Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Včely a výzkum mozku

22. srpna 2008 v 17:06 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
Chtěli jste někdy vědět co se děje ve včelím mozku?

Tedy vědci z Queenslandu (Austrálie) se budou snažit to zjistit. Protože věří že včela by mohla skrývat tajemství k léčbě nemocí jako je Parkinson, Alzheimer, mrtvice a deprese.

Na universitě v Queenslandu byla dnes otevřena největší testovací, klimatizovaná hala pro testování letu hmyzu, aby odhalila tajemství jednoho z nejmenších mozků v přírodě. Ví se již že má hodně z charakteristik lidské šedé hmoty.

Zařízení pro včelí let za $2.5 milionů pro každé počasí, v mozkovém institutu v Queenslandu (Queensland Brain Institute (QBI)), dovolí vědcům studovat chování, mozkové funkce a vývoj mozku včely.

Ředitel QBI Professor Perry Bartlett řekl, že mozky včel nabízí dobrý výzkumný model, který pracuje stejně jako mozek obratlovců.

"Důležité z perspektivy neurologie, zatímco mozek včely je pouze velikosti sezamového semínka, ale má mnoho charakteristik jako lidský mozek včetně složitého chování jako je paměť a učení," řekl Prof Bartlett. I mnoho včelích vlastností, včetně zraku, čichu a agrese zrcadlí člověka.

Krátký život včely také znamená, že vědci by mohli studovat několik generací za rok.

Vedoucí vědec Profesor Mandyam Srinivasan řekl, že vědci by používali zařízení ke zkoumání jak včely reagují na různé podněty.

"Náš výzkum doufejme prohloubí znalosti o funkci mozku, které nás povedou k poznání nových a efektivních způsobů léčení nemocí mozku jako je Parkinsonova choroba, mrtvice, Alzheimer a deprese," řekl.

Ministr průmyslu Desley Boyle, který otvíral zařízení, uvítal výzkum, a uvedl, že mozkové nemoci tvoří asi 45% australské zdravotní péče.

Výzkum bude také zkoumat včelí schopnosti navigace, aby to pomohlo pokroku u letadel bez posádky.

AAP
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 parentpaylogin parentpaylogin | E-mail | Web | 21. května 2018 v 13:57 | Reagovat

Be guaranteed that ParentPay uses the greatest safety and security as well as no card information are kept on the system or come by the institution or ParentPay.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama