Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Důkaz o tom že úbytek včel zmenšuje nabídku potravin

14. srpna 2008 v 19:28 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Něco z toho, co jste neslyšeli o audienci v kongresu o CCD (Colony Collapse Disorder).

Vědci s nohama na zemi, dva komerční včelaři a poprvé…CCD způsobila pokles výroby potravin.
Maryann Frazier je Senior Extension Associate na Penn State specializující se na včelařství přes 20 let. Má seznam seznam pověření tak dlouhý jako vaše ruka, což jí unikátně kvalifikuje aby byla člen pracovní skupiny CCD. Zná svou věc. A má toho hodně co říci o tom co se děje a co se zjistilo.
Právě vzala podvýbor k akci pro jejich nedostatek aktivity k zajištění fondů ke studiu CCD…
"Ačkoli věřím důležitost a včasnost odezvy podvýboru k problému CCD neodpovídá rozsahu a naléhavosti potřebné k záchraně průmyslu o hodnotě vyšší jak $14 miliard."
Dále se jich zeptala, "Jak by naše vláda reagovala kdyby jedna z každých třech krav umírala?" ... potom pokračovala ... "Zatím tento výbor měl první slyšení v březnu 2007, financování které bylo přiděleno k dnešnímu dni padá daleji krátký čas citlivý a potenciálně katastrofická povaha tohoto problému " Výborně Maryanno!
Navrhla potom pět další akcí, které by mohly ihned posunout kritický výzkum dopředu a pomoci včelařům přežít. Obsahují...
1. Snížení nákladů na analytické služby pesticidů zajišťované od USDA AMS
2. Vytvoření nového programu kritických problémů k vývoji alternativních metod ošetření na varroa.
3. Zajistit dodatečné financování cílené na pochopení úbytku opylovatelů a zlepšení zdraví opylovatelů které zahrnuje domácí druhy opylovatelů.
4. Zajištění přímé finanční pomoci včelařům postižených velkými ztrátami
5. Nasměrování APHIS k okamžité implementaci národního přehledu nemocí včel
Několik dalších komentářů....
• Poslední přehled z 11 států odhalil že IAPV (Israeli acute paralysis virus, pravděpodobný indikátor, ale nikoli příčina CCD) je více rozšířen než se pozorovalo předtím
• Dvě dlouhodobé studie sledujících 160 včelstev sesbíralo téměř 4000 vzorků ke studiu, a k dalším analýzám.
• Studie zkoumající roli pesticidů v úbytku opylovatelů a CCD pokračuje v PA jabloňových sadech; také obsah pesticidů v plástech a mezistěnách stále pokračuje; laboratorní vzorky na synergické účinky reziduí mnoha pesticidů a potenciální vliv pomocných látek v pesticidech je také v běhu.
Maryann potom mluvila více o studiích pesticidů....
"Například pesticidy v subletální úrovních ukázali že narušují schopnosti včel se učit a potlačují jejich imunitní systémy. Z těchto důvodů věříme že expozice pesticidům může bhýt jedním z faktorů přispívajících k úbytkům včel a CCD.."
Všimněte si: není to příčina CCD, ale přispívá k ní.
"Ze 108 analyzovaných vzorků pylu, bylo zjištěno 46 různých pesticidů včetně šeti jejich metabolitů. V jednom vzorku bylo nalezeno až 17 různých pesticidů. Vzorky obsahovaly průměrně 5 různých reziduí pesticidů. Celkem bylo analyzováno 88 vzorků vosku, bylo identifikováno 20 různých pesticidů včetně dvou jejich metabolitů. Jak bylo nalezeno v pylu, fluvalinát, coumaphos (tyto 2 chemikálie používají včelaři jako prostředek na varroa roztoče), chlorpyrifos, a fungicid chlorthalonil byly nejvíce běžné, fluvalinate a coumaphos byly detekovány ve 100% vzorcků.
Její svědectví pokračovalo diskuzí nákladů na analýzy, nedostatek dosavadního výzkumu o potlačování varroa průmyslem a výzkumníky, když ponechává včelaře jejich vlastním přípravkům na řešení problému, a požadavek o finanční pomoc včelařům od kongresu k překonání problému

Včelaři mluví

Dále, Steve Godlin, komerční včelař z Visalia CA mluvil o své zkušenosti s CCD, od asi 5,000 včelstev v červenci minulý rok k 2,500 slabým včelstvům v říjnu. Diskutoval pokroky v nalezení příčiny a léčení, a to předtím nebylo. A také mluvil o pesticidech 60% - 70% ze snůšky co jeho včely navštvují jsou plodiny které jsou ošetřeny pesticidy. A jeho včely s nimi musí žít.
Další byl Dave Mendes, komerční včelař s 7,000+ včelstvy, který diskutoval výzkumný projekt, kde se účastnil, začínal tvrzením že "Něco je v našem prostředí co působí včelám nemoci." Jeho projekt následoval jeho včely od FL k MA od ME do CA. V pylu z Floridy bylo nalezeno vyšší úroveň imidaclopridu a aldicarbu než se očekávalo a vysoká úroveň fungicidu byla detekována když byl na brusinkách v MA. 18 včelstev začalo cestu, ale za pouhých 10 měsíců pouze čtyři skončilo, a jenom jedno bylo dost silné na cestu do CA k opylování mandlí.
Dave diskutoval náklady tohoto výzkumu, a fakt že včelaři jsou zasaženy náklady na mrtvá včelstva. Kdo by měl platit? "Bylo by to asi patřičné aby výrobce pesticidů, fungicidů a herbicidů se podílel na nákladech monitoringu distribuce svých produktů v prostředí jako normální náklady prodeje zemědělských chemikálií ", navrhl.
Dále, Robert Edwards, v jednom odstavci, shrnul situaci lépe než většina...
"Po více než 10 let, podstatná a lukrativní část naší farmy byla 100 akrů okurek co jsme pěstovali každý rok. Bohužel musím nahlásit tomuto výboru, že kvůli vážnému a náhlému stoupání cen paliva, pokračující a horší problém s nedostatkem práce ke sklízení těchto okurek, a poslední a větší problém nedostatku včel potřebných k opylování úrody, byli jsme nuceni snížit plochu okurek o 50%.
"Ale jsme tady k diskuzi o problému, který je škodlivý pro předem zmíněný: Dostupnost opylovatelů, včel. Jednoduchý fakt je - nejsou včely, nejsou okurky.
"Naše rozhodnutí snížit plochu okurek je přímo závislá na snížené dostupnosti včel na opylení těchto plodin.
"Nesnížil jsem plochu okurek kvůli ceně paliva,byl jsem nucen snížit plochu protože bych nemohl najmout dost včel na opylení úrody."
Co si Mr. Edwards myslí, alespoň pro mě, je, že nedávná ztráta včel nyní ukazuje přímo na produkci potravin. Vědci, včelaři a autoři titulků mluvili o tom, že když ztratíme včely, ztratíme potraviny… a tady je dokumentovaný případ - méně včel = méně potravin.
Colony Collapse Disorder, zdá se, nemá jednu příčinu. Vědci asi s tím souhlasí. Ale pesticidy v prostředí a pesticidy v úlu, ať hrají roli v CCD nebo ne, mají účinek na včely, a jestli to přineslo drtivou katastrofu CCD, tak to bylo přivedeno na světlo, a potom celý výzkum bude mít více než jeden pozitivní efekt na naše včely, na naše prostředí, a na potraviny co jíme.

zdroj článku
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama