Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Německá koalice žaluje Bayer za smrt včel od pesticidu

27. srpna 2008 v 18:49 | Eman |  Pesticidy a včely
FREIBURG, Německo, August 25, 2008 (ENS) - Německá organizace proti nebezpečí Bayer podala žalobu proti Werneru Wenningovi, předsedovi Bayer AG Board of Management, podáním obvinění proti němu veřejným žalobcem ve Freiburgu.

Skupina obviňuje Bayer CropScience z "prodeje nebezpečných pesticidů a tím připuštění k masovým úhynům včel po celém světě."
Koalice podala žalobu ve spolupráci s Německými včelaři, kteří tvrdí že ztratili tisíce včelstev po otravě pesticidem clothianidinem od Bayer v květnu.
Od roku 1991, Bayer vyráběl insekticid imidacloprid, který je jeden z nejlépe prodávaných insekticidů na světě, často používán na moření semen pro kukuřici, slunečnici a řepku. Bayer vyváží imidacloprid do více než 120 zemí a substance je nejlépe prodávaný pesticid Bayer.
Jelikož ochrana patentu pro imidacloprid vypršela ve většině zemí, Bayer v roce 2003 přišel s podobně fungujícím následným produktem (clothianidin) na trh, jak udává koalice.
Obě substance jsou systemické chemikálie, které působí svým způsobem ze semena skrz rostlinu. Substance se dostanou do pylu a nektaru a mohou poškodit užitečný hmyz jako jsou včely.
Koalice tvrdí, že začátek prodeje imidaclopridu spadá do období výskytu velkých úhynů včel v mnoha evropských a amerických zemích.
Až 70 procent všech včelstev bylo postiženo. Ve Francii umřelo přibližně 90 miliard včel za posledních 10 let a snížilo to produkci medu až na 60 procent.
Právní zástupce Harro Schultze, který zastupuje Koalici proti nebezpečí Bayer řekl, "Veřejný žalobce musí objasnit jaké úsilí Bayer podnikl aby zabránil zákazu imidaclopridu a clothianidinu potom co byl zastaven prodej obou substancí ve Francii. Podezíráme Bayer, že zadal chybné studie, aby se tak snížil význam rizika reziduí pesticidů v ošetřených rostlinách."
Ve Francii byl imidacloprid zakázán jako mořidlo pro semeno slunečnice od 1999 a v 2003 byl také zakázán jako ošetření sladké kukuřice.
Francouzská vláda svolala 2003 Comité Scientifique et Technique, který prohlásil že ošetření semen imidaclopridem vede k významným rizikům pro včely. Žádost Bayer o schválení clothianidinu byla také odmítnuta Francouzskými úřady.
Clothianidin a imidacloprid jsou dva relativně nové insekticidy známé jako neonicotinoidy, které napadají centrální nervový systém hmyzu.
"Sbor manažerů Bayer musí být volán k zodpovědnosti protože rizika neonikotinidů jako jsou imidacloprid a clothianidin byla známá po více jak 10 let," říká Philipp Mimkes, mluvčí Koalice proti nebezpečí Bayer.
Koalice žádá Bayer aby stáhla všechny neonikotinoidy z trhu na celém světě.
"S ročním obratem téměř 800 milionů euro, jsou neonicotinoidy mezi nejdůležitějšími produkty Bayer," řekl Mimkes. "To je důvod, proč Bayer, navzdory vážnému poškození prostředí bojuje proti zákazům aplikace."
Obvinění z falešných studií je potvrzeno Kanadskou regulační agenturou pro pesticidy (Canadian Pest Management Regulatory Agency) která řekla že aplikace clothianidinu Bayeru, "Všechny polní studie byly zjištěny jako nedostatečné v návrhu a provedení studií a byly proto považovány pouze jako doplňkové.
"Clothianidin může představovat riziko včelám a dalším opylovačům, jestliže nastane expozice cestou pylu a nektaru plodin pěstovaných z ošetřených semen," řekla Kanadská agentura.
Agentura řekla, "Mělo by se také poznamenat že clothianidin je velmi trvalý v půdě, s vysoce přenositelnými rezidui do další pěstitelské sezóny, clothianidin je také mobilní v půdě."
Německo zakázal neonicotinoidy pro ošetření osiva v květnu 2008, kvůli negativním vlivům na včelstva. Včelaři v regionu Baden-Württemberg utrpěli vážné úbytky spojené s použitím clothianidinu.
Německý federální úřad ochrany spotřebitelů a bezpečnosti potravin stáhnul registraci pro osm pesticidů produktů ošetření semen kukuřice a řepky, včetně clothianidinu a imidaclopridu.
Bayer říká že pesticidy přešly do prostředí protože farmáři špatně aplikovali adhesivní činidlo které upevní látku na povrch semen. Bez fixativního činidla říká Bayer, látka driftovala z vysetého semena řepky a kukuřice a potom působila na včely.
"Ošetření semen jsou jedním z nejvíce používaných forem přívětivých k prostředí jak aplikovat ochranu plodin. Litujeme ztrát včel a situace, která se vytvořila pro včelaře v Baden-Württemberg," řekl Dr. Hans-Josef Diehl, vedoucí vývoje a registrace u Bayer CropScience Deutschland GmbH během slyšení specialistů o včelích ztrátách v Karlsruhe, Německo v červnu.
Dr. Richard Schmuck, ekolog u Bayer CropScience, řekl v červnu, "Všechny nám dostupné studie potvrzují že náš produkt je bezpečný včelám jestliže je dodržena kvalita doporučovaného mořidla. To se také ukázalo u hodnocení bezpečnosti produktu které jsme dodali registračním úřadům."
"Když je použit správně," řekl, "tento ochranný výrobek je bezpečný pro operátory, spotřebitele a prostředí a splňuje mezinárodní kritéria s ohledem na ekologické systémy."
Ve Spojených státech, nezisková "rada ochrany zdrojů" (Natural Resources Defense Council) žalovala 15. srpna u federálního soudu ve Washingtonu, DC aby si vynutila zveřejnění vládou objednaných studií o účincích clothianidinu na včely.
Studie o clothianidinu byly objednány U.S. Environmental Protection Agency (EPA) od Bayer CropScience v roce 2003 když EPA udělila registraci chemikálií pro společnost Bayer.
Právní zástupce NRDC věří že EPA má důkazy o spojení mezi pesticidy a záhadnými vymírání včel hlášených po celé zemi nazývané colony collapse disorder, které se nezveřejnily.
Colony collapse disorder si vyžádala více jak jednu třetinu včelstev v USA od doby kdy byla poprvé zjištěna v roce 2006.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama