Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Včely trpí hromaděním pesticidů

23. srpna 2008 v 9:03 | Eman |  Pesticidy a včely
Včely nosí pilně pyl a nektar do úlu, ale spolu s těmito dary přijde široká škála pesticidů, podle výzkumníků z Penn State.

Přidejte venkovní vystavení pesticidům již ve voskové struktuře úlu, a výzkumníci vidí problém obtížně řešitelný. Avšak inovativní přístup může zmírnit alespoň kontaminaci vosku.

Výzkumníci představili analýzu vzorků pylu, plodu, dospělých včel a vosku 18. srpna na 236-té národním setkání Americké CHemické Společnosti ve Philadelphia. Výsledky ukazují nebývalé úrovně fluvalinátu a coumaphos -- pesticidů používaných v úlech proti roztočům varroa - ve všech plástech a vzorcích vosků. Také se našly nižší úrovně 70 jiných pesticidů a metabolitů těchto pesticidů v pylu a včelách.

"Každý si představoval, že akaricidy (chemikálie proti roztočům) by byly přítomny ve vosku protože vosk je recyklován a tvoří strukturu úlů," říká Maryann Frazier. "Byl to trochu šok vidět takové úrovně a rozšíření těchto pesticidů."

Zatímco výzkumníci očekávali výsky chemikálií k ošetřování varroázy v úlech, úrovně ostatní pesticidů byly překvapivé. Všechny testované včely vykazovaly alespoň jeden pesticid a v pylu bylo průměrně šest pesticidů a až 31 ve vzorku.

"Máme již způsoby jak testovat na viry, bakterie a plísně, ale bylo obtížné najít analytickou laboratoř která by uměla analyzovat neznámé pesticidy," říká Christopher A. Mullin, professor entomologie. "Potřebovali bychom to abychom dostali komplexní pohled na všechny pesticidy, nejenom ty spojené se včelařstvím."

Obrátili se nakonec na National Science Laboratory of the U.S. Department of Agricultural Marketing Service, která již testuje komodity jako je mléko, ovoce a zueleninu, aby je uznala že splňují národní a mezinárodní standardy.

"Když jsme začali tuto práci dělat, med nebyl pravidelně analyzován, a včelí pyl nebyl komodita a tak nebyl analyzován," říká Mullin. "Rozhodli jsme se pro typy průzkumu, který laboratoř dělá s mlékem a jablky, kdy hledá přes 170 pesticidů. Nyní je med zahrnut do komodit, které jsou analyzovány."

Výkumníci spolu s Roger Simonds, chemikem u National Science Laboratory se rozhodli pro modifikovanou metodu QuEChERS (Quick, Easy, Cheap, Effective, Rugged, and Safe - rychle, snadno, levně, efektivně, tvrdě a bezpečně) protože používá menší vzorky. Spojili to s plynovou a kapalinovou chromatografiií aby vyvinuli metody pro analýzu pylu, včel a vosku.

"Jednoduchost byla důležitá protože bylo hodně lidí v zemi, kteří sbírali pro nás vzorky," říká Maryann Frazier. "Nyní místo sbírání 15 gramů pylu musí sbírat jenom 3 gramy."

Výzkumníci poznamenávají že tato metoda také používá méně rozpouštědla a dává data v rozsahu jednotek částeček na miliardu (ppb - parts per bilion).

Zatímco včelaři budou mít problémy s ovládnutím expozice pesticidům mimo úly, výzkumníci testovali metodu snížení zátěže akaricidů ve vosku. Použitím gamma záření ze zdroje s cobalt 60 v Penn State Breazeale Reactor, ozářely pláty včelího vosku který včelaři používají jako základ plástu pro včely ke stavbě. Použili úrovně záření na horní hanici používané pro ozařování potravin. Záření rozložilo asi 50 procent akaricidů ve vosku.

"Gamma záření se často používá k zabíjení virů a jiných patogenů," říká James L. Frazier, professor entomologie, Penn State. "Komerční ozařovací firmy obvykle dekontaminují medicínské nástroje nebo potraviny."

Výzkumníci zkoušeli záření na komerčním zařízení a tak byly nutné některé změny k ozařiování vosku, které jsou možné. Někteří včelaři již ozařují své vybaveníaby se zbavili patogenů. Avšak mohlo by být účinnější kdyby voskové desky dodavatelé ozařovali předtím, než se prodají včelařům.

Včelaři nemohou ovlivnit kontaminaci prostředí pesticidy tak snadno, jako kontaminaci vosku. EPA (The U. S. Environmental Protection Agency) reguluje a monitoruje pesticidy, ale nemá možnost monitorovat interakce těchto chemikálií. Pro velký počet pesticidů nalezených ve včelách a pylu jsou vzájemná působení pravděpodobná.

"Našli jsme fungicidy jejichž funkce je blokování steroidů metabolismu v plísňových chorobách které mají za cíl, ale tyto chemikálie také ovlivňují podobné enzymy v ostatních organismech," říká James Frazier. "Tyto fungicidy v kombinaci s pyrethroidy a /nebo neonicotinoidy mohou někdy mít synergický účinek 100 krát více toxický než tyto pesticidy individuálně."

U CCD, včely neumírají v úlech, ale nevrací se do úlů. James Frazier poznamenává že je obtížné pozorovat včely mimo úly. EPA pouze sleduje expozici individuálních pesticidů, ale chronická expozice může způsobovat změny v chování, které se nemonitorují.

"Nevíme, jestli tyto chemikálie mají něco společného s Colony Collapse Disorder, ale jsou to určitě stresory ve zdrojích potravy," říká Dr. Frazier. "Pesticidy samotné se neukázaly jako příčina CCD. Věříme že je to v kombinaci různých faktorů, možná včetně roztočů, virů a pesticidů."

Výzkumníci, které také zahrnuje Sara Ashcraft, výzkumný asistent, mají tým unikátně vhodný k pozorování problému pesticidů včel protože kombinují toxikology v Mullin, fyziolog v James Frazier a někoho ve spojení se včelaři po celé zemi v Maryann Frazier.

"Chceme se nyní podívat na malé a velké porovozy a na bio a nebio provozy a bychom zjistili, jestli jsou rozdíly," říká Maryann Frazier.

The U.S. Department of Agriculture (ministerstvo zemědělství), the National Honey Board (Výbor medu), včelařské organizace a dotčení jednotlivci podporují tuto práci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama