Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Varroa se dostal na Hawaii (Hilo)

25. srpna 2008 v 16:11 | Eman |  Varoáza
Spekuluji, že od nás roztoč emigroval na Hawaii. A nebyl by to jediný parazit, který se ztratil do exotických končin potom co tu napáchal obrovské škody

Text zprávy: Včelař z Manoa, Michael Kliks spatřil malého roztoče v dubnu 2007. "Volal jsem Ministerstvo zemědělství za pět minut a byli u mě v domě během patnácti minut, všichni jsme chápali co mám v rukou."

"Varroa Destructor" - včelí roztoč který dokáže zabít 60-ti tisícové včelstvo během týdnů. "Přenáší viry a oslabují včelstvo sáním krve," říká Kliks.

Během posledních sedmnácti měsíců se roztoči našli rozšířené od Ewa do Mililani do Waimanalo... to je do včerejška. "Jsme osmnáct měsíců v tom a stalo se to."

Ministerstvo zemědělství odhalilo čtyři roztoče Varroa ve včelím roji blízko přístavu Hilo. "Nyní je na Big Island, a to je pohroma pro zemědělství," říká Kliks. "Samozřejmě se ministerstvo nepokusilo ho zadržet na ostrově Oahu."… Tým rychlé reakce zničí všechna divoká včelstva v oblasti o poloměru 5 mil kolem zátoky Hilo. Objev roztočů na ostrově, který je největším producentem organického medu a vývozce včelích matek, dělá včelařům starosti. Celkem to činí 4 miliony dolarů ve včelařském průmyslu.
Garnett Puett, vlastník Captain Cook Honey Co. řekl, že to bylo asi poslední místo na Zemi bez roztočů. Odhaduje že je na ostrově 14,000 včelstev ve srovnání s asi 400 na Oahu.
Jelikož se varroa našel nejdříve na Oahu, stát instaloval pasti na roje po státních přístavech aby detekoval roztoče a vybil včely kolem letiště a přístavu Honolulu, aby zabránil roztočům rozšířit se na jiné ostrovy, tvrdí zpráva ministerstva.
Kliks, president Hawaii včelařské Asociace, řekl že stát by měl zabít všechny včely na Oahu aby se škůdce zbavil.
"Byl jsem hrozně rozčílen že ministerstvo nedbalo naší rady. Když nic jiného, získalo by to čas. Je to nevratný proces. Nyní tady máme roztoče Varroa navěky."
Správce Wong bránil snahu státu, že není žádný pesticid, který by legálně zabil všechny včely.
"Udělali jsem to nejlepší co jsme mohli," s dostupnou regulační autoritou.
Stát žádá rezidenty v oblasti Hilo Bay area aby hlásili všechy zahradní a divoká včelstva na bezplatnou státní horkou linku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ElizabethCruz24 ElizabethCruz24 | E-mail | Web | 21. září 2011 v 6:05 | Reagovat

Make your life easier get the <a href="http://bestfinance-blog.com/topics/mortgage-loans">mortgage loans</a> and all you require.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama