Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Proč se používá umělá inseminace včel?

29. září 2008 v 19:08 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
Včelaři se snaží kontrolovat oplodnění matek, aby uchovali nebo zlepšily kmeny včel.

Protože se matky přirozeně oplodňují za letu, je nemožné zjistit s jakými trubci byla oplodněna.
Nejlepší co lze udělat u přirozeného páření je zaplavení izolované oblasti včelstvy s požadovanými trubci a doufat, že se matka spáří s nimi.
Během posledních let byly vyvinuty přístroje a techniky schopné dosáhnout výsledků s vysokým stupněm úspěšnosti. Nyní je možné vychovat přístrojově inseminované matky v kvalitě srovnatelné s přirozeně spářenými matkami.
Čistota páření... může být využita izolace na ostrově, ale to často vyžaduje značné cestování. Stupeň izolace je také pochybná a v nedávných dobách byli nalezeni zbloudilí trubci, navzdory přísné kontroly kvality. To se stalo náhodou a také kvůli záměrné sabotáži.
Pro absolutní kontrolu můžeme používat Umělou inseminaci (UI), ale to je pouze mechanický systém oplodnění a dává jen výsledky závisející na kvalitě matek a trubců dodaných do programu, není to zázračná metoda. Pouze zajistí, aby konkrétní matka byla oplodněna spermiemi použitých trubců... Je na vás, abyste získali kontrolu kvality podle genetiky matek a trubců, jakou si přejete.

Speciální techniky

Jsou některé triky, které používáme při umělé inseminaci, ty nejsou běžně používané, ale mají nepodstatné místo ve šlechtitelském programu.
Křížení jednoho trubce... To může být užitečné při transplantaci charakteristik z jednoho kmenu na jiný, ale vyžaduje enormní míru vyhodnocování včelstva matky a dcer takového včelstva, život matky od jednoho trubce je velmi omezen (obvykle 3 měsíce), takže potřebujete vychovat rychle matky od této jedné inseminované matky.
Tato technika může být zlepšena rozředěním semene tak, že může být inseminováno několik matek. To je ale velmi pracné v souvislosti s pozorováním a ohodnocením potomstva a kladení je zase velmi omezeno kvůli malému počtu spermií použitých k inseminaci každé matky.
Samoplodnění... Můžeme udržet matku neoplodněnou a dávkovat ji několikrát CO2, to má za následek že se stane trubcokladná. Vychováme tyto trubce a použijeme jejich sperma k inseminaci jejich trubcokladné matky. Toto je obtížný a časově náročný postup, ale má místo v "upevnění" zvláštních genů... Toto je téměř genetický úzký profil a neměl by být používán pokud jste neprovedli dostatečnou analýzu DNA.
Zvýšená diverzita... V závislosti na rase, přirozeně oplodněné matky se budou oplodňovat se 7 až 30 trubci (až 70 u některých Afrických druhů). Matka má asi jeden mikrolitr sperma ve své spermatéce, každý trubec produkuje asi jeden mikrolitr, při vícenásobném páření matka vypudí nežádoucí objem sperma po homogenizování dávky od každého trubce do směsi. Toto není pravá směs ale je chuchvalcovitá. Dříve se myslelo, že sperma od každého trubce se udržuje odděleně, ale potom se odhalilo že směs je spíše jako pytlík s kuličkami, dnes se kloníme k úvahám že je to více jako sáček s hráškem, nebo dokonce pytlík s pískem.
Můžeme použít techniky UI k zvýšení diverzity větší než v přírodě. Sperma může být odebráno od několika trubců, zředěno, smícháno a odstředěno tak aby se odstranilo ředidlo. To znamená, že bude řada otcovských linií ve včelstvu s UI totožná s řadou trubců z nichž bylo odebráno sperma, a v takových dcerách matky bude až několik set otcovských linií, které jsou geneticky různé. Je to vinou tohoto odstřeďování, které zničí mnoho spermatozoa (ulámáním ocásků). Ačkoli Anita Collins v Beltsville USA pracuje na některém vylepšení, nemůžete očekávat u takových matek normální život. Omezení je na pár týdnů v jedné sezoně.

Proč běžní včelaři praktikují umělou inseminaci?

Na první pohled to může vypadat tak, že tato technika by se měla uzavřít v laboratoři, ale ona se může provádět v zahradním přístřešku nebo dokonce v krytém voze. Jsou to pomalé kroky k zjemnění verzí přístrojů, které se dají do kapsy a lze je použít na včelnici, a tak můžete očekávat, že se umělá inseminace bude objevovat v budoucnosti častěji. Běžný důvod k použití UI je to když chcete chovat kmeny Apis Mellifera Mellifera a máte zparchantělá včelstva na včelnici, včetně přímých dovozů Italek a Kraněk. Jako výsledek vaší chovatelské práce bez UI bude stále větší námaha.
Někteří mají zájem na odstranění některé hybridizace, která se dělala mezi britskými včelami v minulém století. UI v tom hraje roli a nyní se také stále více rozšířuje analýza DNA. Pak budeme lépe vědět co se zkřížilo s čím.
Je mnoho včelařů, kteří si přejí chovat cizí kmeny na rozdíl od minulých britských "včelích parchantům" a jediná cesta k udržení této čistoty je UI.

Bee Instrumental Insemination Group


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pavel Holub Pavel Holub | E-mail | 29. září 2008 v 21:32 | Reagovat

Uznávám, že to bude nutností. Ale nyní pro nás, co tu vymoženost zatím nemáme, si i bez inseminace, sice méně dokonale, můžeme pomoci. V zimujícím včelstvu nechat trubčí plást uprostřed plodiště a pokud vyjde počasí brzy na jaře oplodnit matky ještě v dubnu. Dalším trikem je vypouštění trubců a matky v půl šesté večer, kdy je ještě teplo a ostatní trubci už to odtroubili. Možná to je jen snaha a výsledek nevalný, to nevím. Kritici či zastánci mne budou v příspěvcích jistě následovat :-)

2 Eman Eman | E-mail | 30. září 2008 v 8:14 | Reagovat

Taky je možný pomocí levných otevřených matečníků "vyrobit" šlechtěné trubce. Na obrázku v článku je asi nějaký kapesní inseminační přípravek nasazený na zdroj rajského plynu. Nevím, neinseminuji. Asi by se to dalo zvládnout.

3 Gustimilián Pazderka Gustimilián Pazderka | E-mail | Web | 30. září 2008 v 11:30 | Reagovat

Dokud nebude nějaký minirobotické inseminační zařízení, vyrobené a levně koupené s popiskem Made in China který takovou práci přesně odvede místo lidských rukou a stálých řečí o přístupu při šlechtění, není co v inseminacich momentálně řešit. Jestli otevřu chytrou literaturu starou 10 let nebo 50, stále se hovoří o inseminacích v superlativech, ale aby se sestrojilo něco, co inseminaci za včelaře udělá, tak to ne.

4 Honza Jindra Honza Jindra | 30. září 2008 v 13:29 | Reagovat

Začal jsem s inseminací teprve letos, moc o tom ještě nevím, ale je mi celkem jasné, že to není o nějaké automatizaci. Pohlavní orgány matky je něco tak citlivého a choulostivého, že bez citu a zručnosti to jednoduše nepůjde. I přes to vidím větší problém ne ve vlastní technice ale ve správném plánování a dovednosti vše správně načasovat.  Matky lze "vyrobit" téměř kdykoliv, ale mít k dispozici říjné trubce ve správné kondici to je umění.

Honza

5 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 30. září 2008 v 14:37 | Reagovat

Matky lze "vyrobit" téměř kdykoliv, ale mít k dispozici říjné trubce ve správné kondici to je umění. /4/

Honza

Možno to nemusí byť problém ani v našom zemepisnom pásme, v ktorom rýchlo nastupuje rojová nálada, ale zároveň včelstvo si pripraví 36 dní predtým svoje vlastné trúdy a matky nemusia prísť skrátka o svojich nápadníkov. Horšie je to vtedy, keď umelý chov robíme v čase, keď ešte nie sú rujné trúdy alebo už vôbec nie sú trúdy, teda v 8 a 9. mesiaci.

Neraz sa mi však M spárila s trúdom aj v pôzdnom čase, lebo sa často stane, že včelári nevedomky chovajú včelstvá bez matiek a včelstvo sa uchýli k chovu trúdicových včelstiev. odborníci tieto trúdy podceňujú, ale oplodnené M sú taktiež dobré.

Skorý chov matiek v po zime npr. začiatkom apríla (IV.) je ťažko vychovať prirodzenou cestou (na náhodu sa nedá spoľahnúť), je možný za prispenia samotného včlára. V čase stavby Stav. Rám. SR ich včelár nechá zaplodovať a následne do medníka vyliahnuť, aby ich M znovu nezakládla.V polovici leta si pripraví M, ktorej nedovolí sa oplodniť, čiže bude trúdokladná a túto M zazimuje. Koncom leta, začiatkom septembra (IX. mes.)  stačí aj menší počet. npr. 7 vloží do do prázdneho úľa, zmetie na ne zásobné včelstvo bez M, pridá im neoplodnenú M (ktorú prijmú bez výhrad (nemajú žiaden

plod) a dostatočne doplní glycidové zásoby 10-12 kg.

Včelstvo prezimuje bez problému, včely majú dostatok materskej látky a po skončení začnú ošetrovať TP! Určite budú rujné trúdy k dispozícii rujným včelím M. Už Po vyliahnutí prvých trúdov v tomto trúďom včelstve môžete prelarvovať, o 10-12 dní budú rujný.

Ak budete toto trúdie včelstvo udržať pri živote, je mu pridať včelí zaviečkovaný plást na  jeho prežitie, aj viackrát, hlavne v prípade, že neoplodnená M má dobrý pôvod.

6 Květoslav Čermák Květoslav Čermák | E-mail | Web | 30. září 2008 v 18:32 | Reagovat

K (3) - to je dobré sci-fi  :-)

Ono nejde jen o nainseminování matek, ale to vše kolem, např. výběr rodičů (připařovací výběr), aby vzniklo něco lepšího...

Pokud jde o trubce, není těžké je připravit na určitý termín, ale na cca dva měsíce trvající chovnou sezonu mít stále říjné a přitom geneticky kvalitní trubce, to je umění - neprodejné know-how.

7 Květoslav Čermák Květoslav Čermák | E-mail | Web | 30. září 2008 v 18:42 | Reagovat

K (2) to je řádný insem. přístroj, ale zřejmě americký typ, plyn na narkózu matky je přiveden skrz desku stolu odspodu, aby na stole nezavazely hadičky, matky se narkotizují kysličníkem uhličitým (ne rajským plynem).

8 Honza Jindra Honza Jindra | E-mail | 30. září 2008 v 20:25 | Reagovat

K (6) - tak jsem to s těmi trubci přesně myslel, ale pod tlakem blížícího se zvonění to né přesně formuloval.

K tématu inseminace bych měl jedno přání, ozvali by se v této diskuzi i další "inseminátoři" se svými zkušenostmi. Je mezi profesními včelaři ještě někdo, kdo pravidelně inseminuje (z jakýchkoliv pohnutek)?

9 Gustimilián Pazderka Gustimilián Pazderka | E-mail | Web | 30. září 2008 v 20:55 | Reagovat

[6] Pokud jde o trubce, není těžké je připravit na určitý termín, ale na cca dva měsíce trvající chovnou sezonu mít stále říjné a přitom geneticky kvalitní trubce, to je umění - neprodejné know-how.

..........

Ale já byl v obraze, že se spermie chladí. Tuším, že se dají i zamrazit. Fakt je jak. Ale asi budou odolnější než lidské. Takže postup asi stejný i u včelího materiálu plus ta omáčka okolo.  Nevím o jiném know-how v uchovávání a okamžité dostupnosti spermií. Za sci-fi se omlouvám, ale nevidím to tak. Jsem takový bázlivý od přírody. Zdravím.

10 Květoslav Čermák Květoslav Čermák | E-mail | Web | 30. září 2008 v 21:05 | Reagovat

Trubčí sperma se nedaří uchovávat mražením, podobně jako kančí nejde...

11 Gustimilián Pazderka Gustimilián Pazderka | E-mail | Web | 30. září 2008 v 21:26 | Reagovat

[10] Nějak to musí jít a určitě i levně. Spermatéka matky nemůže být v dnešní době neznámou  a jestli jsou v ní spermie živy i více než 3 roky, je dokonalé know-how z principu jasné. Teď jen jak sestavit umělou spermatéku ... a tu sci-fi linku. ;-)

12 Květoslav Čermák Květoslav Čermák | E-mail | Web | 30. září 2008 v 22:46 | Reagovat

To si také říkám, ale kupodivu situaci ve spermatéce dosud nikdo nedovedl napodobit a ni se neví, jak to matka dokáže...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama