Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Izraelsko - americká společnost objevila nový antivir pro včely

24. září 2008 v 17:18 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Každý hororový film bledne ve srovnání se skutečnou noční můrou ze života.

Včely mají problém a s nimi i lidská rasa. Minulou zimu, přes 36 procent amerických včel odešlo, projevilo se to na produkci medu, ale mnohem citelněji byla postižena třetina veškeré potravinové výroby, která vyžaduje opylování - ovoce a ořechy, mléčné výrobky a krávy co se pasou na vojtěšce. Nyní Izraelsko - americká společnost Beeologics dělá opatření aby přinesla na trh speciální anti-virální prostředek který slibuje zmírnit následky viru silně spojeného s CCD (Colony Collapse Disorder). Úplné FDA zkoušky mají začít příští měsíc. Dosud je k tomu určeno 60,000 včelstev a Beeologics má v plánu mít 100,000 včelstev zahrnout do zkoušek, které budou probíhat v několika lokalitách v USA od října do února.
Sezóna je kritická, Eyal Ben-Chanoch, CEO z Beeologics, říká ISRAEL21c, protože cykl včelařského průmyslu následuje sezonu včely které sílí na jaře a v létě a přirozeně slábnou během podzimu a zimy.

Mizející včely

CCD je charakterizovaná záhadným a nevysvětlitelnou ztrátou včel dělnic ze včelstev. Často je stále v úlu med a pár mladých včel, ale dospělé včely zmizí. Poprvé byl tento problém zpozorován v zimě 2006/7, když včelaři začali hlásit ztráty od 30 do 90 procent včelstev, podle ministerstva zemědělství USA (USDA). Od té doby krize rostla. Minulou zimu ukázal průzkum USDA a včelařských inspektorů že 36% z 2.4 milionů včelstev bylo ztraceno na CCD. Průzkum pokry téměř 20% z 1500 amerických komerčních včelařů, a ukázal zvýšení ztrát o 11% z roku 2007, a o 40% než ztráty v roce 2006. Podobné ztráty jsou hlášeny z Itálie, Španělska, Řecka, UK a dalších zemí napříč Evropou. V sázce je hodně. "Dnes to není o medu, ale o opylování" říká Ben-Chanoch. Opylování s použitím chovaných včel je kritický prvek v moderním zemědělství; více než 130 plodin v USA vyžadují opylení, s roční hodnotou úrody $15 miliardami dolarů. Příčina CCD je stále nejasná. Někteří jsou přesvědčení že je spojena s roztoči Varroa, jiné podezírají buněčného parazita nebo viry. Někteří dokonce obviňují pesticidy nebo mobilní telefony. Každá z těchto podezřelých příčin odolává podrobnějšímu výzkumu, podle Ben-Chanocha. "Zatím není řešení protože se nikdo neshodne na tom, jaký problém to je," dodává Nitzan Paldi, hlavní technolog z Beeologics. Jeden vir silně propojený s CCD, je však Israeli Acute Paralysis Virus (IAPV). Byl identifikován v Hebrejské universitě v Jeruzalémě virologem Prof. Ilan Sela v roce 2004, tento vir působí včelám třesení křídly, následuje paralýza a smrt mimo úl. V roce 2007, časopis Science publikoval výzkum prestižního týmu US vědců který zjistil významné spojení mezi IAPV a CCD u včel.

Nakažlivý vir

V Beeologics, vědci jsou přesvědčení že IAPV je primární příčina CCD. "Když se podíváte jak se nemoc šíří, hodně připomíná chřipku. CHřipka také začíná na podzim a udeří tvrdě v zimě, a stejné je to se včelím virem," vysvětluje Paldi. "Je to velmi nakažlivé jako chřipka. Podle našeho názoru, máme něco co reaguje velmi silně s prostředím a působí CCD. Mohlo by to reagovat s pesticidy, s nedostatečnou výživou, obecným stresem - ale to nezabíjí včely. CO je zabíjí je vir a my věříme že ten vir je IAPV." Společnost začala vyvíjet od léta 2007 s týmem ve kterém byl Sela, biochemik Dr. Eitan Glick a student doktorand Eyal Maori a ti začali vyvíjet přijatelnou léčbu pro tento vir. Obrátili se na dlouhodobého spolupracovníka, rostlinného virologa Dr. Gal Yarden který byl předtím ředitel Bio-Oz Biotechnologies a na Paldi, experta na včelí opylování a zkušeného podnikatele. Beeologics byla založena jako komerční společnost v říjnu minulý rok s pomocí Ben-Chanocha, Israelsko-Americký podnik založený na Floridě. Řešení Beeologic, Remebee, využívá mechanismus nazývaný RNA interference (RNAi, také známé jako genové tlumení) mechanismus, který zakazuje nebo brání genovému vyjádření. "Technologie je založena na přirozeně se vyskytujících činidlech. Koncepčně uvádíme činitel který vyvolává tlumící reakci," říká Paldi ISRAEL21c. "Neobjevili jsme genové tlumení. Avšak pokud víme jsme mezi prvními co to komerčně používají mimo lidi (na živočichy)." Podle společnosti, Remebee, který čeká na patentování, zajišťuje ochranu před IAPV a dalším včelím virům. Technologie je potenciálně aplikovatelná na všechny včelí viry, vylučuje možnost rezistence viru, není to jedovaté a nezanechává to rezidua ve včelách ani v medu.

Úspěšné pokusy

Počáteční pokusy na 100 včelstvech byly prováděny na Floridě od března do června. Pokusy byly navrženy, řízeny a monitorovány Dr. Jamie Ellis z oddělení Entomologie na Universitě na Floridě, vespolupráci s USDA-ARS ve Fort Pierce, Florida a ministerstvem zemědělství Floridy, Včelařská inspekční služba (Apiary Inspection Service). Remebee je dodáván do včelstva pomocí pravidelných krmných procesů. Laboratorní a polní pokusy demonstrovaly že krmení IAPV specifickými RNA před naočkováním virem dramaticky zlepší poměr včel k plodu a výnosy medu ve srovnání se včelami, které jsou pouze naočkovány virem IAPV. Beeologics nyní zažádal o schválení FDA pro Remebee a je partner všech velkých US a mezinárdních institucí pracujících na problému CCD, včetně US včelařů Dave Mendez a Dave Hackenberga, člověka, který upozornil na CCD média po ztrátě 90% jeho včel v roce 2006. "Hackenberg nám zajistil úly a včelstva pro naše pokusy v Pennsylvanii a Mendez na Floridě," říká Ben-Chanoch. "Byla to velká oběť protože tito včelaři byli již poškozeni --- tyto úly byly plánovány pro vytváření zisku a náhrada nákladů pro zcela naplněný úl je podstatná." Společnost je také v procesu vytváření Evropského partnerství, následující po úspěšné prezentaci toto léto před světovou zdravotní organizací a velkými včelařskými konferencemi. Ben-Chanoch doufá že Remebee bude pouze začátek pro Beeologics. Obchodník který založil GreenOvation Labs, urychlovač inovativních biotechnologií v roce 2007 na Floridě, doufá že společnost přispěje zdraví včel. Zatím se primárně soustřeďuje na Remebee a řeší současnou krizi CCD, širší zaměření Beeologics se rozvíjí s celou řadou výrobků pro zdraví včel, počínaje od RemebeePro, multivirálního prostředku, jako krmný doplněk založený na přírodních ingrediencích.
K tomu mám jen poznámku, že vir IAPV byl pouze podezřelý jako marker CCD, ale jeho role ve vyvolání CCD se nijak nepotvrdila. Tento vir byl přítomen v USA již v době, kdy o CCD nebylo ani zdání. Takže vzniká pochybnost, jestli nově objevený antivir míří na pravého pachatele.
Každopádně pokud se prokáže účinnost nového léku, který údajně nemá vedlejší účinky ani rezidua, na včelí viry, tak to bude záslužný čin pro včely. EV
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama