Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Zabíjení bzukotu

2. srpna 2008 v 13:25 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Ztráty v řádu miliard včel vyvolávají otázky o našich opatřeních ohledně pesticidů.

Napsal Al Meyerhoff právní zástupce životního prostředí v Los Angeles, je bývalým ředitelem oddělení pro obranu přírodních zdrojů veřejného zdravotního programu.

Je pravděpodobné, že většina lidí nikdy neslyšeli o Gaucho. Ne není to jihoamerický kovboj. Mluvím o pesticidu.
Stále je více důvodů se domnívat, že Gaucho a ostatní členové rodiny vysoce toxických chemických látek - neonicotinoidů - může být odpovědna za smrt miliard na včel medonosných po celém světě. Někteří vědci se domnívají, že tyto pesticidy, které se aplikují na semena, cestují systémově rostlinou a zanechávají zbytky (rezidua) které kontaminují pyl, což má za následek smrt nebo ochrnutí včel. Francouzi poukazují na efekt "nemoci šílených včel" a v roce 1999 první zakázali používání těchto chemických látek, které jsou v současné době prodávány pouze společností Bayer (lidi aspirinu) pod obchodními názvy Gaucho a Pancho.
Německo vedlo tento rok proces a jeho výzkumný zemědělský ústav řekl, že dospěl k závěru, že otravy včel byly z důvodu pesticidu clothianidin (to je Pancho) ze semena kukuřice.

Tak proč agentura USA pro ochranu životního prostředí v roce 2002 udělila "nouzovou" výjimku umožňující větší využívání Gaucho - typicky používaného během velkého zamoření - i když bylo zjištěno jen pár brouků na borůvkách? Proč agentura také vydala "podmíněnou" registraci pro jeho blízkého příbuzného, Pancho, umožňující vstup chemické látky na trh po pouze částečném testování? A proč agentura, schovávající se za závěsem "obchodního tajemství," stále odmítá sdělit, zda byly provedeny dodatečné testy požadované po společnosti, a pokud ano, s jakými výsledky?

V tom to je. Většina pesticidů, jak nám řekli, jsou bezpečné. Tak přidáváme asi 2,5 miliard kg ročně těchto smrtících chemických látek do našeho světa, dost aby obklopil planetu, pokud by byla zabalena v 50-kg pytlích. Jistě, jsou regulovány - ale špatně -- pod zastaralým Federálním zákonem pro insekticidy, fungicidy a prostředky hubení hlodavců. Tento zákon umožňuje chemickým látkám na trh, pokud není prokázáno, že představují "nepřiměřené riziko," má příliš slabé standardy.

Gerard Eyries, marketingový manažer Bayer, řekl ve spojitosti s francouzskou akcí, že imidacloprid [to je Gaucho] zanechává malá rezidua v nektaru a pylu, ale že není žádný důkaz souvislosti s poklesem včelí populace." Bayer také obvinil výrobce osiva a naznačil, že mohou být také "nechemické příčiny" masivních úhynů včel. Ale zde Bayer nemusí být zcela objektivní. V roce 2006, prodej Gaucho převýšil 746 millionů dolarů.

Něco však včely přesto zabíjí. Někteří vědci mají podezření na virus, jiné na roztoče, jiní dokonce mobily. (Včely jak známo nepoužívají telefony, ale mají své vlastní komunikační systém - tanec zvaný "kývání.")

Zde v USA je zabíjení včel velký problém. Domestikované včely, které byly přivezeny do USA na lodi MAYFLOWER, přispívají alespoň 15 miliard dolarů na národní zemědělskou ekonomiku. Například kalifornská sklizeň mandlí 2 miliardy dolarů je zcela závislá na včelách z 1.5 milionu včelstev na opylování. Tento rok, více než 36% z celkového počtu 2,4 milionu včelstev se podle včelích Inspektorů Ameriky ztratily v USA. Některá včelstva se zhroutila během dvou dnů.

Část problému je to, jak farmaříme. Spíše než rotující plodiny zemědělci pěstují stejné každý rok. Tyto "monokultury" vytváří živnou půdu pro škůdce. Zemědělci poté pomocí chemické látky, která zabijí nejen cílový organismus, ale i jiné formy života, jako včely medonosné. Že tento přístup může nyní zpátky zasáhnout velkoprodukci v zemědělství není bez ironie. Po desetiletí v zemědělském průmyslu byl jeho příjemce - se zemědělci, spotřebiteli a místní komunitou obětí. Ale ve skutečnosti, jsme v průšvihu.

Vláda nepožaduje nezávislé testování pesticidů před registrací pro použití. Velké mezery v základních vědeckých poznatcích o pesticidech zůstávají, včetně jejich osudu v životním prostředí (kde končí) a jejich toxicitu pro člověka a volně žijící zvířata. Problémové pesticidy mohou být odstraněny z trhu jenom po dlouhém a plném soudním procesu - něco, co by mělo být provedeno dříve. Food Quality Protection Act z roku 1996 zlepšil kontrolu nad zbytky v našich potravinách. To včelám nepomohlo.

Rachel Carson byla ponížena a pošpiněna průmyslem téměř před 50 lety, po vydání její knihy, "Mlčící jaro." "Kdybychom následovali učení slečny ," řekl American Cyanamid, výrobce DDT, "vrátili bychom se do temných dob -.... hmyz, havěť a nemoci by ovládly Zemi." Ale, jak Carson tak výmluvně předložila v CBS dokumentu v roce 1964: "Postoj člověka k přírodě je dnes kriticky důležitý jednoduše proto, že nyní jsme dosáhly osudovou moc změnit a zničit přírodu. Ale člověk je částí přírody, a jeho válka je nevyhnutelně válkou sám proti sobě."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama