Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Neonicotinoidy

16. srpna 2008 v 11:12 | Eman |  Pesticidy a včely
Neonicotinoidy jsou třída neuroaktivních insekticidů.

Způsob jejich působení je podobný přírodnímu insekticidu nikotinu, který působí na centrální nervový systém. U hmyzu neotikotinoidy způsobují paralýzu, která vede k smrti, často během několika hodin. Avšak, jsou mnohem méně jedovaté savcům a pod klasifikací WHO / EPA tyto složky mají jedovatost třídy II nebo III. Protože neonikotinoidy blokují specifické nervové dráhy, které jsou mnohem více u hmyzu, než u teplokrevných zvířat, tyto insekticidy jsou selektivně více jedovaté hmyzu než savcům.
Váží se na specifickém místě (postsynaptický nicotin acetylcholinový receptor), a nejsou záznamy křížové rezistence na insekticidy jako carbamaty, organophosphaty, nebo syntetický pyretroid, a tak jsou důležité pro zvládnutí rezistence. Jako skupina jsou účnné proti savému hmyzu jako jsou mšice, ale i kousavý hmyz jako jsou brouci. Coleoptera a Lepidoptera.
Imidacloprid je nejvíce rozšířený insekticid, jak ve skupině použití tak na světovém trhu. Nyní je aplikován na půdní, semenné a zvířecí škůdce a také jako listový přípravek na plodiny zahrnující: obilí, bavlna, luštěniny, brambory, pomeranče, rýže, trávu a zeleninu. Je systemický a zvláště účinný na savý hmyz a má dlouhou reziduální aktivitu. Množství při aplikaci je mnohem nižší než starší, tradičně používané insekticidy.
Chemická struktura Thiamethoxam je mírně jiná od jiných neonicotinoid insecticidů, je dobře rozpustná ve vodě a tudíž je snadno přenositelná v rostlinné tkáni.

Dopady na prostředí

Je kontroverzní role neonicotinoidů ve vztahu k toxicitě pesticidů na včely a účinky imidaclopridu na včelí populaci. Neonicotinoidy byly přísně omezeny ve Francii od 1990, když byly zapleteny v masovém vymírání včelí populace. Předpokládá se že mají podíl na včely dělnice zanedbávající obstarávání potravy pro larvy a rozpad navigačních schopností a možné následky jak například Colony Collapse Disorder, která je obvykle spojována s Varroa destructor [3][4].
Německo zakázalo ošetřování setby pomocí Neonicotinoidů, v květnu 2008, kvůli negativnímu účinku na včelstva. Včelaři utrpěli vážné ztráty včelstev spojené s použitím clothianidinu v oblasti Baden-Württemberg, údajně spojenými se špatnou aplikací lepícího činidla, které lepí směs na povrch semen. Výrobce zastává názor, že bez fixačního činidla účinná látka driftovala do prostředí ze semene řepky a kukuřice a tak působila na včely.

Aktivní Substance

Dostupné neonikotinoidové insekticidy:
• acetamiprid
• clothianidin
• imidacloprid
• nitenpyram
• thiacloprid
• thiamethoxam

Reference

  1. Guide to pesticide modes of action http://www.dropdata.org/RPU/pesticides_MoA.htm#neonicatinoids
  2. http://www.nationalpotatocouncil.org/NPC/p_documents/document_280607084102.pdf
  3. Colony Collapse Disorder http://www.telegraph.co.uk/news/main.jhtml?xml=/news/2007/04/01/nbees01.xml
  4. Mysterious Bee Deaths Linked to Pesticides http://www.livescience.com/animals/070615_ap_bee_trouble.html
  5. Germany bans pesticides linked to bee colony collapse http://www.guardian.co.uk/environment/2008/may/23/wildlife.endangeredspecie
Další Externí odkazy na úhyny včel
__________________________________________________________________
Kanadská agentura PMRA (Pest Management Regulatory Agency) spolupracující s americkou EPA (Environmental Protection Agency) v registraci clothianidinu. Volný obchod nutil obě země schválit registraci pesticidu. Tohle je z letáku k němu:

Clothianidin byl stanoven jako vysoce toxická látka pro včely (bee), Apis mellifera, orálně s LD 50 0.00368 µg/bee. Produkty transformace TMG, MNG, a TZMU byly stanoveny jako relativně s nízkou toxicitou včele, s akutní oralní LD 50 > 152 µg/bee, > 153 µg/bee, > 113 µg/bee, v pořadí.
Produkt TZNG byl určen s mírnou toxicitou včele s LD50 3.95 µg/bee.
Zprávy z terénu prováděné ve Švédsku, Spojené Království, Francii a Německu a také v Ontario (Canada) a Minnesota (United States) ukázaly že nejsou významné dopady na včely ve srovnání s kontrolními. Všechny polní a polo-polní studie však byly shledány nedostatečné v návrhu a provádění a byly považovány pro pouhou informaci.
Kromě toho výsledky z většiny těchto studií ukazují že rezidua clothianidin, když byl použit pro ošetření semena řepky, se vyskytoval v pylu a nektaru plodin (nebo sbírán včelami létavkami). Ačkoli tato rezidua nejsou pravděpodobně příčina akutní úmrtnosti nebo krátkodobých efektů, otázky zůstávají kolem možnosti dlouhodobých účinků na včelstva. K objasnění rizik je potřeba provést dlouhodobou, multigenerační polní studii.

Tento leták je z roku 2004.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama