Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Diferenciální vyjádření genu včely spojeného s infekcí Varroa

23. září 2008 v 18:16 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
Vědecká studie týkající se Varroa tolerance včel.

Situace
Parazitický roztoč, Varroa destructor, je nejvážnější škůdce západní včely, Apis mellifera, a způsobil smrt milionů včelstev na celém světě. Tento roztoč se rozmnožuje v plodových buňkách a parazituje nedospělé i dospělé včely. Vyšetřovali jsme jestli nákaza Varroa ovlivňuje změny v genovém vyjádření Apis mellifera, a zda jsou genotypické rozdíly ovlivňující genové vyjádření vztahující se ke včelí toleranci, jako první kroky směrem k rozpletení mechanismů odezvy hostitele a rozdílů ve vnímavosti k parazitismu Varroa.

Výsledky

Zkoumali jsme transkripční odezvu na parazitismus roztočů ve dvou genetických kmenech A. mellifera které se liší ve vnímavosti k Varroa, srovnávajíc parazitovaný a neparazitované kukly úplných sester od obou kmenů. Profily vyjádření včely byly analyzovány pomocí DNA microarray odvozené od EST včely jejíž anotace byla nedávno zvětšena o výsledky od sekvence genomu včely. Měřili jsme rozdíly v genovém vyjádření ve dvou včelstvech Varro-vnímavých a dvou včelstvech Varroa-tolerantních včel. Identifikovali jsme sestavu 148 genů s významně různými vzory vyjádření: 32 se lišilo s přítomností Varroa, 116 se lišilo s včelím genotypem, a 2 s oběma. Varroa parasitismus způsoboval změny ve vyjádření genů příbuzných k embryonickému vývoji, buněčnému metabolismu a imunitě. Včely tolerantní na Varroa byly hlavně charakterizovány rozdílem ve vyjádření genů regulujících neuronální vývoj, neuronální citlivost a čich. Rozdíly v čichu a citlivosti na podněty jsou dva parametry, které by mohly alespoň částečně, vysvětlit toleranci na Varroa; Rozdíly v čichu mohou být spojeny se zvětšeným groomingem a hygienickým chováním, důležitým chováním o kterém je známo, že souvisí s Varroa tolerancí.

Závěr

Tyto výsledky naznačují, že rozdíly v chování, jsou základem k Varroa toleranci u včel, spíše než v imunitním systému, a dávají známky specifických změn nalezených u parazitovaných včel. Vytváří to první krok směrem k lepšímu pochopení molekulárních drah zahrnutých do důležitého vztahu hostitel a parazit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Květoslav Čermák Květoslav Čermák | E-mail | Web | 24. září 2008 v 23:16 | Reagovat

Výsledek této studie by potřeboval odborný "překlad" specialisty na molekulární genetiku pro nespecialisty. Odhaduji, že by se to mohlo vysvětlit i následovně (bez nároku na dokonalost): Nový nepřítel (parazit) včel aktivuje geny, které dávno nebyly potřebné, tedy "spaly", zůstaly z dávné minulosti evoluce druhu včela m. I to může být proces adaptace včely na kleštíka, na jeho potlačování pro přežití. Je totiž známo, že genom obsahuje velký podíl genů, které se na nic nepoužívají, nejsou k ničemu, zůstaly tam z dlouhé hostorie... Tedy některé  z nich se mohou v případě potřeby obnovit, oživit, aktivovat, nemusí se tak čekat na náhodné mutace vytvářející nové geny, z nichž jen velmi málo bývá druhu prospěšných.

2 Eman Eman | E-mail | 25. září 2008 v 7:31 | Reagovat

Souhlasím. Já si to zase přeložil pro "primitiva", kterého mám v sobě takto:

Nemělo by se to s chemickým ošetřováním přehánět, a více pozorovat včelstva a jak parazitózu zvládají, jestli například nakusují roztoče. Podle toho také selektovat pro další chov a netrápit se ztrátami neschopných. Například díky nepořádku a dobrému pozorování byl objeven penicilín.

Loňský rok a poslední zima přinesly také něco dobrého, například to, že bylo někde těžké objevit ve včelách roztoče.

Bohužel ze sobeckého hlediska je pro mé včely nejlepší, když budou všichni mí sousedi své včely každý druhý den aerosolovat akaricidy a tak bude riziko driftování roztočů nejnižší. Podobnou filosofii zastává naše SVS, jak je vidět z těch rozsáhlých vyhlášek a nařízení.

3 Pavel Holub Pavel Holub | E-mail | 25. září 2008 v 12:40 | Reagovat

Možná, že jsem to v původním textu studie přehlédl, ale schází mi podrobný rozbor vlastností včel, které byly předmětem výzkumu. Je tam obecná zmínka o groomingu a hygienickém chování ale nic víc. Tady nám autoři cosi tají, protože závěry jsou takové, jakoby vycházely z přesných informací.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama