Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Účinnost přírodního propolisového extraktu v léčení moru včelího plodu

9. září 2008 v 19:07 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Bakterie Paenibacillus larvae je příčina moru včelího plodu, vážné nemoci, která napadá larvy včel.

Kvůli vážným následkům spojeným s morem a problémům s používáním antibiotik je nezbytné vytvořit alternativní strategie pro léčení této nemoci. Cíl této práce bylo hodnotit účinky propolisového extraktu v lihu (propolis ethanolic extract (PEE)) proti P. larvae a jeho potenciál pro léčení moru. Aktivita PEE in vitro proti izolátům P. larvae byla hodnocena pomocí diskové rozptylové metody (disk diffusion method) a byla určena minimální inhibiční koncentace (minimum inhibitory concentration (MIC)). Toxicita pro včely byla vypočítána z ústního podávání PEE a byly vyhodnocovány její smrtící koncentrace. Na závěr včelstva ze včelnice s výskyty moru předchozí roky byla rozdělena do různých skupin a ošetřována cukrovým syruem s PEE pomocí pokropení (skupina 1), cukrovým syrupem pokropením (skupina 2), krmena cukrovým syrupem doplněným PEE (skupina 3) a krmena pouhým cukrovým syrupem (skupina 4) .
Všechny izoláty byly citlivé na PEE a MIC medián byl 0.52% (rozsah 0.32-0.64). PEE nebyl toxický pro včely minimálně na 50%. Polní pokusy ukázaly že 21 a 42 dní po aplikací ošetření, počet spor/g P. larvae byl významně nižší ve včelstvech ošetřovaných s PEE ve srovnání se včelstvy které nebyly ošetřeny PEE. Podle našich informací, toto je první zpráva o použití propolisu na léčení včelstev napadených sporami P. larvae.
Obsah zprávy:
1. Úvod
2. Material a metody
2.1. P. larvae izoláty
2.2. Příprava PEE
2.3. Test antimikrobiální vnímavosti
2.4. Determination of the minimum inhibitory concentration of propolis
2.5. Determination of the lethal concentration of PEE on bees
2.6. Field experiment
2.7. Quantification of P. larvae spores
2.8. Statistical analyses
3. Results
3.1. Antimicrobial susceptibility test and determination of MIC
3.2. Lethal concentration on bees
3.3. Field experiment
4. Discussion
5. Conclusions
Acknowledgements
References
______________________________________________________
Výběr z příspěvků k vědecké zprávě na konferenci BEE-L:
Reakce:"Připomínám, že Sr. Barros používá propolisový extrakt v receptech jeho pylových doplňků. Viděl Sr. Barros nebo kdokoli nějakou realnou redukci moru (AFB) od krmení propolisovým extraktem?"
Odpověď Barrose: Já nemám AFB (american foulbrood = mor v.p.) ve včelstvech tak nemohou odpovědět na tuto otázku.
Nemohu dát žádný důkaz užtečnosti propolisu. Pro mě je v tento okamžik je spíš ideologická nebo osudová věc. Pokud to účinkuje na lidi, a jestli to účinkuje na změnu imunitního systému, tak to dejme k dispozici včelám.
Jsem velmi blízko k uruguayskému týmu DILAVE který testoval propolis na léčení AFB, a je to skvělý výzkumný tým. Jeho klíčové objevy jsou:
1.- není smrtelná dávka, 2.- minimum je 72 ppm pokud jsem správně četl.
Juanse Barros J.
APIZUR S.A.
.................................................
Komentář Jima Fishera na BEE-L:
Propolis samotný testován nebyl!
Předtím než začnete básnit o magických vlastnostech o pryskyřici z náhodných stromů co sbírají včely a používají ji na lepení a tmelení v úlu, prosím přečtěte si aspoň abstrakt citované zprávy.
Zpráva se týká spíše použití substance nazývané "lihový extrakt propolisu" než propolisu samotného, ta by mělo být jasné že je tam etanol ve směsi aplikované na kulturu AFB.
Propolis samotný nebude mít velký vliv na stejný druh kultivovaných (vegetativní stádium) AFB v Petriho misce, a jistě nebude zabíjet stádium spor AFB. Toto by mělo být zřejmé každém kdo slyšel o autoklávování dřevěných věcí pro sterilizaci nářadí. Důvod že autoklávy fungují tak dobře je že mohou roztavit nastavěný propolis, který kryje životaschopné spory AFB a kultury. Samozřejmě životaschopné AFB kultury se nacházení pod přikrytím propolisu, to dokazuje že propolis používaný včelami nezabíjí ani neléčí AFB přímým kontaktem.
Tak jaká je zóna účinku propolisu na vegetativní stádium AFB? Nula.
Zatímco tato zóna se zdá být nenulová, musíme být zvědavi jaká zóna by platila pro čistý líh samotný. A já se nechystám stříkat mé plásty vůbec lihem, děkuji pěkně, a nezajímá mě jaké obsahuje aditiva, i kdyby to byl extrakt propolisu, Chevron's Techron, nebo STP palivo.
Etanol patří do nákladního auta pro včely, ale ne do úlů!
___________________________________________________
Kurt:
Kdybys četl dále ve zprávě, autoři popisují přípravu extraktu propolisu v etanolu (PEE).
Nehledě na legrační akronym, extrakce s etanolem nebo metanolem a vysušení na odstranění alkoholu je to jak výzkum většiny přírodních produktů začíná. Vypadá to že konečná koncentrace ethanolu je 10%. Nevím jak tato koncentrac může ovlivnit včely, ale vtypické buněčné kultuře (citlivější), chcete udržet koncentraci ethanolu pod 0.1%. Pouze jsem přehlédl zprávu rychle, ale neviděl jsem žádnou zmínku negativní kontroly (ošetření s 10% ethanol) pro srovnání.
ze zprávy:
2.2. Příprava PEE
Koncentrovaný roztok propolisu byl připraven homogenizováním 400 g propolisu v 1 l ethanolu 96%, a zahřívaný po 10 dní při 22-25 ° C. Potom byl filtrován skrz papírový filtr a zahříváný dokud se ethanol nevypařil a produkt dostal konzistenci podobnou medu. Tento extrakt byl rozpuštěn v ethanolu 96% na konečnou koncentraci 10% extraktu aby vytvořil PEE (startovací roztok).
ahoj,
Kurt
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama