Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Jeden názor na příčiny úhynů včel

10. srpna 2008 v 9:46 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
V konferenci BEE-L se objevil tento názor, který se mi líbil.

Bob Harrison napsal:

> Když se dívám zpátky, podezřívám že nosema ceranae hrála velkou roli. Kvůli problémům v pozdním létě a podzimu nemá smysl podezřívat nosemu. Nevěděli jsme že nosema ceranae byla v U.S. Naše vzorky ukázaly tři viry.

a odpověď:
Bobe, také stavím N ceranae vysoko na seznam podezřelých jako potenciálního spolupachatele zločinu.. Co je důležité pochopit, je to, že ani varroa, tracheální roztočík, ani druhy nosemy pravděpodobně nezabijí zdravé včelstvo samotní. Spíše tito paraziti stresují včely a umožní rozšíření různých virů, které zabijí včelstvo. Účinek se zesílí v dobách špatné výživy, nebo u včel postrádajících zvláštní genetické imunitní složky specifické pro jisté patogeny.
Poslední výzkum včelích virů pravděpodobně odhalí viry, o kterých jsme dříve nevěděli, že existují v této zemi, a které mohou dobře působit synergicky s nosemou, varroa a/nebo jinými viry ve včele.
Jak jste naposledy moudře poznamenal, okamžitá rada pro včelaře by byla kontrolovat parazity, což by potom pomohlo kontrolovat virové replikace. Ačkoli i lepší pochopení virů, a včelí imuno - genetické reakce na ně by také mohla mít pro včelaře velký význam.

Randy Oliver
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama