Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

V USA jede nový program testování včelstev

27. srpna 2008 v 18:04 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Penn State, Americká včelařská federace a Projekt ApisM pomáhají testovat včelstva v USA.

Cost-sharing Program pro analýzu pesticidů ve včelstvech (med, vosk, pyl, včely, plod atd)
(Vysvětlení: termín Cost-sharing (sdílení nákladů) je v podstatě financování se spoluúčastí - něco podobného jako u nás dotace EU na různé programy (léky, přednášky) vyžadují finanční spoluúčast stejným podílem z národních zdrojů)

Na základě nedávných důkazů vysokých úrovní pesticidů ve vosku, pylu a plodu, včelaři vyjádřili zájem na testování vzorků ze včelstev a včelnic na pesticidy.

USDA, Národní vědecká laboratoř v Gastonia NC je schopna průzkum všech úlových částí na až 171 pesticidů s citlivostí na úrovní ppb (1 část na miliardu - t.j. tisícina gramu v jedné tuně). Tato laboratoř je částí marketingových služeb ministerstva zemědělství a provádí program sběru a analýzy reziduí pesticidů v zemědělských komoditách, včetně medu. Tato data jsou důvěrná a jsou vlastnictvím dodavatele.

Ačkoli jsou náklady analýzy pod komerčními, analýza individuálních vzorků je nákladná. Cena analýzy na coumaphos a fluvalinátu ve vosku je 90 dolarů na vzorek. Náklady celého screeningu pesticidů (171 pesticidů) v jakékoli úlové části je 205$ na vzorek. Dostali jsme financování z nadace ABF (Americké včelařské federace) pro zachování včel a Projekt Apis mellifera (PAm) abychom zřídili program na pomoc snížení nákladů těchto analýz. Toto financování dovoluje platit polovinu nákladů na analýzu vzorku. Včelaři co si přejí analyzovat vzorky budou platit 45$ za akaricidy, nebo $100 za vzorek pro celou analýzu na 171 pesticidů.

Informace vzniklá z individuálních vzorků se stane částí velké, centralizované a důvěrné databáze udržované v Penn State. Navíc k analytickým výsledkům vašich vzorků budeme také poskytovat data o všech vzorcích analyzovaných k té době (vaše úrovně budou porovnány s průměrnou úrovní a pásmem v celé databázi).

Pokud vás zajímá účast v tomto programu, kontaktujte Maryann Frazier, a pošleme vám informaci o předávání vzorků k analýze. (to platí pro americké včelaře)

Zvláště nás zajímá účast "organických" (BIO) včelařů a malovčelařů v tomto programu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petr Texl Petr Texl | E-mail | 27. srpna 2008 v 21:26 | Reagovat

Při projednávání nových evropských dotačních titulů na MZe byla diskutována možnost dotování rozboru na rezidua ve vč. produktech (po vzoru Rakouska). Dr. Kamlerem to bylo zamítnuto, že o tento titul nebude zájem, že u nás rezidua nejsou oproti jiným státům.

2 Eman Eman | E-mail | 28. srpna 2008 v 5:34 | Reagovat

Přiznám se, že nevím jak citlivými metodami dokážeme u nás testovat vzorky např. vosku a medu. Ceny by byly srovnatelné. Vidím ale různý přístup k "průšvihu" stejného rozsahu s umíráním včel. Tady okamžité prohlášení: "Jednoznačná příčina je varroáza a chybu udělali včelaři" a pak rychlé zajištění peněz pro tyto včelaře na obnovu. K tomu jako doprovod dotované přednášky, kde po desetiletí omílají někdy polovzdělanci stále to samé (třeba jak máme perfektní systém .... ale nakonec bez efektu). Tam (USA) ihned intenzivní výzkum o jakém si tady můžem nechat zdát, a zajištění peněz na další výzkum a k tomu diskuze odborníků o problému.

Buď jsme tak geniální včelařský národ a něco se proti nám spiklo, nebo je to všechno složitější a s tou genialitou to nebude tak horký.

3 Vít Marada Vít Marada | E-mail | 28. září 2008 v 21:13 | Reagovat

Osobně by mně to také zajímalo, jestli jsou v medu přítomné nějaké rezidua postřiků zem. kultur. Hlavně u nás na jižní moravě, kde jsou samá pole a neustále nám létají nad hlavami práškující letadla. V případě, že by to v medu bylo a někdo to medializoval, tak bychom tu včelaření mohli zabalit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama