Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Dotace, která má opravdu smysl

18. srpna 2008 v 20:02 | Eman |  Včelařské události v okresu a jinde ve světě
Mladoboleslavští včelaři dostali 14 tisíc Kč příspěvek na činnost. Nakoupí za to také nové šlechtěné matky.

Nejde o tu částku, která je symbolická ve srovnání s prospěšností včel pro společnost, ale za co se peníze utratí. Na rozdíl od vládních dotací, které jsou v podstatě sociální podpora lidí, kteří mají registrovaná včelstva, tak veřejné peníze v Mladé Boleslavi jdou správným směrem.
Podle reportáže se za tuto částku plošně rozšíří matky Vigor, které jsou šlechtěny mimo jiné na čistící pud, lepší imunitu a s tím pravděpodobně spojenou varroa-toleranci. Tuhle jednoduchou pravdu poznali ve včelařsky vyspělých zemích a například již nyní doporučují Austrálii, aby začala šířit rezistentní kmeny včel dříve, než k nim dorazí zhoubný roztoč.
Pro ilustraci o prospěšnosti včel v ekonomice si lze udělat obrázek z údajů z USA. Všeobecně se tam přijímá názor, že 2 miliony 400 tisíc včelstev registrovaných v Severní Americe přináší ročně 15 miliard dolarů na přidané hodnotě k potravinám. Obrazně každé třetí sousto potravy vzniklo zásluhou včel.
Přepočtem získáme přínos 112 tisíc Kč na jedno včelstvo ročně. Analogicky v našich podmínkách s 500 000 včelstvy to dělá celkem více jak 50 miliard Kč.
Můžete tomu věřit nebo ne, ale podobná čísla získaná našimi vědci se nápadně podporují. 95% užitku včel vězí v jejich opylovací činnosti, nikoli v medu. Samozřejmě do takového užitku pro společnost se nepočítá med, který z chovu včel má hlavně včelař - to je ještě navíc. Medu se u nás vyprodukuje 10 000 000 kg, to je ve výkupních cenách za 500 milionů Kč. Potraviny jsou strategická výroba a každý stát se musí o zemědělskou výrobu postarat. Mimochodem i letošní skokové zvýšení všech cen možná nějak nepřímo souvisí s nedostatkem potravin ve světě.
Peníze nikoho nepřinutí chovat včely, ale velké úhyny včelstev mohou většinou starší včelaře totálně znechutit a ti si pak najdou lepšího koníčka, než každoročně na jaře vymetat mrtvé bedny po včelstvech. Taky by někteří mohli začít psát vědecké studie proč máme nízké úrody ovoce a zemědělských plodin a proč jsou potraviny tak drahé. A že začátky každého včelaře jsou těžké to možná nevědí či zapomněli jen ti, co se u včel narodili anebo včely zdědili po předcích.
S tou ekonomickou prospěšností včel u nás to neberte úplně doslova, pouze jsem si pohrál s čísly, která se v každém druhém článku o významu včel v USA uvádějí. U nás to s cíleným opylováním nepřeháníme. Tady máme na čtverečný km průměrně 6 včelstev a tam kde není hodně včel, tak se toho moc nepěstuje. I bez kočování se dá slušně včelařit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Leos Dvorsky Leos Dvorsky | 19. srpna 2008 v 9:30 | Reagovat

Uz nevim kdo, ale nekdo zde v nejake diskusi uvedl, ze nerojiva vcelstva jsou neduziva. Na snimku je videt ta neduzivost, staci spocitat nastavky, na tuto dobu je to skutecne malo, ze. Letos jsem zahledl misky jen u oddelku, ktery nechce prijmout matku. Dokonce i 4leta plemenna matka je bez pokusu o TV-doposud. Take ing. Vesely na poslednim zasedani UV rekl, ze malo plodna vcelstva maji sice mene roztocu, ale jsou neduziva. Doufam, ze se na to podiva. To vcelstva, do ktereho se divam proslo i loni absolutne bez jakychkoliv leceni.Puvodni matku mam jako plemennou doma.Leky z VU nepotrebuji nekolik let, kdyz tak jako diagnostiku-na snimku je videt Formidol bez obalu- ucinnost 1 den. Nejde jen o varroatolerantni vcely, ale i metody osetrovani vcelstev.

Pise ze zahranici, tak sorry za psani bez diakritik.

2 Petr Texl Petr Texl | E-mail | 19. srpna 2008 v 9:56 | Reagovat

Tady je vidět, jak to funguje, když se dají dohromady aktivní včelaři - spolupracují na společném problému (třeba v.d.) Jinde se pořad prosazuje tlakem "ze shora": budte aktivní, bude se mít dobře.

3 M. Václavek M. Václavek | E-mail | 19. srpna 2008 v 14:33 | Reagovat

Leky z VU nepotrebuji nekolik let, kdyz tak jako diagnostiku-na snimku je videt Formidol bez obalu- ucinnost 1 den. Nejde jen o varroatolerantni vcely, ale i metody osetrovani vcelstev.

_________________________________________________________________________

Jakému invaznímu tlaku jsou vystavena tyto včelstva? Dle Vaší péče a umístění včelstev odhaduji, že skoro žádnému. Bohužel ne všichni včelaři jsou takový praktici, jako jste Vy, pane Dvorský. Jsou i tací, kteří léčí špatně nebo vůbec, i když by měli. ,,Odbornými,, zásahy si pěstují velké množství rezistentních a vitálních roztočů. Ti se nemají divit, že přijdou o včely a nemají se vymlouvat na medovici nebo nosemózu či další infekce, což se v oslabených včelstev projeví spíče než v silných a zdravých. Nakonec dostanou dotace a jsou spokojeni. Mít vlastní včelstva poblíž takových zubožených včel, to je terno! Tím nechci snižovat význam dosavadní varroatolerance Vigorek. Jen by mě zajímalo, jak by se vypořádaly bez větší pomoci ze stany člověka se situací, která mě potkala vloni... masivní reinvaze.

Vloni mě v průběhu podletí těšilo, že jsem přirozený spad skoro nezaznamenával. Ale v září nastal zvrat... sousedovy včelstva dožívala na varroázu a moje včelstva je vyloupila. To byly z ničeho nic přínosy! Po první fumigaci bylo na podložkách roztočů jako maku. Naštěstí jsem byl díky bezplodových včelstev a trojitého podzimního léčení tohoto ,,dárku,, zbaven a nemusel jsem na jaře léčit. Mnohem zapeklitější problém by nastal, kdyby k této reinvazi došlo od dva měsíce dříve ( Gabony jsme měli k dostání až v prvním srpnovém týdnu ).

___________________________________________________________________________

Na snimku je videt ta neduzivost, staci spocitat nastavky, na tuto dobu je to skutecne malo, ze. Letos jsem zahledl misky jen u oddelku, ktery nechce prijmout matku. Dokonce i 4leta plemenna matka je bez pokusu o TV-doposud.

___________________________________________________________________________

Já mám včelstva v 8 NN, ale s jednoročními matkami a že jsem nenašel misky či nějaká(é) rodina(y) se nedostala(y) do rojové nálady, to tvrdit nemůžu. Příští rok chci ve všech včelstev zavést LVB metodu nadbytku trubců, snad mě nezklame. Pravidelné odběry plodu, jak jsem praktikoval doposud, pro mě nepředstavují vysněný výsledek. Ale Vy žádné takové krkolomnosti nepraktikujete a přesto, alespoň podle toho, co jsem o Vás četl, dosahujete lepších výsledků něž já. Proto Vás obdivuji. Máte pravdu, musím se ještě hodně učit ( ale mám na to již jen dva roky :-((. Plánuji odjet do Prahy studovat. Chci se dostat na takovou včelařskou úroveň, na jaké jste Vy, abych si mohl časově dovolit rentabilně včelařit na vzdálenost zhruba 100 km vzdušnou čarou.

Pane Dvorský, určitě nejsem sám, kdo by velice ocenil, kdybyste napsal podrobnější článek o Vaší metodice včelaření a ten zveřejnil např. v Moderním včelaři. Věřím, že bych v tom našel inspiraci a ušetřilo by mi to několik let koumání. Nemám chuť objevovat věci dávno objevené! Není nutné zabíhat do nějakých detailů. Nežádám Vás o žádnou esej. Racionální jednoduchou metodu včelaření lze dostatečně popsat na pár stránkách. Dle Vašich článků, které jsem zatím přečetl, vím, co používáte, ale jak s tím během roku zacházíte, abyste dosáhl tohoto, čeho dosahujete, to je pro mě tak trochu záhadou.

Přeji hodně úspěchů.

S pozdravem...M. Václavek...

4 Leos Dvorsky Leos Dvorsky | 19. srpna 2008 v 15:40 | Reagovat

Vazeny priteli, infekcni tlak je u nas v udoli Jizery velky. Dovolim si tvrdit, ze urcite jeden z nejvetsich u nas v CR.Nebudu delat nejakou reklamu nebo anitireklamu. Ale my jsme zacali chovat Vigorky prave pro jejich nadprumernou varroatoleranci. V roce 2002 prezilo u nas prakticky jen to co v nich melo zaklad. V devadesatych letech jsme dovazeli jiny material, snad na 1000 matecniku. Razantne se zvysila rojivost. Tento material mel dobre hospodarske vlastnosti, jenze v udoli Jizery vydrzel 4-6 mesicu bez leceni.To je neprijatelne. O narocnosti prostredi svedci i to, ze pobliz jednoho meho stanoviste si zridil jine jeden vcelar. Z 18-ti vcelstev s mu jich prezilo 5 a to lecil  na jare, 2x formidolem, 1x gabonem  a samozrejme na podzim a aerosolem, tedy celkem 7x. Kdyz jsem mu po prisunu nabidl,ze mu vymenim takky, odmitl. Osetreni mu delal muj jednatel organizace. Klidne se  vsadim, ze by stejne dopadli i jini ne-li hure. Dalsi, vcelar, ktery zde ma 4 vcelstva leta a vcely puvodem ode mne, zadne ztraty nemel a to vcelari v budecacich. Vite, kdyz ma clovek z neceho strach, ma jit a sahnout si na to. Ja si na roztoce saham hodne z blizka a uz mne nedesi. Stanoviste v udoli Jizery jsem si zvolil prave pro tu narocnost prostredi. Je skoda, ze si vcelari neumi predstavit vcely se silnymi varroatolerantnimi sklony. Neni se co divit. Praxe u nas vyzkum davno predebehla nejem metodami, ale hlavne vysledky. Uznavane autority tvrdily, ze to nejde. Na stesti uz nova garnitura vcelaru-vedcu vi, ze to jde a neni jine cesty nez slechteni. V tom je nase nadeje. Jen k te sile vcelstev, ja durazne uprestnuju material s malou plodnosti, ale vysokou vitalitou, dlouhovekosti. Pocet nastavku neni u mne zas tak rozhodujici, ani pocetni sila. Tak jak jsou na snimku, budou ale i pres zimu. Mam neco pres 70 vcelstev.Trochu mi pripominate mne jako mladeho. Take jsem svemu uciteli pr. Sramovi ukazoval svoje vcely. On vzdy jen pokyval hlavou a zeptal se. Taky mas tolik medu? Dnes i znami chovatele vi, ze u mne je enormni selekcni tlak i umele vytvareny. Nedavno jsem jednomu chovateli vcelaricimu v horske oblsti rikal, jak dopadlo jeho 6 vcelstev u mne v testu- jednalo se o Singer, kralovska linie, dnes jiz vlastne neexistujici.

Odpovedel mi, ze to neni objektivni protoze u mne je selekcni tlak zbytecne tvrdy. No nevim. Ja tomu ale rikam odpovednost za zivot vcely. Chci, aby moje vcely zily i kdyz tu nebudu. Kazdy mame svoji cestu a volbu.Co je spravne ukaze historie, proto bych nerekl, ze mam lepsi vysledky, neda se to srovnavat a kazdy preferujeme neco jineho, je to relativni. Soustredte se na sebe nez na druhe, vice vam to prinese. Tim nemyslim treba jen nas dva. Pri slechteni je dobre se zamerovat na tzv. plusove varianty a pouzivat uplne jina kriteria hodnoceni vcelstev nez jsou obsazeny v PPP. To je ale zase jina kapitola. Ing. Cermak, ing. Pridal a dalsi,  by vam poradili vice. Pokud jde o informace, kdo mi napise, tomu odpovim. Nedavam hotove navody, neznam je,ale snazim se vcelare orientovat na pochopeni zakladnich vztahu ve vcelstvu, pak uz si najde cestu sam. Ja se ale nepovazuji za toho, kdo muze udelovat rady. To jsou jen vcely a tak se u nich ucim a zaroven odpocivam denne. To ale neznamena, ze v nich delam zbytecne zakroky. Produkcni vcelstva osetruji na 4-5 zakroku za rok vcetne vytaceni. Tak se nebojte, ze se pri studiu prestanete ucit. Kdyz ma clovek malo casu, zacne teprve racionalne vcelarit a pozna rychle co je pro neho to prave. Znovu se omlouvam za tu formu. Pripadam si jak tucnak.

5 Ivan Černý Ivan Černý | 19. srpna 2008 v 17:24 | Reagovat

Ten poslední řádek ze (4) mohu jen potvrdit. Včelaření na 100 km se zkouškovým obdobím na vrcholu sezóny vytvoří dobrý selekční tlak na včelaře a neefektivní metody vezmou za své. Přeji hodně úspěchů.

6 M. Václavek M. Václavek | E-mail | 19. srpna 2008 v 20:04 | Reagovat

Pane Dvorský, prodáváte matky? Potřeboval bych příští rok oplozenou matku Vigor. Jsem s tímto plemenem ( je to správné taxonomické označení? ) spokojen více než s ostatními, ale můj původní dodavatel je již nechová. Rád bych si Vigorky na své včelnici zachoval.

Vznik velmi silných včelstev je spojen s dlouhověkostí letních včel. Včely-plodařky s krátkověkými včelami nemalé množství medu proplodují. Velké plochy plodu vytvářejí lepší podmínky pro množení roztočů. Na Vigorkách se mi mimo jiné líbí, že nejsou plodařkami.  

Myšlenku poslední věty v mém předchozím příspěvku jsem špatně vyjádřil. Ve Vašich článcích se najde nejen co praktikujete, ale i jak to praktikujte. Nicméně informace o Vašemu včelařském způsobu jsou v jednotlivých článcích dost kusé a stručné, proto jsem Vás požádal o sepsání Vaší metodiky, aby bylo možné si ji projít v komplexu a tím snáze pochopit jednotlivé vztahy mezi Vašimi praktikami. Věřím, že by to mnohým, včetně mě, přineslo inspiraci. Včelaření je přirozeně dokonalé, když je dokonale přirozené ( Linhart ). Snažíte se včelaře orientovat na pochopení základnách vztahů ve včelstvu. Jak by šlo lépe poznat Vaši včelařkou ideologii než ze souhrnu Vašeho včelařského ,,jak na to,,? Mohl byste alespoň vyjmenovat těch 4-5 zásahů za rok, které Vám stačí na vedení produkčních včelstev? Já k tomu potřebuji zásahů 10-12 ( bez léčení a podletního krmení, včetně chovu matek ).

S pozdravem...M. Václavek...

7 K. Čermák K. Čermák | E-mail | Web | 19. srpna 2008 v 21:31 | Reagovat

K [5] - přesně tak, jen dodávám, že mně maximálně jednoduchý způsob ošetřování včelstev dává nízkonást. včelaření, přitom umožňuje různé variace chovu; chov matek mě nutí a donutil ošetřovat včelstva s maximální úsporou času, protože chov matek je pracovně a časovně velmi náročný; naproti tomu odcházím od Dadant syst. (dnes jsem zrovna zrušil 5 včelstev v DS - převedl na NN), protože nevyhovuje mým požadavkům na jednoduchost a časovou úspornost...

K [1] - málo plodná včelstva jsou slabá, pokud zároveň mají nevýkonné a krátkověké včely; mně od studentských let zajímají včely ne příliš plodné, ale produkující zdravé a dlouhověké a přitom výkonné včely (s max. letovou kapacitou) - v nich se namnoží skutečně i méně roztočů - nejde jen o teorii, podařilo se takové včely vyselektovat...

8 Leos Dvorsky Leos Dvorsky | 20. srpna 2008 v 6:43 | Reagovat

Nazev Vigor je kmen jako treba Sklenar, Singer a pod. Plemeno je A.m. carnica (karpatsky ekotyp-v tomto pripade).

V nasledujicich dvou letech matky neprodavam, prilis by me to rozptylovalo. Vigorky je nejlepe si opatrit primo od ing. Cermaka nebo chovatelu,kteri maji licenci, najdete je na www.vigorbee.cz.

V puvodni reportazi toho bylo mnohem vice, sestrihali to takto do 2 minut, proto jsem se snazil i mluvit rychle. Dosahl jsem ale toho, ze tatinek reporterky zacina opet vcelarit. Skoda, ze tam nedali ten skleneny ul a I.Cerneho medovou kravu. My letos do organizace zakoupili 7 ins. Vigorek  primo od ing. Cermka a 33 F1 od pr. Horkeho. Jsou to matky organizace a vcelari duvernici za to musi odvest nejakou praci.Tak to delame nekolik let a budujeme si okresek. Tech nekolik kroku jsem popsal na Optimal konferenci letos nebo loni v odpovedi na dotaz,tusim, pr Pavlici.Jsou tam i ktere operace spojuji do jednoho zakroku.Kazdorocne o tom mluvim i v Nasavrkach na prednasce. Naprosty souhlas s (5). Vigorky navic davaji prostor k zivotu ostatnich opylovacu a proto se vice hodi i do ekoprovozu. Pri rozvoji vcelarstvi je dulezita vyvazenost teorie a praxe. Je to jako kdyz jedeme na lodicce. Jedno veslo je teorie, druhe praxe. Kdyz jedno chybi, tocime se s lodickou dokola. Nekteri se tak toci cely zivot a ani to nezpozoruji. Proto bych (5) jeste jednou podtrhl. Je to priklad pro nastupujici generace hobby, komercne ci ekologicky zamerenych vcelaru.

9 Leos Dvorsky Leos Dvorsky | 20. srpna 2008 v 6:47 | Reagovat

Omlouvam se v prispevku melo  byt spravne (7) misto (5) v obou pripadech. Jaaa hlupaak staryy, hlava deravaaa .....

10 Ivan Černý Ivan Černý | 20. srpna 2008 v 13:31 | Reagovat

To jsem si oddechl, že [7], takové arcidílo zas můj příspěvek není :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama