Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

O dotaci, která smysl nemá

9. září 2008 v 19:00 | Eman |  Český svaz včelařů, organizace, dotace a jiné
Tedy samozřejmě podle mého názoru. Letošní prudký úbytek včelstev vyvolal krizový zásah vlády a mimořádné dotace na obnovu včelstev 500 Kč na včelstvo (to je jedna třetina ceny).

Chápu ale politiku představitelů ČSV. Nic jiného jim asi v jejich postavení za této situace nezbývalo. Snad jen odchod, ale ten by stejně nic podstatného nevyřešil. Máme před volbami a tak se není co divit, že si politici nedovolí přilévat olej do ohně a dále rozčilovat voliče. Můj názor na tuto událost je radikální: Nedat nikomu nic, aby se rychleji oddělilo zrno od plev. Státní peníze by se měly vydávat na podporu výzkumu kolem mimořádné situace se včelami, na podporu výzkumu, šlechtění a distribuci odolných kmenů. Místo toho se strkají jako "sociální podpora" do kapes lidí, mezi kterými se vyskytuje řada lajdáků a ignorantů, kteří by s chovem včel měli raději přestat a také různí spekulanti, kteří se vždy podle vůně peněz zorientují a využijí otevřeného měšce státu, jak nám to názorně předvedli v roce 2003 po úhynech údajně zaviněných medovicovou snůškou - (opět bez seriozního výzkumu). Příroda se taky s nikým nemazlí a neživotaschopné organismy bez milosti vyloučí ze hry. Zdravé jadro pak bude mít víc prostoru k rozvoji.
Ještě nikdo letos nedostal ani korunu a už se ukazuje, že nové dotace opět vyvolávají zlou krev mezi včelaři - "přáteli". Stačí se podívat na Včelařskou konferenci - "Hyde Park" rozhořčených anonymů. Z důvodů tradiční závisti, i nekalých praktik některých včelařů, také nepochopitelné diskriminace jednotlivých okresů a jejich včelařů se oprávněně někteří rozčilují. Viz například názor jednoho včelaře v posledním čísle Moderního včelaře.
Pro ty, koho nebaví si stahovat pdf soubory ze serveru ČSV tu uvádím rychlou kopii podstatného vyjádření Ministerstva zemědělství k dotacím z více zdrojů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petr Texl Petr Texl | E-mail | 9. září 2008 v 23:09 | Reagovat

Na webu ČSV jsou další zajímavé informace. Dotaci na obnovu včelstev ve Stř. kraji lze čerpat z příspěvku Stř. KU.  Celou agendu zpracová sekretariát CSV, dokonce pod instrukcemi je podepsán přededa Sojka a tajemník Peroutka.  Čili na stejný titul zařizuje vrcholové vedení CSV stejnou dotaci. Je tam samozřejmě poznámka, že včelař nesmí čerpat z obou zdrojů (MZe a KU Stř. kraje). To ale nevadí, je tu úspěch, že se podařilo sehnat větší balík peněz - jenom to včelři nespleťte. Dokonce je tam formulář: Seznam chovatelů nevyplacených.

To v Jč. kraji je problém, tady je také dvoukolejná dotace na obnovu ale jsou třeba doklady o nákupu včelstev pro uplatnění krajské dotace - takže se velká nevyužitá částka bude vracet.

Zase se ukazuje absence krajského včelařského článku, který pokud by byl prozíravý, nasměroval by nabízené krajské peníze do prevence problému. To však není hned vidět, včelaři nevědí pořádně o co jde, nemají na to uzpůsobené úly apod. Varoóza je problém pouze když jsou úhyny.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama