Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Zimní ztráty v Kanadě 2007-2008

1. srpna 2008 v 11:02 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Kanadská asociace profesionálních včelařů (CAPA) právě vydala svou konečnou zprávu o zimních ztrátách včel v Kanadě,

a obrázek to není hezký - ačkoli včelařům z New Brunswick se dařilo trochu lépe než v několika minulých letech.
Národní ztráty včel 35% přes zimu 2007-2008 se zvýšily od loňského roku s úmrtností 29%, a jsou dvakrát větší než dlohodobý normál 15% které byly před příchodem Varroa destructor do země.
"Po sobě jdoucí roční ztráty na úrovni převyšující dlouhodobý průměr jsou neudržitelné pro kanadské včelaře," varuje CAPA, "a povedou pravděpodobně ke snížené produkci medu a nedostatku včelstev k opylování. Opravdu větší poptávka než nabídka byla evidentní v opylování v British Columbia během jara 2008, kde nebyly některé opylovací kontrakty borůvek naplněny."

Ztráty včel v Kanadě (podle provincií) 2007-2008

overwintering bee losses in Canada 2007-2008
Provincie ------------Počet zazimovaných-- Počet uhynulých ---- zimní ztráty%
Nadprůměrné ztráty zasáhly Alberta (44%), British Columbia (38%) a Prince Edward Island (36%), Ontario nedaleko za nimi 33% . Včelaři New Brunswick beekeepers hlásili lepší zimu než v několika minulých letech, se ztrátami 29% včelstev. Nejnižší úmrtnost byla hlášena v Quebec a Nova Scotia, 19% a 18%.
Tyto statistiky se vztahují na ztráty včelstev hlášených k 30 květnu 2008, a a zahrnují ztráty z jarního mizení a také ty co uhynuly v průběhu zimy. V Alberta, složka jarního mizení (14%) byla určena jako počet slabých včelstev majících tři rámky včel nebo méně.
"Ačkoli vysoké ztráty pro jednotlivé výrobce mohou nastat v jakýkoli rok, vysoké regionální ztráty jsou potenciálně velmi znepokojivé," říká CAPA. "Po celé zemi jakékoli nezvyklé ztráty byly vyšetřeny provinčními včelařskými specialisty. Počáteční údaje napovídají že tyto ztráty mohou být připsány třem zásadním příčinám, uvedeným v sestupném pořadí podle důležitosti":
  1. Neúčinné tlumení a špatné ošetřování proti roztoči Varroa destructor;
  2. Nevhodné ošetřování proti vnitřnímu parazitu Nosema apis a Nosema ceranae; a
  3. Hladovění. Nadostatečná snůška nektaru a zimního krmení v některých oblastech zabránil včelstvu uložit si nektar nebo cukrový syrup na přežití zimy.

Srovnatelné ztráty 2007-2008 včelařů USA

Kanadská zkušenost odpovídá tomu, co mají ve Spojených státech, kde inspekce AIA (Apiary Inspectors of America) a USDA-ARS Beltsville Honey Bee Lab zaznamenaly celkové ztráty 36% včelstev v roce 2008. To představuje zvýšení 13.5% v celkových ztrátách ve srovnání s čísly v roce 2007.
"Přehled prováděná AIA nebyl schopen odlišit skutečné případy CCD (Colony Collapse Disorder) a včelstva ztracená kvůli přičinám které vykazovaly absenci mrtvých včel, který je typicky spojovaný s CCD," poznamenává zpráva CAPA.
Zajímavé, "nejméně 71% ze všech provozů neměly podobné symptomy jako CCD ve všech včelstvech, která uhynula, sloužící jako základ k vyšetření, ne jenom CCD, ale na zdraví opylovačů obecně."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama