Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

β-Cyclodextriny jako nosiče monoterpenů do hemolymfy včely

19. září 2008 v 19:34 | Eman |  Varoáza
Pro IPM (integrovaný boj proti varroáze).

Abstrakt vědecké zprávy:
Roztoč Varroa (Varroa destructor) se stává ve světě všudypřítomným a je vážnou hrozbou pro včely. Pěstování jistých potravinových plodin je ohroženo. Nejznámější akaricidy proti Varroa jsou tau-fluvaninate a coumaphos, ale roztoči vykazují na ně rezistenci. Vzhledem k tomu že tyto pesticidy se používají v blízkosti medu, je žádoucí používat přírodní alternativy. Monoterpenoidy jako je thymol a carvacrol, které jsou složkami oleje z tymiánu a oleje z oregana, jsou nadějí jako akaricidy proti roztočům Varroa (Varroa destructor), ale doprava těchto látek zůstává problém kvůli nízké rozpustnosti ve vodě a nekontrolovanému uvolňování do včelstva.
β-cyclodextrin (β-CD) zahrnující komplex thymolu, oleje z oregana a carvacrol byl připraven na přípravné váze. Konkurenční vazba byla zkoumána pomocí fluorescenční spektroskopie pomocí 6-p-toluidinylnaphthalene-2-sulfonate jako fluorescenční sonda. Komplexy byly charakterizovány a konkurenční vazby popsány pomocí 1H a 13C NMR spektroskopických chemických posuvů. Jedovatost β-CD a připravených komplexů v obohaceném cukrovém syrupu byla studována pomocí provedení krmících zkoušek zaklíckovaných včel (Apis mellifera). Po prvním a druhém týdnu krmení, hemolymfa a vzorky střevní tkáně byly získány ze včel. Úrovně thymolu a carvacrolu byly kvantifikovány pomocí mikroextrakce pevné fáze plynové chromatografie hmotovéh spektroskopie, pomocí optimalizované procedury, kterou jsme vyvinuli. Byly detekovány Vysoké (mM) úrovně thymol a carvacrolu ve včelích tkáních bez vnucené toxicitě včelám, ve snaze odpudit roztoče varroa od sání hemolymfy včel.
Carl Hayden Bee Research Center, USDA ARS, 2000 East Allen Road, Tucson, Arizona 85719; Southern Regional Research Center, USDA ARS, New Orleans, Louisiana 70179; and Southwest Watershed Research, USDA ARS, 2000 East Allen Road, Tucson, Arizona 85719
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama