Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Kruhový a kývavý tanec včel: Jeden nebo dva tance?

26. srpna 2008 v 18:47 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
Pomocí řady seminárních pokusů, Karl von Frisch rozluštil taneční jazyk včel.

Od té doby se všeobecně přijímalo že jsou dva rozdílné typy tance: Kruhový tanec, pro nábor užitečných zdrojů potravy vzdálených méně než 50 m, a kývavý tanec, pro oznamování zdrojů potravy dále jak 50 m. Tyto dva tance jsou obvykle považovány za oddělené entitiy, dvě "slova" v jazyku včel, hlavně kvůli zřejmému nedostatku směrové informace v kruhovém tanci.

Avšak nedávná práce dokládá, že kruhové tance mohou obsahovat směrovou informaci, a tak smazat dělící čáru mezi kruhovým a kývavým tancem. Vyšetřovali jsme rozdíl mezi kruhovým a kývavým tancem pomocí trénování včel na napajedla v různých vzdálenostech od úlu a videozáznamem a analýzou následujících tanců.
Pro každý tanec byly měřeny následující složky: (1) Trvání fáze kývání, (2) forma a vzorec pohybu tanečnice během pohybu v kruhu, (3) úhlovou orientaci jednotlivých fází kývání, a (4) úhel odchylky (úhel mezi směry postupných kývavých fází).
Naše data ukazují že informace o směru je zakódována stejným způsobem v kruhovém tanci jako v kývavém tanci - směr kývání vzhledem k vertikále označuje směr zdroje potravy k slunečnímu azimutu, ačkoli je více "šumu" ve směrové složce kruhového tance než u kývavého tance. Tato studie ukazuje, že kruhový tanec a kývavý tanec jsou spojeny, a že není žádná ostrá hranice mezi těmito dvěma, a že má význam se dívat na včely tak, že mají pouze jeden (regulovatelný) verbovací signál: Kývavý tanec.

Kathryn E. Gardner1, Thomas D. Seeley2, and Nick Calderone1. (1) Entomology, Cornell University, Comstock Hall, Ithaca, NY 14853, (2) Department of Neurobiology and Behavior, Cornell University, Seeley G. Mudd Hall, Ithaca, NY 14853

odkaz - abstrakt studie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 27. srpna 2008 v 16:37 | Reagovat

Dovoľte mi vysloviť svoju laickú pochybnosť nad významom tancoch včiel, pri udávaní tancujúcej včely smer zdroju, jeho vzdialenosti a kvality potravy.

Samozrejme, že za roky včelárenia som sa neraz zaoberal pravdivosťou toho, čo zistil pokusmi dr. Karl von Frisch. Je faktom, že včely často niečo robia, čo by malo oznámiť úľovým včelám, ako npr. "objavila som zdroj potravy", tým a tým smerom (vo vzťahu k slnku) a asi toľko a toľko metrov a dokonca kilometrov.

- prvá pochybnosť u mňa spočívala v tom, kto dal tejto parametre prvej včele, ktorá zdroj potravy našla.

Je jasné, že včely zalietané na zdroj informácie nepotrebujú, lebo už o nich vedia.

- druhá pochybnosť o pravdivosti, čo mi je záhadou doteraz, prečo som v priebehu pravidelnej znášky nevidel v úli tieto tance a včely bez oznamovania prudko na zdroj znášky nalietavali.

- v čase v prebiehajúcej znáške, som skôr zaznamenal tančeky pri objavení sa zdroja peľu. To je však len môj dohad.

Nie som si istý,  ale podľa mňa sa niečo podobné v živote včiel vyskytuje (či jeden alebo dva druhy tancov), len si myslím, že majú za cieľ zmobilizovať včely aby tento zdroj vyhľadali. Či naozaj odovzdávajú úľovým včelám "inštrukcie", ako je zdroj ďaleko, ktorým smerom a aký je výdatný, nie mi je jasné a isté.

Skôr sa jedná o odovzdanie všeobecného informovania, že taký zdroj existuje, ale inforrmácia pre včely súvisí z vôňou zdroja potravy.

Už som stretol s názorom, že včely vracajúce sa spojovacím koridorom od zdroja po úľ,  v ktorom včela žije, vyplnením vôňovou stopou, či informačným feromónom.

Práve dnes som pozoroval včely na včelnici, keď som vyložil asi 20 m za prekážkou v lete včiel, zbytky odviečkovancov. Prelietajúce prvé včely vysoko nad lákavou potravou sa dali zlákať a prvá, potom ďalšie včely sadli na zbytky potravy a nasaté medom odleteli do úľov. o malú chvíľu prileteli prvé zverbované včely, ktorých stále bolo viac a viac, až bolo miesto obsadené naplno. Včely doslova prúdili ku zdroju, čo bolo zaujímavé, prilietali všetky proti smeru vetru, v ktorou sa niesla vôňa medu. Ak vetrík, ako by som to podľa  zmenil smer o 20 či 50 stupňov, aj včely zaujali túto poloha a tak sadali na zdroj. V žiadnom prípade včely neprilietali na zdroj priamo najkratšou cestou, ako by som si to podľa Frishovej téorie predstavoval. Už prvé včely, ktoré o zdroji vyloženej potrave nemohli vedieť, stopu zachytili na základe šírenia sa vôni z potravy. Je isté, že ostatné včely boli zverbované včelami, ktoré prvé potravu do úľa priniesli, ale podľa vône prilietali i náhodné včely, ktoré na vôňu natrafili.

Takto zjednodušene a možno i naivne si myslím, že včely lietajú na zdroj potravy na základe vôňovej stopy príslušného zdroja (npr. lánu repky), zanechanej včelami navštevujúcimi zdroj potravy.

Príspevok berte ako môj osobný názor, založený nie exaktných pokusoch, ale na pozorovaní prírodných dejov.

2 Eman Eman | E-mail | 27. srpna 2008 v 19:01 | Reagovat

Nejsi první, kdo pochybuje o významu včelích tanečků. Je řada odborníků, která je popírá. Říkají, že zpráva, kterou včely průzkumnice předají do úlu říká, že něco je venku, co stojí za přinesení a dávají ji ochutnat a ovonět.

Ale podrobné pokusy se značenými včelami, videozáznamy tanečků dokázaly, že systém komunikace o lokalizaci zdrojů potravy existuje. Včely však využívají všech možností jak zjistit jestli má cenu letět, a kterým směrem. Na tom taky záleží, jaké zásoby si vzít před startem.

Viz  http://ovcsvpardubice.blog.cz/0712/proc-vlastne-vcely-tanci-je-to-trochu-jinak

3 Květoslav Čermák Květoslav Čermák | E-mail | Web | 27. srpna 2008 v 20:30 | Reagovat

Na rozdíl od Vás p. Turčáni já důkladným pokusům prof. Frische věřím (doporučuji přečíst si jeho knihu, vyšla i v ruštině), už proto, že na jeho výsledky navazuje řada dlaších a že jsou s poznatky o "včelí řeči" v souladu, např. pokusy Dr. T Seeleyho, jenž je v jiném příspěvku zde na blogu uveden - velmi zajímavé a obdivuhodné schopnosti včel a včelstev...

4 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 28. srpna 2008 v 7:22 | Reagovat

Pán ing.Čermák, ja nepochybujem o jave tzv. tancoch včiel, ja som len pozastavujem (a dlhšiu dobu) o spôsobe určenia miesta zdroja potravy. Každý vnímavý pozorovateľ vidí tieto krúživé pohyby včiel na plástoch v úli. Prof Frisch ich interpretoval svojím spôsobom so svojím  záverom, tancujúce včely svojím krútivým tancom určujú smer zdroja potravy tým a tým smerom pod určitým azimutom voči polohe slnka  a zároveň i vzdialenosť zdroja od stanovišťa včiel.

A tu som svojim laickým postojom vyjadril pochybnosť. Nerobím si právo zmiesť niečo zo stola dlhé roky prijímaný záver významu tancov včiel ale moje praktické  pozorovania vo mne vyvolávajú nedôveru. Preto som vyslovil svoj názor, aj keď som si vedomí toho, že môžem prísť k "úrazu" a k svojmu zosmiešneniu za svoje názory.

5 Květoslav Čermák Květoslav Čermák | E-mail | Web | 29. srpna 2008 v 11:57 | Reagovat

Potom Vám nerozumím - hned první věta v (4) - jaký je potom účel tanečků včel, zábava jako u lidí? Tanečky a jejich smysl a účel nerozdělně spolu souvisí, jde o jeden celek projevů včel(stva), to výzkumníci dávno prokázali a přes mnohé pochybnosti se ukázalo, že není o čem pochybovat. Pokud podle některých pozorování pochybujete, tak to nemůže vyvrátit to hlavní - účel včelích tanečků. Nikdo netvrdí, že včely nepoužívají i čich při vyhledávání zdrojů a předávání informací o nich ostatním, kombinují všechny dostupné smysly a schopnosti, v různých situacích v různé míře či poměru. Přece zjištění jednoho jevu, tendence (hledání dle vůně) nevylučuje obecnější schopnost - jde o celý systém předávání informací a o komunikaci uvnitř včelstva. Včelstvo funguje jako informační centrum, to není představa, to bylo už dost dobře probádáno. Něco z toho jsem popsal už před časem ve článku  "Včelstvo v znáške. Včelár 1990, č.3, s.58-59", doporučuji přečíst si, ale ví se toho více než jsem tam mohl popsat...

6 Gustimilián Pazderka Gustimilián Pazderka | E-mail | Web | 29. srpna 2008 v 15:56 | Reagovat

Zajímavé je toto:

http://hilbert.chtf.stuba.sk/KUZVII/abstracts/Navrat.pdf

7 M. Václavek M. Václavek | E-mail | 30. srpna 2008 v 8:41 | Reagovat

Práve dnes som pozoroval včely na včelnici, keď som vyložil asi 20 m za prekážkou v lete včiel, zbytky odviečkovancov. Prelietajúce prvé včely vysoko nad lákavou potravou sa dali zlákať a prvá, potom ďalšie včely sadli na zbytky potravy a nasaté medom odleteli do úľov. o malú chvíľu prileteli prvé zverbované včely, ktorých stále bolo viac a viac, až bolo miesto obsadené naplno. Včely doslova prúdili ku zdroju, čo bolo zaujímavé, prilietali všetky proti smeru vetru, v ktorou sa niesla vôňa medu.

________________________________________________________________________________

Toto pozorování nevyvraceje význam kývavého tanečku při určení směru letu a přibližné vzdálenosti. Pouze potvrzuje, že při malých vzdálenostech ( do 50 - 100 m … v tom se jednotlivé informační prameny neshodují, možná se tím jednotlivé kmeny včel liší  ), kdy včely používají výhradně kruhový taneček, nesděluje se směr letu. Včely pak vědí, že v blízkém okolí se nachází zdroj potravy, ale nevědí, kam mají letět. Při jeho nalezení se řídí pachy.

S pozdravem...M. Václavek...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama