Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Monitoring kolem včel ve světě

6. září 2008 v 17:36 | Eman |  Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
Naši nejaktivnější přední včelaři letos "rozjeli" systém monitoringu výskytu Varroa Destructor.

Vůbec nevadí, že letos na mnoha místech nebyla varroáza hlavní problém včel. Systém se zabíhá, získávají se první zkušenosti.
Ve světě se monitorují jiné věci kolem včel. Průběh váhy úlu v závislosti na čase, průběh kvetení včelařských rostlin a tak dále
Ekologové jsou znepokojeni tím, že kritické vztahy opylovatelů by mohly být narušeny jako výsledek změn využití země k jejich škodě a organismů, které na nich závisí (včetně nás lidí). Jak budou vzájemná působení opylovatelů rostlin reagovat na klima a změny využití Země?
HoneyBeeNet
Tyto stránky mohou posloužit k inspiraci a organizaci monitoringu nejen výskytu parazita Varroa Destructor. Pro ty včelaře, kteří se budou účastnit sběru dat by nebyl určitě problém, aby hlásili začátek květu různých včelařských rostlin - líska, vrba, třešně, jabloně, řepka atd. V budoucnu možná nebude problém sledovat průběh váhy úlů a on-line ji přenášet na internet.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petr Texl Petr Texl | E-mail | 7. září 2008 v 22:31 | Reagovat

Letošní zkušenosti s monitoringem v.d. na netu jsou inspurující i u nás. VMS ukázal možnosti téměř v reálném čase a zajímavá statistická množina není zanedbatelná. Máme již nyní náměty pro zlepšení VMS pro sezonu 2009 a uvažuje se monitorovat a předávat informace i jiné (diference hmotnosti včelstva, rozkvět rostlin, producenti medovice atd.). Aktivních včelařů, kteří se chtějí zapojit přibývá.

2 Eman Eman | E-mail | 8. září 2008 v 7:23 | Reagovat

Možná jednou přijde čas, kdy založíme Český svaz monitorujících včelařů. Bude spojovat všechny aktivní včelaře na internetu, kteří budou dodávat do systému informace a na oplátku budou mít přístup k souhrným datům. Vyjít lze z databáze VMS, kde by se jen upravil přístup tak, aby situaci mohli sledovat pouze registrovaní včelaři. Podmínkou registrace by bylo zadání registračního čísla chovatele a stanoviště, ale osobní údaje (rodné číslo, adresa bydliště) by se vzhledem k zákonu na ochranu osobních údajů neuváděly (nebo by se doplnilo prohlášení souhlasu se zpracováním os. údajů). Nebude to potom lepší zábava, než chodit na některé přednášky připomínající báchorky české?

3 G.Pazderka G.Pazderka | E-mail | Web | 9. září 2008 v 12:08 | Reagovat

Pokud by byl systém nezávislý a v přístupu několikaúrovňový, měl by velký význam. Ty úrovně jsou důležité, protože včelař -registrovaný, by neměl znát určitá data (číslo stanoviště, číslo chovatele) toho druhého jen tak, ale pokud možno přes úřad nebo pověřenou osobu. (obec, městec, město, atp., registr chovatelů) Takové omezení by nemělo samozřejmě platit pro vstupní data a také výstup pro SVS a MZe. Naráží to na zákon o shromažďování informací a pokud vím, PSNV je pro takové shromažďování registrováno.

K veřejným datům. (pro neregistrované) Výstupní data by klidně mohla být jako anonymní výčet- tabulka z určité oblasti. Tz. Beze jména, názvu stanoviště a jen např. řádky, vztahující se ke spadům a k číslům udávající tyto spady. Kupříkladu kliknu na okres Břeclav, a vrátí se mi výsledek pouze jako x výstupů ( kolik stanovišť  v rámci Břeclavska nebo Kraje Jihomoravského) s jednotlivými řádky s přirozeným spadem, a při aplikacích léčiv bez udání jména vztahující se k daným řádkům a obcí.  Ne jakou součet, ale jen zadaná data ve výčtu bez ničeho z daného nějakého území. Takže se anonymně dozvím, jednotlivé údaje o spadech, ale ne jména a přesné umístění stanovišť.

4 Ivan Černý Ivan Černý | 9. září 2008 v 12:18 | Reagovat

Není mi úplně jasné, jak nebo na čem je nyní systém závislý a ani to, jak snižuje význam systému, že všichni jsou nyní v úrovni 1 (= všichni vidí všechno, co systém dává k dispozici). Lze to nějak upřesnit?

5 G.Pazderka G.Pazderka | E-mail | Web | 9. září 2008 v 12:40 | Reagovat

Význam systému tkví v tom, že se dozvím o spadech z mé oblasti kde včelařím. Sám mohu zhodnotit, že např. k Břeclavsku jsou zadaná data, která kopírují mé zjištění. Pokud bych se dozvěděl tedy jen to, stačí to pro anonymní orientaci v datech. Pokud bych byl registrovaný a aktivní v zadávání dat, měl bych možnost získat přesná data k místům, kde včelaří přesněji, ale nemusím znát data např. z Pardubicka. Taková porovnání jsou pro uživatele nepodstatná, ale jsou podstatná pro krajské SVS, popř. ředitele SVS centum Praha a pro MZE.

Jakmile ale jsme u toho MZE, potřebují data natolik přesná, že se musíme bavit o závislosti dat na jiných registrech. Ten význam již není významný, ale přímo klíčový. A to jsme u těch čísel stanovišť, chovatelů, popř, statistik počtu chovaných včelstev, úhynů případně stavů na jaře, co by mělo určitě také v SVM x registr v Medníku propojení .

Takže o snížení významu se bavit nemusíme, můžeme se ale bavit o soukromí chovatele a datech, které vidí soused nebo úplně někdo jiný, po kterých mu nic není a jsou mu při monitorování kničemu a o datech co naprosto přesně řeknou inspektorovi SVS nebo nějakému ministerstvu jaká je průběžná situace vzhledem k injekcím peněz, které poskytuje.

6 Eman Eman | E-mail | 9. září 2008 v 12:54 | Reagovat

Sice nevím jak to G.Pazderka myslel, ale já to vidím tak, že systém je závislý na tom, co tam anonymní včelaři vymyslí a zadají. Jeden člověk si může navymýšlet 20 lidí, 20 emailů a pod jejich jmény tam zadá údaje (teoreticky). Určitou nezávislost bych viděl v tom, že se včelař přihlásí pod svým registračním číslem, udá svoje souřadnice (číslo katastru) a počet včelstev. K tomu už musí více konkrétních věcí znát a informace se může porovnat (pracovník SVS) s registrem chovatelů. Také by stoupla odpovědnost a princip něco za něco. Informace o celkové situaci za registraci. Myslím, že by takový systém byl více autentický a aktivní včelaře nijak neomezoval. Kdo se chce skrývat, nedostal by informace.

Současný zimní monitoring organizovaný SVS je u někoho dobrý možná k preventivnímu nátěru plodu, ale i tak mu nevěřím (mám své zkušenosti). Před tím katastrofálním rokem byla spousta vzorku negativních a pak najednou katastrofálně vysoké úhyny. K čemu to potom je? Skoro ve všech vyhláškách KVS jsou letos nařízeny Gabony a trojí fumigace, naslepo - pro jistotu, to umím taky. A když je tu nepodporovaná iniciativa ve VMS, tak jsou všichni chytří a brouci pytlíci to shazují, že to není nic nového a hledají mouchy.

Je to nové a pro mě to význam má a jinak ať si každý dělá co chce, ale za své peníze a bez podpory 1.Dd

Je to trapné a neschopnost státní správy je příslovečná.

7 G.Pazderka G.Pazderka | E-mail | Web | 9. září 2008 v 13:12 | Reagovat

Pokud jsem u toho klíčového významu pro aktivního zadavatele dat, může takový zadavatel také vkládat informace typu na jakém kú. včelaří, pod jakou správu obce města to spadá, může vložit přímo i číslo pozemků na kterém má včelstva a tím mu může být umožněn výstup třeba na pravidelné hlášení pro obce do konce února mailové hlídání termínu - upozornění s možností výstupu dat, tisku dokumentu. A vedle toho např. kočovná sekce, kde pro zajištění bude mít opět přehled nad hlášení přesunů co učinil a jak je učinit aby nic nebylo v pravidlech porušeno.  A také výstup s možností tisku k hlášení do Medníku včetně adres k zaslání dokumentů, které by byly zase sdílený. Zkrátka takový systém, který by nebyl propojený má význam, ale jestli má být opravdu zajímavý, musí být propojen nebo napojen na jiné úkony co včelař provádí nebo musí během roku provádět v odesílání hlášení a dokumentů.

Jinak proč nejsem já zapojen je otázkou těch určitých dat, po kterých je houby komukoli co nemá s chovem včelstev v mém okolí společného. Nerad sdílím docela přesná data a informace s kýmkoli, kdo si je schopen vyťukat jmého na internet do nějakého prohlížeče nebo registru.  Proto si myslím, že s časem se určitě po zvládnutí těchto otázek okolo soukromí do VMS zapojím zcela naplno.

8 G.Pazderka G.Pazderka | E-mail | Web | 9. září 2008 v 13:42 | Reagovat

6. Jeden člověk si může navymýšlet 20 lidí, 20 emailů a pod jejich jmény tam zadá údaje (teoreticky).

.........

Toto se řeší při prvotní registraci zasláním dopisu do vlastních rukou s údaji ke vstupu s dokončením autentifikace uživatele. Vratka takového dopisu do vlastních rukou dostatečně zaručuje (pošta jej nevydá nikomu jinému) že je v systému registrována přesně ta osoba, za kterou se vydává.

9 G.Pazderka G.Pazderka | E-mail | Web | 9. září 2008 v 13:59 | Reagovat

Co se týká financování a nedostatku peněz. Pokud by systém (nyní SVM) pro včelaře obsahoval běžné úkony , které musí během roku provádět, může si spočítat každý, kolik by to mohlo přinést zpětně formou příspěvku pro funkčnost a aktualizace, bezpečnost dat, atd. Sám bych byl ochotný platit. A to podle počtu stanovišť a možností tisku dokumentů. Osobně si myslím, že je docela namáhavé udržovat data aktuální a pravidelně zasílat povinné informace, které odemne žádá nějaký úřad. Pokud by toto nějaký systém dokázal v rámci i něčeho (zdraví včel), jsem ochoten za takový výstup dat, která pravidelně za sebe potřebuji i platit.

10 Ivan Černý Ivan Černý | 9. září 2008 v 14:03 | Reagovat

Zajímavé nápady pánové, díky. Byli byste ochotni platit roční licenci několik tisíc za využívání takového systému?

11 Ivan Černý Ivan Černý | 9. září 2008 v 14:05 | Reagovat

Naše příspěvky se akorát minuly. Gusto, takové systémy, jak píšeš v [9], jsou i volně k dispozici. Stačí prohrabat web.

12 G.Pazderka G.Pazderka | E-mail | 9. září 2008 v 14:14 | Reagovat

11. Nevím jaké systémy přesně dokážou z fleku upozornit na termín k odeslání dokumentu co má včelař v povinnosti, který si jen po zalogování a prohlídce aktuálnosti dat prohlédnu, bezpečně stáhnu a vytisknu. Pokud se bavíme např o Google a možností co má, nejsem ochoten shromažďovat data u nějaké cizí společnosti, kde neznám ani přesné pohyby dat a komu a jak tyto data slouží.

13 G.Pazderka G.Pazderka | E-mail | 9. září 2008 v 14:34 | Reagovat

Ivan Černý: Zajímavé nápady pánové, díky. Byli byste ochotni platit roční licenci několik tisíc za využívání takového systému?

........

Vždy se bavím, když někdo mluví o tisících, jestli příspěvek, který je současnou alternativou (ČSV) stojí řádově asi dvě stokoruny (možná víc) plus odvody z počtu včelstev. Bavíme se doufám o užitečném a úsporném systému. Kolik? Přibližné náklady na činnost děleno počtem uživatelů. Možná i eventuální zisk z reklam. Stejný jak u MV. ;-)

14 Leoš Dvorský Leoš Dvorský | 9. září 2008 v 17:59 | Reagovat

Doufám, že platí naše objednávka a budeme si moci rozbalit mapu organizace s vyzančením toku Jizery a Klenice a pár nejdůležitějích vrstevnic (údolí kolem Jizery...). Zítra je předsednictvo OV a za týden plénum, tak se pro to pokusím získat další organizace.  To, že si za to rádi zaplatíme, jsem již avizoval..

15 Petr Texl Petr Texl | E-mail | 9. září 2008 v 18:51 | Reagovat

(6) Eman: Je to nové a pro mě to význam má a jinak ať si každý dělá co chce, ale za své peníze a bez podpory 1.Dd

Je to trapné a neschopnost státní správy je příslovečná.

--------

VMS a věci kolem jsou postavené na zodpovědnosti včelaře za svá včelastva s nadstavbou informací o okolí (obec, okres, kraj, atd.). Tento systém v současné době nabourává charita pro neschopné,která se schovává sa solidaritu, kolegialitu a možná i za globální oteplování. Také jsme měli schůze ZO a OV a mohu říci, že většinou funkcionáři, kteří měli úhynů sporadicky, vysvětlují a zařízují různé dotace pro ty co se pouze vezou (1.D.d. a u nás v Jč.kraji navíc také na obnovu od KU, ale potřebné jsou doklady o nákupu a nesmí se dotace dublovat - to je řečí). Nějaký VMS - proč???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama