Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Pesticidy zavinily masakr včel v Itálii

1. srpna 2008 v 16:48 | Eman |  Pesticidy a včely
Situace v Itálii je kritická, říká expert.

ANSA - Řím, 30. červenec - Včelaři a farmáři varovali, že rozšířené používání pesticidů decimuje italské včely a stojí miliony euro na ztrátách úrody. Jednota italských včelařů (UNAAPI) a hlavní zemědělské asociace Coldiretti bijí na poplach po masovém vymírání italských včel poslední rok, které stálo farmáře 2.5 miliard euro. S poukazem na "tichou epidemii", UNAAPI řekla, že od začátku minulého roku zmizelo mezi 40% a 50% italských včel. ''Skupina poměrně nových pesticiců nazývaných neonicotinoidy zabíjí včely,'' řekl prezident UNAAPI Francesco Panella. ''Tyto substance byly bezohledně schváleny veřejnými orgány, které k tomu byly dotlačeny od chemického průmyslu. Připomeňme že italské zemědělství používá třetinu všech pesticidů v Evropě", a dodal: "Včely jsou mimořádně křehké. Jsou to vynikající indikátory úrovně jedovatosti prostředí. Co nám říkají, to bychom si měli vzít k srdci pro přežití budoucích generací''. UNAAPI uznává, že sucho a nemoci hrály také roli v záhadném vymírání, ale trvá na tom že hlavní podezřelý je ošetřené osivo pomocí neonicotinoidů, umělé formy nikotinu.

Řada studií poukazuje na vymírání včelstev. Některé ukazují, že insekticid způsobuje to, že včely přestanou krmit larvy a má za příčinu rozpad navigačních schopností včel.

Ačkoli některé vědecké závěry byly protichůdné, Německo zakázalo používání pesticidů založených na neonikotinoidech před dvěma měsící, zatímco Francie vydala přísné omezení vlastního použití těchto pesticidů po vymírání včel v roce 1990.

Zemědělská asociace FUTURAGRA, která podporuje technologie, popřela tvrzení o tom, že neonicotinoidy byly na vině a zdůraznila, že zákaz nových pesticidů by způsobil vážné poškození úrody kukuřice.

zdroj
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama