každého prodejce a zákazníků....tak intimní jako je mzda za vykonávanou práci. Někomu stačí 10 tisíc Kč měsíčně a bude šťastně bez problémů žít a jiný bude permanentně naštvaný za 40 tisíc. Platí obecné zákony trhu, smlouvání se u nás nevede jako například v arabských zemích, u nás platí "kup za tu cenu, nebo nech být". Jsem jen zásadně proti snahám o vyhlašování jakési "normální minimální ceny" medu jak se o to čas od času nějaký včelař pokoušel na stránkách časopisu. Fakt je, že se asi budu muset cenám přizpůsobit, aby mě nevykoupili do vánoc zásoby. Větší zájem o med začíná příchodem podzimních plískanic a zimy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petr Texl Petr Texl | E-mail | 3. září 2008 v 21:58 | Reagovat

K poznámce:

Také si myslím, že cena medu uvedená na cedulích u domu není to pravé. Med u včelaře by se neměl nabízet a kupovat podle ceny, ale podle kvality (nejen medu, ale celého provozu). Buď tou cenou něco deklaruji a zaručuji, nebo mám provoz mizerný, nebo tomu nerozumím (i to je bohužel možné).

K článku:

Zaráží mě ten odlišný přístup k problematice úbytku (úhynu, mizení) včestev. Všude ve světě se dotuje intezivní výzkum problému (chtějí přijít na podstatu problému), u nás se dotují (zalepují) díry ve stavech včelstev a problém se odsouvá dál. Ani monitoring, který je někde mezi výzkumem a praxí, nenašel  plné pochopení a finanční podporu. Přitom máme pravicovou vládu, ale levicové úředníky a v oboru Národní frontu (ta musí zabezpečit blaho včelařů, aby byli zase zvoleni).

2 Eman Eman | E-mail | 4. září 2008 v 6:35 | Reagovat

Souhlasím a k tomu já chápu správnou cenu obchodníka jakéhokoli zboží jako maximální částku, za kterou lze to zboží prodat v daném prostředí (profil zákazníků, nároky, informace o zboží, zvyklosti...) a čase  za přijatelnou dobu. Cena nesouvisí s nutnými náklady, jak si tu lidi namlouvají - zákazníka na trhu nemusí zajímat, to vyreguluje konkurence. Nezvykle nízká cena je také informace pro znalého zákazníka, který si skutečnou kvalitu medu těžko ověří, musí ji odhadnout nepřímo. Z toho vyplývá chování obchodníků a zacházení s medem. Trh chce nejvíc čirý med a HMF umí měřit málokdo, informace chybí. Takže přehřívání je běžné.

Co se týká našeho výzkumu, tak ten byl vyřešen tím, že nejvyšší včelí experti ve státu stanovili příčinu úhynů: "nezvládnutá varroáza vlivem teplé zimy, počasí a včelařů" - konec diskuzí... a SVS neměla jinou možnost než to odkývat - na větší spekulace není vybavena. Finanční rezervy na výzkum se daly získat například v nařízení Gabonů a zdvojnásobení cen, ale co by kdo zkoumal, když výsledek "výzkumu" spadl z Dolu od stolu bez práce.

Nápad s monitoringem VMS nevyšel od kompetentních agentur, kde by se měl čekat a zákonitě to tedy nemůže být to pravé a hledají se tak mouchy (viz bajka o Lišce a hroznech). Navíc VMS by mohl vést k tomu, že se spotřebuje méně léčiv a u výrobce jde o střet zájmů. Je to podobné kdyby výrobce cigaret měl řídit výzkum vzniku rakoviny plic. Je to naše české specifikum.

Běžný praktický lékař taky při podezření na zánět nebude zkoumat příčiny a druh patogenu, monitorovat výskyt, ale preventivně nasadí antibiotika. Ty nikoho nezabijí. To je situace u nás - a není se co divit. A jestli se situace se včelstvy vrátí k normálu, tak to potvrdí správnost bojové strategie.

3 Eman Eman | E-mail | 4. září 2008 v 7:09 | Reagovat

Pro úplnost: Antibiotika nezabijí hlavní organizmus, ale patogenní bakterie doufám že ještě zabíjejí. Taky to není vždy pravidlem, a na ně se pak musí použít MED, nejlépe z Manuky - nebo propolis.

4 Pavel Holub Pavel Holub | E-mail | 4. září 2008 v 12:22 | Reagovat

<<Přitom máme pravicovou vládu, ale levicové úředníky a v oboru Národní frontu (ta musí zabezpečit blaho včelařů, aby byli zase zvoleni).>>

Viz agitka poslance Haška ve Včelařství 9/2008/str.235 - za peníze včelařů. To je kupčení - uplácení voličů sliby. Ty problémy viz předchozí příspěvky klíčí z úplatné politiky a politiků. Cokoliv chcete, je to podmíněno lobbingem. Tento pojem v českém prostředí však charakterizuje vztah "něco za něco".  

Je zajímavé, že se v takovém prostředí objevuje nadšení jednotlivců, kteří navzdory tomu dokáží skoro totéž, co bohatě podporovaný výzkum.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama