Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Analýzy vzorků u škod na včelách v Německu

11. srpna 2008 v 18:18 | Eman |  Pesticidy a včely
Podle názoru Julius Kühn-Institutu (JKI) je jednoznačně zřejmé, že za smrt včel v částech země Baden-Württembergu je odpovědný Clothianidin.

Z 66 dosud zkoumaných vzorků včel v souvislosti s případy škod "výsevu kukuřice" vykazovaly chemické analýzy JKI, až na jednu výjimku, účinnou látku Clothianidin. Zatímco 27 vzorků obsahovalo mezi 2 a 10 mikrogramy účinné látky /kg včely, vykazovalo 32 vzorků obsah látky mezi 10 a 100 mikrogramů/kg včel. Jeden vzorek obsahoval 212 mikrogramů účinné látky /kg; zbylých pět vzorků leželo pod 2 mikrogramy. Zkoušky JKI prováděné v posledních týdnech potvrzují dále doměnku, že účinná látka během výsevu kukuřičné setby byla z této setby setřena a vzniklé pyly se dostaly dopravou vzduchem na kvetoucí rostliny navštěvované včelami.
Od 30. dubna do 3. června obdrželo výzkumné pracoviště pro včelí otravy Institutu Julius Kühna v Rýnské rovině v Baden-Württemberg a Bavorsku 156 vzorků objevené otravy včely s podezřením na příčinu škod "výsev kukuřice": 85 vzorků včel, 48 vzorků rostlin a 23 zvláštních vzorků (pyl, plásty, zemina). 68 těchto včelích, 14 rostlinných a 3 zvláštní vzorky pocházely z rýnské roviny v Baden-Württemberg, 14 Včelích-, 18 Rostlinných a 2 zvláštní vzorky z regionu Passau v Bavorsku. Jak bylo představeno již v tiskových informacích 9.5.2008 a 16.5.2008 , pocházely zásilky z oblastí, ve kterých byla setba ošetřena proti kukuřičnému červu účinnou látkou Clothianidin. Ze všech dalších regionů Německa byly předloženy pouze 3 včelí, 2 rostlinné a 1 zvláštní vzorek, při kterých zasilatel podezříval jako příčinu škod výsev kukuřice.
Celkově obdržel JKI v roce 2008 dosud 124 vzorků včel, 77 vzorků rostlin a 26 zvláštních vzorků (kousky plástů atd) z celé oblasti spolkové republiky.

Vyšetření spektru pylu z ochlupení včel v dosavadních vzorcích se dokázalo, že byly včelami navštěvovány převážně velmi různé plodiny a ne výlučně snůškové rostliny jako řepka nebo ovoce. V některých vzorcích převažoval podíl řepkového pylu. Mnoho z dosavadních pylových analýz ukazují vysoký podíl pampelišky a javorového pylu, jehož květ byl současně s výsevem kukuřice. Tyto výsledky dokazují to, že nepřichází v úvahu chybné použití v jedné kultuře Řepky nebo jabloních jako příčina škod. Podporují podezření, že byly kontaminovány různé snůškové rostliny Clothianidinem.

Škody na včelách nemohou být vysvětleny včelími nemocemi. Vysoké napadení sporami Nosemy bylo zjištěno pouze ve 2 zkoumaných vzorcích; v 17 vzorcích bylo střední napadení, ve 47 vzorcích malé. Další známky včelích nemocí ve vzorcích včel nebyly zjištěny .

Jednoznačný důkaz původu Clothianidinu z otěru setby byl potvrzen současným důkazem účinné látky Methiocarbu. Methiocarb byl použit k zabránění Krähenfraß, a byl u některých dávek přidáván k mořené setbě kukuřice. Výběr zaslaných vzorků je dále cíleně analyzován na přítomnost několika stovek účinných látek, aby se poznalo možné vzájemné působení jiných účinných látek nebo zjištěny jiné příčiny škod. Avšak srovnání hodnot vzorků s vyšetřenými daty toxicity jako například střední smrtelná dávka (LD50) na základě odběru vzorků nebylo přímo možné, až na málo případů.

Základní informace k analýze vzorků včel na institutu
Pomocí prvního biologického testu s velmi citlivými larvami komárů, který takzvaným Aedes-testem může rychle zjistit, jestli materiál vzorku mrtvé včely nebo rostliny obsahují jedovaté látky pro včely nebo ne. Výchozí jsou analýzy zdraví včel jako Nosema nebo parazité. Rovněž se analyzuje na včelách ulpívající pyl, aby se určilo přesněji místo, na kterém se včely zdržovaly krátce před svou smrtí.

Jenom pokud se testem Aedes dokáží účinky jedu, zjistí se pak dalším velmi náročným postupem, zda se může ve vzorku dokázat ochranný prostředek rostlin, nebo o jakou látku se jedná. Pro důkaz zbytků se provádí různá měření v extraktech vzorků paralelně pomocí metod LC/MS/MS- a GC/MS.

Přesnější informace k metodám prováděných zkoušek jsou ZDE

_______________________________________________________

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama