Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Důkaz, že pesticidy opravdu ničí naše včely

7. srpna 2008 v 13:50 | Eman |  Pesticidy a včely
Obžaloba proti zemědělským insekticidům se rýsuje stále podrobněji.

Před pár roky to byl Dave Hackenburg kdo upozornil svět na to, co se stalo jeho včelám a že se to nepodobalo ničemu, co viděl dosud. Zalarmoval pár lidí na Penn State, a ti probudili pár lidí na USDA Honey Bee Lab v Beltsville, Maryland, a ti zase pár lidí na Missoula, Montana (ti tomu dali jméno Colony Collapse Disorder), a ti zase…. Další už znáte.
Dave zůstal v zápalu boje, dodával hodně vzorků pro výzkumníky, pomáhal jim orientovat se v to co se děje ve světě komerčního kočovného včelařství, a dával interview po interview časopisům, novinám, radiovým a televizním show a blogům jako je tento.
Ale později jak se pozornost médií obrátila více na jiné akce … výzkumníků, byrokratů, regulačních agentur a jinévčelaře. Dave byl zaneprázdněn snahou udržet své včely naživu.
"Udržení včel naživu je práce na sedm dní v týdnu", řekl tento týden kdy jsem mu volal.
"Bývaly časy, kdy jsem měl čas na rybaření a jízdu na motocyklu, ale teď už ne. Včely potřebují péči."

Budování případu proti pesticidům

V poslední době byl zapojen do některých konverzací s lidmi z EPA a USDA, dívající se na problémy se včelami a insekticidy. Našli některá neuvěřitelná čísla ze vzorků, které vzaly minulý rok - jedna včela, jedna včela samotářka, měla 25 různých insekticidů ve svém maličkém tělíčku. A dokonce nebyla mrtvá. Nejčistší včely co našli měly pouze pět insekticidů. Pouze.
A to jsou všechno z prvních vzorků vzatých z jen tří provozů minulý podzim. Jiné vzorky čekají na rozbor, a čekají na peníze za tyto rozbory. Kdo ví co se najde, když se najdou peníze?
Dave řekl, že včelaři co zná stále mají ztráty včelstev, ale s různými příznaky než klasickými co poprvé hlásil… ale pak, byly to podzimní včely, ne letní jako nyní.
Nyní, tyto včely, byly tuto zimu na Floridě na citrusech, které byly ošetřeny proti hmyzu, který přenáší zelenání citrusů (odkaz). Když opustily Floridu, začaly vykazovat známky něčeho jako "kapičkový plod", co vypadá jako celá třída jiných nemocí, ale není. Vědci nevědí co to je, ale existuje příklad. Tady je příklad… včely odejdou z Floridy po pobytu na citrusech (ošetřených pesticidem s názvem Bravado), jdou na Gallberry (www.sfrc.ufl.edu/4h/Gallberry/gallberr.htm) pro více medu, a během několika týdnů, jakmile ukončí borůvky v Maine a nemají čerstvou stravu, zhroutí se. Matka přestane klást a uhyne, plod se změní do usmrkaného stavu a asi polovina včelstev uhyne. Avšak pokud dostanou čerstvou stravu-… protein… neuhynou. Stane se to když začnou jíst uloženou potravu z citrusových stromů … potom uhynou.
Tady je jiný příklad, který zjistili Dave a další včelaři z Pennsylvania, Wisconsin, Florida a jiných států. Všimli si že půda kde minulou sezonu měli sladkou kukuřici a byla ošetřena insekticidem Poncho, a tuto sezonu leží ladem a porostlá plevelem… zvláště jistým druhem plevelu který obvykle následuje po sladké kukuřici nazývaný hořčice nebo žlutá raketa…následující rok, má nejlepší hořčici co kdy viděli… větší, více květů, více rostlin, přitažlivější pro včely. A včely milují hořčici. Je to výborná rostlina na med pro časné jaro na zesílení přezimovaných včelstev.
Co si myslí, a je to domněnka, že chemikálie je stále v půdě od minulého roku a chrání rostliny hořčice tento rok protože to vydrží dlouho - v půdě. A jelikož tyto chemikálie jsou systemické, tak chrání rostliny hořčice… přechází do pylu a nektaru produkovaného voňavými a hojnými květy hořčice, které včely navštěvují na této nyní velmi atraktivní rostlině?
Je více anekdotických důkazů na podporu tohoto druhého zabijáka. Když se pěstují dýně na zemi kde byla předchozí rok sladká kukuřice ošetřená Poncho je neošetřená tkáň dýně s třikrát až čtyřikrát větším množstvím insekticidu než nové dýně, které byly jednoduše ošetřeny během druhého roku. Zdá se že je nahromadění těchto chemikálií v půdě druhý a dokonce třetí rok, kdy se rostliny sklízejí.
A tyto nicotinové insekticidy poháhající uvolnění dodatečných chemikálií které byly vázány v půdě, plus nahromadění v půdě po opakovaných aplikacích?
Počkejte, je tu další příběh...
Pěstitel jablek v New Yorku použil na svá jablka před třemi roky Assail ... Dva roky později mu řekli, že úroveň arsénu v jeho zemní vodě se zvyšuje ... Zajímavé, jelikož žádný arsen nebyl aplikován na tento sad po 70 roků. Třetí rok po aplikaci? Jo ... úrovně arsénu příliš vysoké k použití na pitnou vodu. Co se to děje?

Jak vláda slouží chemickým společnostem

Tyto chemikálie, co jsem zmínil jsou všechno z rodiny neonicotinoidových insekticidů. Daří se jim potom co vláda před několika lety rozhodla, že dlouho žijící pesticidy musí jít lépe, krátce, musely je nahradit méně škodlivé chemikálie a integrovaný program hubení škůdců (to se nazývalo FQPA ... food quality protection act ... (zákon ochrany kvality potravin - můžete nechat zaznít písmena jak chcete).
Tedy ony dlouhodobé chemikálie byly živobytí agrochemických společností a vláda je v podstatě sebrala. Ale vláda chce levné potraviny a je jenom jediný způsob jak to udělat, a to je mít dobré praktiky managementu, včetně kontroly hmyzích škůdců. Velmi dobrý boj proti hmyzu.
Zkrátíme příběh, škrty v rozpočtu nutily EPA seškrtat taky pobočky a jeden z nich testoval nové produkty. Proč nenechat chemické společnosti testovat samotné, a my budeme hodnotit výsledky, vymyslela EPA. Nápad: proč nenechat lišku v chovu kuřat, byla ta myšlenka a budeme vidět jestli kuřata umřou.
Tak nyní jediné hlavní chemikálie používané ke kontrole hmyzu na plodinách jsou v rodině neonic. Jsou to stále ty stejné, a jsou tady pořád. A všechny chemikálie, co se tu uvádí jsou v této rodině.
Akumulují se z roku na rok v půdě, vytváří úrovně tři až čtyřikrát co by měly být? Když po třech čtyřech letech se požijí včelami v nektaru nebo pylu způsobí problémy se zdravím a chováním?
Zdá se že je důkaz že to dělají, ale je to pouze anekdotické a věda nezachází s takovým druhem dat, neníliž pravda…
Dave Hackenburg upozornil na mnoho otázek kolem pesticidů. Zda mají co do činění s CCD nebo je to méně důležité než tyto chemikálie, a jejich multisezónní akumulace způsobují rizika pro včely, nebo lidi, budeme vidět.
A co ten agrochemický komplex co Dave popisuje? Co mají Bayer, Syngenta, Monsanto, a další pro nás na skladě?
Komentář Dave? "Stále nevíme co se děje, nebo proč. Ale včely umírají, a raději bychom to měli vyřešit… rychle ".

Beyond Pesticides Website

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama