Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Proč se používá umělá inseminace včel?

29. září 2008 v 19:08 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
Včelaři se snaží kontrolovat oplodnění matek, aby uchovali nebo zlepšily kmeny včel.

Protože se matky přirozeně oplodňují za letu, je nemožné zjistit s jakými trubci byla oplodněna.
Nejlepší co lze udělat u přirozeného páření je zaplavení izolované oblasti včelstvy s požadovanými trubci a doufat, že se matka spáří s nimi.
Během posledních let byly vyvinuty přístroje a techniky schopné dosáhnout výsledků s vysokým stupněm úspěšnosti. Nyní je možné vychovat přístrojově inseminované matky v kvalitě srovnatelné s přirozeně spářenými matkami.
Čistota páření... může být využita izolace na ostrově, ale to často vyžaduje značné cestování. Stupeň izolace je také pochybná a v nedávných dobách byli nalezeni zbloudilí trubci, navzdory přísné kontroly kvality. To se stalo náhodou a také kvůli záměrné sabotáži.
Pro absolutní kontrolu můžeme používat Umělou inseminaci (UI), ale to je pouze mechanický systém oplodnění a dává jen výsledky závisející na kvalitě matek a trubců dodaných do programu, není to zázračná metoda. Pouze zajistí, aby konkrétní matka byla oplodněna spermiemi použitých trubců... Je na vás, abyste získali kontrolu kvality podle genetiky matek a trubců, jakou si přejete.

Speciální techniky

Jsou některé triky, které používáme při umělé inseminaci, ty nejsou běžně používané, ale mají nepodstatné místo ve šlechtitelském programu.
Křížení jednoho trubce... To může být užitečné při transplantaci charakteristik z jednoho kmenu na jiný, ale vyžaduje enormní míru vyhodnocování včelstva matky a dcer takového včelstva, život matky od jednoho trubce je velmi omezen (obvykle 3 měsíce), takže potřebujete vychovat rychle matky od této jedné inseminované matky.
Tato technika může být zlepšena rozředěním semene tak, že může být inseminováno několik matek. To je ale velmi pracné v souvislosti s pozorováním a ohodnocením potomstva a kladení je zase velmi omezeno kvůli malému počtu spermií použitých k inseminaci každé matky.
Samoplodnění... Můžeme udržet matku neoplodněnou a dávkovat ji několikrát CO2, to má za následek že se stane trubcokladná. Vychováme tyto trubce a použijeme jejich sperma k inseminaci jejich trubcokladné matky. Toto je obtížný a časově náročný postup, ale má místo v "upevnění" zvláštních genů... Toto je téměř genetický úzký profil a neměl by být používán pokud jste neprovedli dostatečnou analýzu DNA.
Zvýšená diverzita... V závislosti na rase, přirozeně oplodněné matky se budou oplodňovat se 7 až 30 trubci (až 70 u některých Afrických druhů). Matka má asi jeden mikrolitr sperma ve své spermatéce, každý trubec produkuje asi jeden mikrolitr, při vícenásobném páření matka vypudí nežádoucí objem sperma po homogenizování dávky od každého trubce do směsi. Toto není pravá směs ale je chuchvalcovitá. Dříve se myslelo, že sperma od každého trubce se udržuje odděleně, ale potom se odhalilo že směs je spíše jako pytlík s kuličkami, dnes se kloníme k úvahám že je to více jako sáček s hráškem, nebo dokonce pytlík s pískem.
Můžeme použít techniky UI k zvýšení diverzity větší než v přírodě. Sperma může být odebráno od několika trubců, zředěno, smícháno a odstředěno tak aby se odstranilo ředidlo. To znamená, že bude řada otcovských linií ve včelstvu s UI totožná s řadou trubců z nichž bylo odebráno sperma, a v takových dcerách matky bude až několik set otcovských linií, které jsou geneticky různé. Je to vinou tohoto odstřeďování, které zničí mnoho spermatozoa (ulámáním ocásků). Ačkoli Anita Collins v Beltsville USA pracuje na některém vylepšení, nemůžete očekávat u takových matek normální život. Omezení je na pár týdnů v jedné sezoně.

Proč běžní včelaři praktikují umělou inseminaci?

Na první pohled to může vypadat tak, že tato technika by se měla uzavřít v laboratoři, ale ona se může provádět v zahradním přístřešku nebo dokonce v krytém voze. Jsou to pomalé kroky k zjemnění verzí přístrojů, které se dají do kapsy a lze je použít na včelnici, a tak můžete očekávat, že se umělá inseminace bude objevovat v budoucnosti častěji. Běžný důvod k použití UI je to když chcete chovat kmeny Apis Mellifera Mellifera a máte zparchantělá včelstva na včelnici, včetně přímých dovozů Italek a Kraněk. Jako výsledek vaší chovatelské práce bez UI bude stále větší námaha.
Někteří mají zájem na odstranění některé hybridizace, která se dělala mezi britskými včelami v minulém století. UI v tom hraje roli a nyní se také stále více rozšířuje analýza DNA. Pak budeme lépe vědět co se zkřížilo s čím.
Je mnoho včelařů, kteří si přejí chovat cizí kmeny na rozdíl od minulých britských "včelích parchantům" a jediná cesta k udržení této čistoty je UI.

Bee Instrumental Insemination Group


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Pavel Holub Pavel Holub | E-mail | 29. září 2008 v 21:32 | Reagovat

Uznávám, že to bude nutností. Ale nyní pro nás, co tu vymoženost zatím nemáme, si i bez inseminace, sice méně dokonale, můžeme pomoci. V zimujícím včelstvu nechat trubčí plást uprostřed plodiště a pokud vyjde počasí brzy na jaře oplodnit matky ještě v dubnu. Dalším trikem je vypouštění trubců a matky v půl šesté večer, kdy je ještě teplo a ostatní trubci už to odtroubili. Možná to je jen snaha a výsledek nevalný, to nevím. Kritici či zastánci mne budou v příspěvcích jistě následovat :-)

2 Eman Eman | E-mail | 30. září 2008 v 8:14 | Reagovat

Taky je možný pomocí levných otevřených matečníků "vyrobit" šlechtěné trubce. Na obrázku v článku je asi nějaký kapesní inseminační přípravek nasazený na zdroj rajského plynu. Nevím, neinseminuji. Asi by se to dalo zvládnout.

3 Gustimilián Pazderka Gustimilián Pazderka | E-mail | Web | 30. září 2008 v 11:30 | Reagovat

Dokud nebude nějaký minirobotické inseminační zařízení, vyrobené a levně koupené s popiskem Made in China který takovou práci přesně odvede místo lidských rukou a stálých řečí o přístupu při šlechtění, není co v inseminacich momentálně řešit. Jestli otevřu chytrou literaturu starou 10 let nebo 50, stále se hovoří o inseminacích v superlativech, ale aby se sestrojilo něco, co inseminaci za včelaře udělá, tak to ne.

4 Honza Jindra Honza Jindra | 30. září 2008 v 13:29 | Reagovat

Začal jsem s inseminací teprve letos, moc o tom ještě nevím, ale je mi celkem jasné, že to není o nějaké automatizaci. Pohlavní orgány matky je něco tak citlivého a choulostivého, že bez citu a zručnosti to jednoduše nepůjde. I přes to vidím větší problém ne ve vlastní technice ale ve správném plánování a dovednosti vše správně načasovat.  Matky lze "vyrobit" téměř kdykoliv, ale mít k dispozici říjné trubce ve správné kondici to je umění.

Honza

5 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 30. září 2008 v 14:37 | Reagovat

Matky lze "vyrobit" téměř kdykoliv, ale mít k dispozici říjné trubce ve správné kondici to je umění. /4/

Honza

Možno to nemusí byť problém ani v našom zemepisnom pásme, v ktorom rýchlo nastupuje rojová nálada, ale zároveň včelstvo si pripraví 36 dní predtým svoje vlastné trúdy a matky nemusia prísť skrátka o svojich nápadníkov. Horšie je to vtedy, keď umelý chov robíme v čase, keď ešte nie sú rujné trúdy alebo už vôbec nie sú trúdy, teda v 8 a 9. mesiaci.

Neraz sa mi však M spárila s trúdom aj v pôzdnom čase, lebo sa často stane, že včelári nevedomky chovajú včelstvá bez matiek a včelstvo sa uchýli k chovu trúdicových včelstiev. odborníci tieto trúdy podceňujú, ale oplodnené M sú taktiež dobré.

Skorý chov matiek v po zime npr. začiatkom apríla (IV.) je ťažko vychovať prirodzenou cestou (na náhodu sa nedá spoľahnúť), je možný za prispenia samotného včlára. V čase stavby Stav. Rám. SR ich včelár nechá zaplodovať a následne do medníka vyliahnuť, aby ich M znovu nezakládla.V polovici leta si pripraví M, ktorej nedovolí sa oplodniť, čiže bude trúdokladná a túto M zazimuje. Koncom leta, začiatkom septembra (IX. mes.)  stačí aj menší počet. npr. 7 vloží do do prázdneho úľa, zmetie na ne zásobné včelstvo bez M, pridá im neoplodnenú M (ktorú prijmú bez výhrad (nemajú žiaden

plod) a dostatočne doplní glycidové zásoby 10-12 kg.

Včelstvo prezimuje bez problému, včely majú dostatok materskej látky a po skončení začnú ošetrovať TP! Určite budú rujné trúdy k dispozícii rujným včelím M. Už Po vyliahnutí prvých trúdov v tomto trúďom včelstve môžete prelarvovať, o 10-12 dní budú rujný.

Ak budete toto trúdie včelstvo udržať pri živote, je mu pridať včelí zaviečkovaný plást na  jeho prežitie, aj viackrát, hlavne v prípade, že neoplodnená M má dobrý pôvod.

6 Květoslav Čermák Květoslav Čermák | E-mail | Web | 30. září 2008 v 18:32 | Reagovat

K (3) - to je dobré sci-fi  :-)

Ono nejde jen o nainseminování matek, ale to vše kolem, např. výběr rodičů (připařovací výběr), aby vzniklo něco lepšího...

Pokud jde o trubce, není těžké je připravit na určitý termín, ale na cca dva měsíce trvající chovnou sezonu mít stále říjné a přitom geneticky kvalitní trubce, to je umění - neprodejné know-how.

7 Květoslav Čermák Květoslav Čermák | E-mail | Web | 30. září 2008 v 18:42 | Reagovat

K (2) to je řádný insem. přístroj, ale zřejmě americký typ, plyn na narkózu matky je přiveden skrz desku stolu odspodu, aby na stole nezavazely hadičky, matky se narkotizují kysličníkem uhličitým (ne rajským plynem).

8 Honza Jindra Honza Jindra | E-mail | 30. září 2008 v 20:25 | Reagovat

K (6) - tak jsem to s těmi trubci přesně myslel, ale pod tlakem blížícího se zvonění to né přesně formuloval.

K tématu inseminace bych měl jedno přání, ozvali by se v této diskuzi i další "inseminátoři" se svými zkušenostmi. Je mezi profesními včelaři ještě někdo, kdo pravidelně inseminuje (z jakýchkoliv pohnutek)?

9 Gustimilián Pazderka Gustimilián Pazderka | E-mail | Web | 30. září 2008 v 20:55 | Reagovat

[6] Pokud jde o trubce, není těžké je připravit na určitý termín, ale na cca dva měsíce trvající chovnou sezonu mít stále říjné a přitom geneticky kvalitní trubce, to je umění - neprodejné know-how.

..........

Ale já byl v obraze, že se spermie chladí. Tuším, že se dají i zamrazit. Fakt je jak. Ale asi budou odolnější než lidské. Takže postup asi stejný i u včelího materiálu plus ta omáčka okolo.  Nevím o jiném know-how v uchovávání a okamžité dostupnosti spermií. Za sci-fi se omlouvám, ale nevidím to tak. Jsem takový bázlivý od přírody. Zdravím.

10 Květoslav Čermák Květoslav Čermák | E-mail | Web | 30. září 2008 v 21:05 | Reagovat

Trubčí sperma se nedaří uchovávat mražením, podobně jako kančí nejde...

11 Gustimilián Pazderka Gustimilián Pazderka | E-mail | Web | 30. září 2008 v 21:26 | Reagovat

[10] Nějak to musí jít a určitě i levně. Spermatéka matky nemůže být v dnešní době neznámou  a jestli jsou v ní spermie živy i více než 3 roky, je dokonalé know-how z principu jasné. Teď jen jak sestavit umělou spermatéku ... a tu sci-fi linku. ;-)

12 Květoslav Čermák Květoslav Čermák | E-mail | Web | 30. září 2008 v 22:46 | Reagovat

To si také říkám, ale kupodivu situaci ve spermatéce dosud nikdo nedovedl napodobit a ni se neví, jak to matka dokáže...

13 RonaldNaf RonaldNaf | E-mail | Web | 18. října 2017 v 10:32 | Reagovat

?You`ve saved my time and money. Million thanks for my A score in Sociology. My professor really liked the paper you`ve completed for me.
Excellent paper! It was well-structured and formatted. Overall, I got an interesting and informative article, and delivered perfectly on time. Thank you!
‐ Reece Marsh, UK
You always save me with my academic difficulties. I like the way you do the trick and treat consumers. I got only the highest effects from our cooperation
‐ Michelle, Canada
Cheap Essay Creating Services at Your Fingertips
There are plenty of essay crafting products out there, but how can you choose the right just one without being tricked into paying too considerably? Essaywritings.org has an answer. Known as a professional provider with surefire guarantees, we are listed here to build papers from scratch and deliver qualified content in just days. Taking care on the structure in addition because the details, these kinds of as style, grammar and punctuation, we make sure you get the highest grade and get your money again in case of really want. An essay crafting assistance that refers to itself as legitimate will also ensure the security and safety of its clients, paired with authenticity and also layout. There are options you’re able to use on our blog, for example:
Friendly contact center . Call us any time and get the detailed response on your type of order and also policy rules.
Expert writers . Hiring experts to craft your papers, we make sure they undergo complex tests and interviews to prove their credentials.
Anonymity . We never disclose personal knowledge and order details to the third parties.
Individual solution . Once you define the type within the paper in addition to the deadline, we are going to apply personalized treatment to your order. This indicates plagiarized content shall not pass!
Originality . You don't will have to worry about your essay being dull and cliched - we are employing unique content to brighten up your succeed.
Money back again policies . In case you're not satisfied with the paper, you can actually always come again for a refund, and we will be glad to satisfy your promises.
Essay Producing Expert services that do not need to have advertising
What is the essay creating support which does not must have advertising? To begin with and foremost, it is the 1 to lend you a helping hand once you might be stuck having a difficult college assignment. Handling the paper of any format and citation style, we are confirming our status as a student saver, and welcome you to definitely make a couple straightforward steps to proceed with your order. Finding a perfect writer is another goal of ours, and this is what we do over a daily basis, apart from providing 24/7 customer service:
Offer security policy . This is definitely an item, rarely found relating to the market. Your content is safe with us, as well as authenticity rules are great.
Established affordable prices . Liberal process is truly a key to your heart of an average student, seeking assignment help. We cannot say we are the cheapest around the market, but functioning as a democratic unity, we make sure you do not burn holes inside your pockets at the same time ordering from us.
Display friendly attitude . We cherish all our clients without exceptions. Treating our purchasers with respect and managing to fulfill their academic aspirations, Essayswriting.org is demonstrating its ability for successful communication.
Supply an opportunity to choose the writer of your liking . We know it will be hard to tailor the paper according to your teacher's demands, so we are right here to help you pick a trusted professional, able to craft an outstanding paper in days.
Guarantee on-time delivery . Whether you have an emergency order or want your paper written before the established deadline, you should contact our customer assistance to inform them with the decision, and we will do our most beneficial to hand the perform in before the determined date.
Include plagiarism check . Our provider is extremely careful with plagiarized content. A special software, installed within the internet page, allows for us to check your perform for further mistakes and ensure there are no copies found around the Internet whatsoever. Establishing content, we believe originality is the optimum policy.
Creating an Essay for the profit
Just one may wonder how it is possible to gain profit from academic assignments, and we are below to offer you you which includes a alternative. Browsing to the optimal essay composing provider, you should consider several points, which includes grammar, formatting style and structure, and EssaysWriting.org is going to deliver you with the fine good relating to the three of these. These are not empty words as we have practiced producing student papers for those who simply don't have time for a midnight task. Our agency collects materials from diverse resources, and is undoubtedly an expert in crafting personalized papers and dissertations in addition as cover letters and CVs. Preferring to think of ourselves as a team of creative individuals rather than those, who are seeking for gain, we put effort into projects and style essays to satisfy probably the most elaborate of tastes.
Obtain even alot more benefits in this article
Professional essay writer on guard of fine quality . Mediocre writers don’t perform premium class papers. We bear that in mind every time we hire essay writers to join the expert team. They pass two serious tests before they are allowed to undertake your assignment: a person is for language competency and another a single is for that academic aptitude. No copied and pasted material is allowed . A plagiarism checking software permits us to track the unwanted source and delete it from our databases. Once the paper is delivered, we never use it again and make sure that the paper you get listed here is always written from scratch. Rest assured – you won’t be caught red-handed.
Professional Essay Writer and Program Benefits
All the knowledge that you just give you will remain protected and not handed to any other party. Prefer to stay anonymous? That’s exactly what we give. You give us the particulars and it does not go any place afterwards. It is only necessary to the order. If any question is absolutely not clear, you can easlily always call the service team. They are able to answer you 24/7 any working day. We have been working on this sphere for a lot of years, so we are expert enough to perform the top superior essay. So don`t waste your time, delegate your tasks to our essay writer and get the outstanding paper instead of enough affordable amount of money.
Someone may think we won’t take an order if it’s complicated and demanding. We beg to disagree as our producing experts know how to handle even essentially the most state-of-the-art amount of personalized papers. Stay with us - grow with us! <a href=https://www.ingagepatient.com/category/uncategorised/>https://au grademiners com/essay-writer</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama