Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Květiny s dvěmi tvářemi

6. září 2008 v 9:41 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
Rostliny tabáku přidávají nikotin do svého nektaru, aby zlepšily křížové opylení.

Květiny používají sladce vonící nektar k nalákání opylovačů. Ale nová studie ukazuje, že některé rostliny brání ptákům a hmyzu před přemírou chlastu pomocí namíchání trošky jedu do atraktivního nápoje ve svých květech.
Efektivní křížové opylení je podmíněno cestováním opylovatelů od jedné květiny k další. Kdyby byl nektar příliš sladký, opylovatel by se mohl nasytit na jediné rostlině, vysvětluje Ian T. Baldwin z Max Planck Institute pro Chemickou Ekologii, v Jeně, Německo, který studii vedl.
"Přidání odpuzovače je způsob jakým rostlina říká, 'Pokračujte, tady se musí splnit úkol,' " komentuje Robert A. Raguso, chemický ekolog na Cornell University. "Rostlina potřebuje mít způsob jak ukázat opylovatelům dveře."
Baldwinův tým zjistil, že opylovatelé jsou nejdřív nalákáni na květy tabákovníku Nicotiana attenuata (národní rostlina Utahu) koktailem prchavých atraktantů, z nichž nejsilnějším je benzyl acetone. Ale rostlina také přidá dávku hořkého nikotinu, aby zajistila pouze prchavou návštěvu od opylujících kolibříků, omezila jejich příjem nektaru na srky pouhé dva mikrolitry, říká Baldwin.
Aby ukázali že toto přidání trochy jedu do nektaru umožňuje křížové opylení, výzkumníci vyrobili tabákovník, který neumí produkovat nikotin a benzyl acetone.
K tomu účelu zavedli sekvence rušivé RNA, nebo RNAi, do genomu rostliny tabákovníku, které blokují produkci esenciálních enzymů v nikotinových a benzyl acetonových biosynthetických drahách.
Kolibříci jsou přitahováni rostlinami sladce vonícím benzyl acetonem, ale nikotin v nektaru zajistí jen prchavou návštěvu.
Potom udělali výzkumníci polní testy, aby vyhodnotili schopnost normálních a překonstruovaných tabákovníků geneticky diversifikovat potomstvo (Science 2008, 321, 1200).
Přídávání krmných odpuzovačů do nektaru se pravděpodobně používá i jinými rostlinami jako tabák, můaže také spočívat na samoopylování, poznamenává Raguso. "Tabákovník má plán pro řešení nouzových situací," protože může se také samoopylit, říká Raguso. "Jestliže můžete již zajistit zisk " který je, produkce semen přes samoopylení, "potom si můžete dovolit si zahrát s vaším opylovatelem," dodává.
"To je všeobecná studie," komentuje L. Irene Terry, chemický ekolog na University of Utah. "Nepoužívají jenom molekulární genetiku a rostlinné bioinženýrství k získání vlastností, které chtějí u rostlin, ale také pokračují v této práci s chemickými analýzami, polními studiemi a studiemi chování opylovatelů."
"Lidé co pracovali v opylování dlouho tvrdili, že nektar je cukrová voda, jako je lehký nápoj, " dodává Baldwin. "Nektar je však spíš jako tvrdý nápoj, jako například whiskey, a obsahuje sladké i škodlivé ingredience."
______________________________________________________________
Tabákovník na naší zahradě
Jedna z pěstitelských radostí, která se povedla a nemá problémy se škůdci. Zdravá rostlina bez chemie. Bohužel s jablky to vypadá bledě - padají a kazí se, a bez chemie to asi nebude lepší. Letos zkusím ořezat jabloně už na podzim a nebudu to nechávat na jaro.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama