Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Vědci objevují nový vir napadající včely

31. srpna 2008 v 8:08 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Aberdeen Proving Ground, MD - Vědci na Edgewood Chemical Biological Center (ECBC), v Edgewood, MD, pracující s vědci na universitě v Montaně a průmyslovými partnery Bee Alert Technology, Inc. a BVS, Inc. odhalili v amerických včelách vir, který byl předtím nalezen jenom v evropských včelách.

Nakažlivý včelí vir nově odhalen v USA je nazván Varroa Destructor Virus -1 (VDV-1). Poporvé byl s určitostí identifikován v Evropě v 2006, VDV-1 nesou jak včely tak malí roztočí varroa které ovlivňuje. VDV-1 je příbuzný k rodině paralytických virů, které působí pouchu některých membrán. U bource morušového vir působí nemoc ochablosti, která působí že se bourec vnitřně rozloží.
Vir byl odhalen použitím technologie vyvinuté pro polní detekci virů. Tato technologie, nazvaná Integrovaný detekční systém virů / Proteomická hmotová spektrometrie (Integrated Virus Detection System / Proteomic Mass Spectrometry), odhaluje vir pomocí velikosti informací o peptidech obsažené ve vzorku a srovnavá tuto informaci proti známým genetickým sekvencím. Tento postup může zjistit důležité klíče vědcům po celém světě, kteří hledají příčinu Colony Collapse Disorder -- záhadné nemoci,která způsobuje rychlé úbytky včel po celém světě.
Toto je první detekce tohoto viru v Severní Americe a umožní včelařům v USA včasný zásah a karanténu zasažených včelstev.
Pár slov prof. Jerry Bromenshenka, jednoho z autorů objevu:
Objevili jsme VDV-1 ve dvou vzorcích včel z Floridy. Tento vir je znám v několika zemích Evropy a reprodukuje se ve včelách i v roztočích. Co způsobuje včele není známo, ale je stejného rodu (Ifla virus) jako vir pytličkového plodu, deformovaných křídel a Kakugo virus.
Vydáme zprávu jak jsme to našli a o zvláštnostech identifikace - ale chtěli jsme podat zprávu ihned jakmile jsme detekci potvrdili.
Nevíme jestli je vir příznivý, patogenický nebo něco mezi tím. Chceme aby si byl každý vědom, že je tady v Severní Americe a že může být monitorován.


Jistě to není příčina CCD, protože byl jen několika vzorcích. Ale armádní technologie nám umožnila ho chytit podle všeho v ranné fázi jeho uvedení. Poprvé byl spatřen v Německu ve včelstvech v roce 2000 - identifikován jako neznámá částečka. Definitivní tézi publikoval Ongus v 2006.
Co se týká různých účinků od příznivých k patogenickým - vaše dohady jsou stejně dobré jako naše.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama