Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Zaslechl jsem dnes v rádiu

7. srpna 2008 v 14:48 | Eman |  Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
Prý se pokoutně kupuje za nemalý peníz včelí měl, která se pak zasílá na povinné laboratorní vyšetření na mor v.p. - podle nové veterinární vyhlášky, při přesunu nebo prodeji včelstev.

Prý se to dělá proto, že ten kdo si dává měl vyšetřit nemá jistotu jestli mu to vyjde negativní. Považte, někdo zaplatí za vyšetření a předá do laboratoře falešný vzorek. To mi tedy rozum nebere. Možná mi tu někdo z čtenářů blogu vysvětlí, jaké to celé má půvab.
Také se tam říkalo, že je po včelách velký hlad hlavně v oblastech, kde došlo k masovému vymření včel, včelstvo stojí 1500 Kč.
Hlásili to na Praze 2 po 13-té hodině. Věřte nebo nevěřte, ale tvrdil to tam expert Evžen Báchor.
Komu taková zpráva slouží? Ke znejistění těch, co kupují včelstva, aby nevěřili protokolům z vyšetření včelstev? Zakládá se to na pravdě? A pokud ano, proč už neprobíhá vyšetřování a nejsme informováni od odpovědných autorit veterinární správy, případně policie? Proč slyším z rozhlasu paušální obvinění včelařů z podvodů? Možná uvidíme.
Pokud by to ale byla pravda, s těmi falešnými vzorky, je na čase, aby si veterináři odebírali vzorky sami a samozřejmě si přirazili i na celkové ceně vyšetření. Já tomu zatím nevěřím a píšu to sem jenom proto, že možná někdo o tom bude vědět víc a poučí mě. Dopředu mu děkuji.
__________________________________________________________________________
Aby toho nebylo málo, tak jsem se prošel po stránkách Rozhlasu a narazil jsem na pořad Máme hosty, kde jsem se nestačil divit, co jsem se tam všechno doslechl. Opět stejný povídálek. Ale nakonec jsem si řekl, pro veřejnost to stačí, stejně si nic nezapamatuje a šermování pojmy jako bílkoviny, "anatomické trubčice" vypadá učeně a laik má dojem, že mluví expert. Hlavně že jsme zdraví :-).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petr Texl Petr Texl | E-mail | 7. srpna 2008 v 23:40 | Reagovat

Jako člen PUV by měl být natolik fundovaný, aby vědel co je vhodné prezentovat laické veřejnosti - i když na jednání na MZe bylo několik členů PÚV a také tvrdili, že monitoring není nic nového, že monitoring zimní měli se tu dělá již 20 let.

2 Eman Eman | E-mail | Web | 8. srpna 2008 v 12:00 | Reagovat

...že monitoring není nic nového, že monitoring zimní měli se tu dělá již 20 let

Nic nového to možná není, ale poprvé letos začalo spousty včelařů monitorovat díky Vaší kampani a propagaci varroamonitoringu. "Bohužel" zrovna letos se roztočům nedaří. Ale ono nám to vydrží a je to určitě cesta správným směrem, na rozdíl od tupého cpaní chemie do včel.

3 Leoš Dvorský Leoš Dvorský | 8. srpna 2008 v 14:27 | Reagovat

Monitoring zimní měli je něco jiného. Nehledě na to, jaké přináší výsledky- např. loni. Já mohu otevřeně říci, že jsem se nesetkal se včelařem, který si rozbory dělá předběžně z té samé měli sám  a výsledky by se shodovaly s těmi oficielními. Rozdíly jsou i v řádech. Pak je těch 20,-- za vzorek vyhozených z okna ven.  Tento monitoring dává mnohem více možností a nutí včelaře reagovat i na vlastní zodpovědnost. Jsou to jeho včely.  Je evidentní, že stávající metodika je postavená na hlavu, ale to bych se opakoval. Léčíme i tehdy, když je to zbyčné a nebo nenecháme levně za sebe pracovat přírodu. Jen se divím, že komerční včelaři tento nesmysl, který je v rozporu s jejich ekonomikami, nenapadli již dávno.  Asi je lépe škemrat o dotace. Nebo že by léčili "jinak"? My asi letos koupíme za své Furetto ze Slovenska a vyzkoušíme, ta 1 sec. na včelstvo je prostě příliš lákavá z hlediska ekonomiky i z hlediska působení škodlivých látek (jsou to vesměs kacinogeny) na člověka. Mluvil jsem s MVDr. Pantučkem ze SVS na MZe a i ten říkal, že kdyby monitoring nepřinesl nic jiného než zvýšení zájmu a aktivity části včelařů, účelu bylo splněno. S tím jistě souhlasí každý rozumný člověk. On však byl vlastně jediný, který se k projektu otevřeně přihlásil. Dnes sice každý říká, že dělá také monitoring, ale když jsem to v březnu přednesl na zasedání ÚV, jak postupujeme my u nás v Mladé Boleslavi, byli všichni jak Alenka vříši divů. Mluvil jsem neduvno ale např. s př. Moučkou z JČ a ten to také zavedl na celém okrese, takže plody to nese. klobouk dolů před takovými. V celé kauze MVS jde ale o peníze, každý by ho rád využíval, ale přispívat, to ne. Je to i věcí osobní prestiže, vžyť při troše vůle to mohl zavés někdo jiný již dávno, zvláště když říká, že to dělá již 20 let !  Je to věcí státu ,aby přestal financovat zbytečnosti (a těch můžu úředníkům na MZe a panu ministrovi Gandalovičovi vyjmenovat spousty) a začal s našimi penězi lépe hospodařit. Tvrdím, že stávající systém léčení lze zlevnit o cca 50% bez problémů.

4 LK LK | 8. srpna 2008 v 14:42 | Reagovat

/1/ Jako člen PUV by měl být ......

Jako člen PUV je reprezentant ČSV.

Co na to členové ÚV?

Ať svá tvrzení dokáže, nebo ať odstoupí.

5 Pavel Holub Pavel Holub | E-mail | 8. srpna 2008 v 17:46 | Reagovat

Jako člen Politbyra Ústředního Výboru strany by měl být vložen za katr.

Je rok 2008 a tento portál vnímám jako otevřenou diskuzi, ve které nemá nikdo 100% pravdu, ale diskutuje se a pravda se hledá, je tu alespoň snaha.

Držet hubu a krok pro mne znamená odpoj internet a kup si stranický tisk.

6 Dvorský Leoš Dvorský Leoš | 9. srpna 2008 v 7:52 | Reagovat

K (4):  Co na to členové ÚV? Ti se to asi teprve dozvědí.

Jinak bych zopakoval to co jsem ke způsobu řešení některých problémů ČSV již řekl před dvěma roky a včera mi to jinými (nebo stejnými) slovy připomněl jeden náš člen.

Při řízení není nadávkou, hlupák a pod........, ale amatérismus. No a toho je třeba se zbavit. Já doufám že se dotyčný jen přeřekl, i když ve finále je to jedno zda se jedná o úmysl nebo amatérismus.

7 Pavel Holub Pavel Holub | E-mail | 9. srpna 2008 v 9:23 | Reagovat

Omlouvám se a především LK, neboť jsem jeho příspěvek pochopil jako reakci na Leoše Dvorského.

8 Eman Eman | E-mail | Web | 9. srpna 2008 v 11:17 | Reagovat

Čím víc o tom přemýšlím, tak docházím k názoru, že by možná ČSV zastupující 97% včelařů měl mít tiskového mluvčího.

Očekávám, že se rozhovor Karla Sladkého objeví na webu rozhlasu http://www.podcastdirectory.com/podcasts/35025

Každopádně ta informace i kdyby se zakládala na pravdivé zkušenosti, nebylo v rozhlasu vhodné. Dokážu si domyslet reakci některých veterinářů. Úřední odběry všech vzorků bez pardonu. Otázka je, kdo odběry zaplatí. V lepším případě státní rozpočet.

9 G.Pazderka G.Pazderka | E-mail | 9. srpna 2008 v 14:20 | Reagovat

Jestli někdo tvrdí, že se falšují vzorky a navíc jde o včelaře - členy ČSV, jedná nejen nezákonně proti určité skupině obyvatel, ale také přímo zpochybňuje smlouvu mezi ČSV a SVS. Takže tím i poškozuje samotný svaz. Pardubice by se měly zamyslet koho mají za zástupce a jestli doopravdy hájí svým jednáním a komentáři zájmy ne svoje, ale hlavně včelařů které zastupuje.

10 Lukáš R. Lukáš R. | E-mail | 9. srpna 2008 v 23:35 | Reagovat

Pane Báchore, gratuluji, brouk Pytlík je proti Vám slabý odvar. Začal jsem včelařit před čtyřmi roky, ale takto jsem se v oboru ještě nezasmál.

Jestli se chcete opravdu pobavit s Evženem Báchorem, lidovým včelařským vypravěčem, který si opravdu „hraje“ se slovy, poslechněte si pořad Máme hosty. Doporučuji všem. http://www.rozhlas.cz/pardubice/mamehosty/_zprava/476648

Díky fascinovanému včelaři, že to našel - toto nesmí zapadnout!

Několik báchorek pana Báchora:

Mšice:

„Mšice je v podstatě zvířátko, které se živí bílkovinou... filtruje mízu... tuto šťávu „bočním“ otvorem, zdůrazňuji ne řitním, vypouští na listy...“

Les:

Když lesy začnou medovat, to je pro nás největší štěstí... Lesy se umí bránit mšicím, protože mají svoje genetické vybavení...

Med:

Lesní medy... je tam větší procento fruktózy a to tvoří med takovej, řekněme „bonbonovatější“ ... je to takový tahavější...

...jakmile se přestane s glukózou pracovat, tak ten med musí stuhnout...

Roje a anatomické trubčice:

Roj – to je bezpohlavní dělení včelstev v přírodě...

...ty včelky jsou fyziologicky změněný... matka neklade, protože ji nekrmějí, není tam plod... kojičky jedí mateří kaši a v ten moment se stává ten problém, že jim začnou růst (vlastně fungovat) vaječníky, ona se mění v tzv. anatomickou trubčici...  je to včela fyziologicky změněná, má zduřelý zadeček, je těžká, špatně se jí letí,  ona nemá ani mysl na to dávat žihadla ani útočit - 70 % včel je takto změněných... takže roje se nemusíme bát :-)

Paní redaktorku pan Báchor tak okouzlil, že dodala: „Roj je vlastně nejvyšší milostný akt...“

Ani vajíčko nebylo ušetřeno:

„Vajíčko v matečníku doslova plave jako v bazénu...“

„Z neoplozeného vajíčka jsou trubci, ty se potom rodí partenogenezí...

Propolis to je zázrak...

....jestliže mě přijde jakákoliv mykóza, to jsou ty houbový onemocnění – tvrdý paty...ve tříslech... dámy to znají ...  na genitáliích, že jo?.. my si umíme ten propolis namíchat, abychom ho mohli i užívat orálně...

Rada alergikům, která se jím může stát osudná:

„Místo toho, abyste běhali k doktorovi, nechte si znovu za týden píchnout to žihadlo... pak už ta reakce bude menší..."

11 Vít Marada Vít Marada | E-mail | 10. srpna 2008 v 22:32 | Reagovat

K tomu falšování vzorků. Měl jsem také nějaké indicie, že se vzorky měli na mor falšují, ale problém je, že se to nedá dokázat. Některé podezřelé včelaře jsem si další rok pohlídal osobně. Také se zjistilo, že měl se z některých úlů nedá z technických důvodů vůbec odebrat. A nebo někteří včelaři jsou líní odebrat vzorky od všech včelstev.

   Ale nevěřím, že by to veterina nějak řešila, protože neřešila ani to, že si u nás na okrese včelař místo nařízené likvidace včelstev klinicky pozitivních na MVP přivezl spálit nějaké jiné úly a ještě čtyři dny po úřední likvidaci byla pozitivní včelstva živá na původním stanovišti. Když jsem toto nahlásil na veterinu, byl ihned včelař informován veterinou, že druhý den proběhne kontrola poz. stanoviště. Ještě ten den večer včelař včelstva odvezl na neznámé místo. Tudíž tento problém pro veterinu skončil. To, že někteří včelaři vzorky neodevzdají vůbec a také se jim nic nestane je úplně normální. U nás v kraji nedokázala veterina ani bezchybně vypsat ohniska a ochranná pásma obcí, která tam patřila. Co si včelaři nepohlídají samy, tak to mít nebudou. A až odejde do důchodu MVDr. Pantůček, tak se to zhroutí totálně.

12 Leoš Dvorský Leoš Dvorský | 11. srpna 2008 v 10:28 | Reagovat

Tak tohle je už na pováženou. Asi se je třeba zamyslet nad důvodem takovéhoto chování.  Každký tlak vyvolává protitlak. A jsou-li opatření MVP charakterem spíše  trest než snahou situaci řešit, bude problém stále. Budou-li se vyskytovat takové případy jako u př. Sedláčka z Třeboně, kdy mu byla spálena naprosto zdravá včelstva a v okolí klidně žila a možná že i žijí včelstva s nálezem 10 na čtvrtou a pátou, nemůžeme se dočakt asi  ani změny chování "včelařů". Př. Marada má pravdu, zase se o to budeme muset postarat sami jako v případě mnitoringu. Ten by o MVP šel rozšířit. Jenže to už je porojekt jako hrom a úředníkům se to nebude chtít financovat. Z toho totiž kouká jen práce.

13 Eman Eman | E-mail | 11. srpna 2008 v 11:10 | Reagovat

V souvislosti se situací v Rohovládově Bělé a okolí jsem zvláště citlivý na jakékoli náznaky z manipulování se vzorky. U nás je to seriál vyšetření na pokračování. Po prvním klinickém objevu, u kterého jsem bohužel figuroval jako spoluobjevitel a "udavač" pečlivého souseda, který se přišel poradit o slabých včelách (to byla nejspíš oběť jiných šiřitelů), na KVS, se rozjela mašinérie vyšetření, kdy v každém vyšetření vždy uvízlo několik dalších "morových ryb" v síti. Logika případů, jejich umístění a klinické příznaky (ne všechny jsem viděl) mi napovídá, že všechny vzorky nemusely být odebírány pečlivě. V organizaci je těžké sehnat nějakého pracovitého "blbce", který by důsledně kontroloval a zajišťoval sběr vzorků. V některých úlech to ani v létě nejde. Veterina dá příkaz k dodání vzorků, dostane od ZO seznamy a obálky a odesláním do laboratoře to pro ni v podstatě končí. Nejsou někde schopni do puntíku dodržet svoje vyhlášky.

Opravdu, co si neuděláme sami včelaři, to nebude. Chce to hodně práce a času a od několika doktorů hlavně na prasata, krávy a slepice, ji nemůžeme čekat. Moje včely za poslední dva roky absolvovaly 5 vyšetření, z toho 3 x med. Zatím negativní, ale věřte mi, že nijak nejásám a pořád se cítím jako odsouzenec na smrt, co čeká dlouhé roky na ortel. A pověsti o falšování vzorků mi ty pocity ještě zhoršují.

Za pár posledních roků byly u nás na okrese krádeže úlů, zapalování vozů se včelami od žhářů (asi závistivců?) a k tomu ten mor a varroáza.  Smutný obrázek našeho včelařství. Asi nám je souzeno projít očistcem. Včely za to nemohou.

14 Pavel Holub Pavel Holub | E-mail | 11. srpna 2008 v 12:03 | Reagovat

Byl jsem svědkem toho, jak byl včelař poučen od zástupce veterinární správy tak, že nestačí jeho informovat o podezřelém zdroji nákazy, že má podat oznámení na policii. To je prý úřední postup. Prosím toho z Vás, kdo je kompetentní se k tomu vyjádřit, aby řekl, jaký je opravdu řádný postup a zda je veterinární správa závislá jen na udání prostřednictvím policie a zda má také vyvíjet iniciativu a jaké jsou její kompetence.

Ta situace se komplikuje tím, že dotyční jsou často chalupáři, nejsou členy žádného svazu a těžko je lze dohledat. Podezření mohu mít, ale nemám šanci si to ověřit, a to mám běžet na policii? Nevčelaři nevysvětlíte, že jeho včelín, který dokresluje venkovský ráz jeho chalupy, je potenciálním zdrojem problémů, a že ho má spálit. Je to jeho "cenný" nedotknutelný majetek.

Jako jsou vydána technická pravidla pro chov některých hospodářských zvířat, tak jak už tu někdo dříve řekl, by asi měly být vydány technické listy ke každému stanovišti o jeho provozuschopnosti. Kdo by ho neměl, podléhal by pokutě a sanaci stanoviště.

Jak je možné, že stát v některých oblastech vyvíjí nadměrnou iniciativu - jako jsou iniciativní celníci vůči Vietnamcům, jako jsou silniční policisté iniciativní v měření rychlosti na přehledných místech a jako jsou iniciativní městští strážníci v nasazování botiček a tam, kde by to bylo hospodářsky významné iniciativní není.

15 Eman Eman | E-mail | 11. srpna 2008 v 13:02 | Reagovat

Mě se to zatažení policie do hry zdá logické (ač nejsem kompetentní). Šíření nebezpečné choroby je trestný čin (nejsem si tím zcela jist) a na podezření na t.č. je kompetentní policie. Na základě vyšetřování může tato daleko víc zasáhnout do soukromí než může vet. správa. SVS může kontrolovat jen registrovaného chovatele podle Vet zákona. Vím o případu, kdy důvěrník podal oznámení na KVS na nespolupracujícího včelaře při kontrole varroázy a ta provedla kontrolu, včelař se vymluvil a kamarád mu to potvrdil, a krátce na to důvěrníkovi někdo zapálil vůz. Důkazy se nenašly, policie odložila, svépomocný fond zaplatil a jede se dál. Pravdu nezjistíte, jen ošklivé pomluvy na důvěrníka, a v tom se nevyznáte. Cestu z té džungle vidím v osvětě, uvědomování co nejvíce včelařů a táhnutí za jeden provaz správným směrem. Správný postup vidím takto: Včelař objeví podezřelé stanoviště (např. včelařský bordel), najde majitele slušným poptáváním místních občanů. Spojí se s majitelem, trpělivě vysvětlí problém a věc se vyřeší. V případě neochoty majitele, se zkouší znovu ve spolupráci se starostou, předsedou ZO atd. Nepochodí-li, pak jde na policii a věc oznámí. Policie domluví majiteli nebo ve spolupráci s KVS provedou opatření, nebo likvidaci. Udělí se možná pokuty a spis se založí. Včelař si pak rychle nainstaluje zabezpečovací zařízení, oplotí si včelnici, koupí vlčáka a nespí půl roku, než postiženého majitele přejde vztek :-). A teď babo raď, co udělat příště. Není to jednoduché.

Co se týká Vietnamských tržnic, tak to tady hnilo desetiletí, až asi začla tlačit EU. V sousedním Německu by takový bordel s tržnicemi dávno nebyl možný. Byl jsem tam v 90-tých letech a známí vůbec naše problémy nechápali. Nějaký vietnamec se stánkem by si ho tam nestačil ani rozbalit a jel by s pokutou pryč jak namydlený blesk. V tomto směru nás členství v EU snad převychová.

Ve srovnání včelařství s válkou policajtů proti řidičům je to nebe a dudy při pohledu na tísíce hřbitovů na našich silnicích. Tady jednou za rok někdo umře na anafylaktický šok (předevčírem zase) a to ani se včelami nesouvisí. To jen pro pochopení našich veterinářů.

16 čochtan čochtan | E-mail | 11. srpna 2008 v 22:29 | Reagovat

taky přestávám rozumět,na co tu vlastně SVS je.Máme bohužel u nás v organizaci "člena",který se postavil jarnímu nátěru(byť nařízenému SVS),nenechal si toto provést a byl podle instrukcí uveden na seznamu při hlášení na SVS o provedení(neprovedení) jarního přeléčení.Sami jsme se museli pídit ,jak to u něj dopadlo,nikdo nás neinformoval o výsledku.Nakonec jsme se dozvěděli,že dotyčnému bylo domluveno,ten slíbil,že vše napraví a ošetření zajistí.Zápis byl prý proveden,ale není k dispozici.Je srpen a dosud se nic nestalo."Člen" se vymluvil,veterina má odfajfknuto,okolí je možná ohroženo-svévole a porušování nařízení KVS má opět navrch.(má ale smůlu,už na tom pracujeme.

17 Eman Eman | E-mail | 12. srpna 2008 v 6:54 | Reagovat

Máme bohužel u nás v organizaci "člena",který se postavil jarnímu nátěru....

Podle mého názoru letošní plošný jarní nátěr byla hysterická křeč veterinární správy jako reakce na situaci vloni a na své selhání.  Plošný nátěr a fumigace v celém okresu bez indikace nákazy je jenom zbytečná intoxikace včel a úlů a koledování si o případnou rezistenci. Ten "člen" byl jenom netaktický, neměl provokovat.  Celá SVS se svými výhláškami, zákony a výzkumnými ústavy nemůže udělat pro mé včely ani zlomek toho, co zvládnu sám adekvátní péčí a informovaností.

18 Karel Karel | 12. srpna 2008 v 8:00 | Reagovat

okolí je možná ohroženo-svévole a porušování nařízení KVS má opět navrch.(má ale smůlu,už na tom pracujeme.

--------------

Okolí je ohroženo. Možná?

A jak vy plníte nařízení KVS o sledování zdravotního stavu včelstev. Je to ve většině krajů nařízeno jednak včelařům a ZO je většinou uloženo sbírat informace.

Takže jak jsou napadena včelstva v okolí onoho včelaře a jak ve větším okolí. Je tam nějaký rozdíl?

Jaký máte spad po Gabonu - pokud máte nařízenou jeho letní aplikaci.

Že jsem na jaře natíral/nenatíral nemá příliš vliv na letní napadení.

To byl politický úkol, aby se předstírala činnost a zjistila se povolnost či vzpurnost včelařů.

Teď jde ale o zdravotní stav včelstev, které jdou do zimy a do příští snůšky.

19 Eman Eman | E-mail | 12. srpna 2008 v 13:23 | Reagovat

Do článku jsem přidal odkaz na audio mp3 toho, co se vysílalo.

20 čochtan čochtan | E-mail | 13. srpna 2008 v 22:09 | Reagovat

mám za to,že jarní nátěr byl přínosem.Už proto že roztoč padal a on padal a to teoreticky po podzimním ošetření tam už neměl být.A přesto byl.Týden po nátěru i 10 ks.!!!!!

21 Karel Karel | 13. srpna 2008 v 23:29 | Reagovat

"mám za to,že jarní nátěr byl přínosem."

Naprostý souhlas. Pokud neúčinkovalo podzimní a zimní léčení jako u mě, tak to určitě bylo přínosem. Ale bohužel ne řešením. Otázka je, kolik je roztočů ve včelstvu je teď. Podružná, kolik jich přežilo jarní nátěry.

Zajímavá otázka je, kolik jste měl, a ti ostatní Vd v zimním vzorku.

Pokud hodně, tak je to v souladu. Pokud málo (pod limitem), tak jak to, že vám padali roztoči. Ti by tam podle toho negativního vzorku být neměli. A jak na tom byl vzorek toho, co neléčil?

O tom se vede řeč. Jestli podle chřipkové epidemie plošně nasadit všem penicilin. (který prý na virus chřipky neúčinkuje).

Co bylo vlastně důvodem k letošnímu plošnému natírání vosku léčivy?

22 Petr Texl Petr Texl | E-mail | 14. srpna 2008 v 1:52 | Reagovat

"Co bylo vlastně důvodem k letošnímu plošnému natírání vosku léčivy?" - pokusím se odpovědět:

- protože byly vloni velké úhyny.

A proč se dělalo vyšetření zimní měli?

- protože to nařizuje vyhláška.

A babičko, proč máte tak velké břicho? atd.

23 Eman Eman | E-mail | 14. srpna 2008 v 6:13 | Reagovat

(22)"Co bylo vlastně důvodem k letošnímu plošnému natírání vosku léčivy?" -

_________________________

- "protože byly vloni velké úhyny". Ano a důležitý doplněk:  

A SVS musela projevit nějakou akci, "pozdě ale přece". Pokud by se ty povinné nátěry provedly přesně před rokem, pak by to možná mělo smysl. Letos to bylo balzamování mrtvol.

Upřesňuji, zbytečný nátěr plodu byl tam, kde byl spad v lednu 1 roztoč a méně. Zanedbaným včelstvům nebylo pomoci. Problém je s věrohodností odevzdávaných vzorků a to je ale problém samotných včelařů, kteří na to nakonec doplatili nejvíce.

Pokud by VS měla v tomto tvrdém postupu pokračovat, je zbytečné otravovat každého včelaře odevzdáváním zimního vzorku měli, vyhazovat 10 milionů Kč za vyšetření, zatěžovat laboratoře a raději se spolehnout na Varroamonitoring a vydávat plošná nařízení podle něj. Ušetřené peníze pak raději věnovat šlechtění rezistentních včel. Kdo si monitoring sám nebude dělat, ani se o něj zajímat, přijde o včely a prospěje to i sousedním včelařům. Žádná škoda. Rozumní lidé přijdou sami na to, co je pro ně lepší.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama