Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Agentura v USA žaluje vládu kvůli pesticidům

19. srpna 2008 v 17:08 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
WASHINGTON - 18 srpen - NRDC - Národní rada ochrany zdrojů - (The Natural Resources Defense Council) zahájila dnes soudní proces, aby odhalila kritické informace o rizicích pesticidů pro včely, které vláda USA odmítá předat.

Právní experti NRDC a vedoucí včelařský výzkumník jsou přesvědčeni, že americká agentura EPA (Environmental Protection Agency) má důkaz o spojení pesticidů a záhadného vymírání včel hlášeného po celé zemi. Fenomén byl nazván "colony collapse disorder," nebo CCD, a prokázalo se že má katastrofální následky pro americké zemědělství a $15 miliard hodnoty plodin opylovaných včelami každý rok.
EPA pochybila v reakci na žádost NRDC o záznamy agentury týkajících se toxicity pesticidů pro včely, (zákon o svobodě informací) Freedom of Information Act.
"Nedávno schválené pesticidy byly zapleteny v masivních úhynech včel a jsou v ohnisku zvýšeného vědeckého zkoumání," řekl starší právní zástupce NRDC Aaron Colangelo. "EPA by měla zhodnotit rizika včelám před schválením nových pesticidů, ale nyní odmítá říci veřejnosti, co ví. Omezení pesticidů by mělo být v centru řešení rostoucí krize, tak proč skrývat informace které by se měly použít aby se provedla tato rozhodnutí?"
V roce 2003, EPA udělila registraci novému pesticidu vyráběnému Bayer CropScience pod podmínkou že Bayer dodá studie o tom jak produkt ovlivňuje včely. EPA odmítá odkrýt tyto výsledky studií nebo jestli ty studie byly zadány. Problémový pesticid, clothianidin, nedávno zakázán v Německu kvůli pochybám o vlivu na včely. Podobný insekticid byl zakázán ve Francie ze stejného důvodu několik let předtím. Ve Spojených Státech se tyto chemikálie stále používají navzdory shody názorů včelařských specialistů, že tyto pesticidy včetně clothianidinu a jeho chemických příbuzných, mohou přispívat CCD.
V minulých dvou letech, někteří američtí včelaři hlásili nevysvětlitelné ztráty 30-90% jejich včelstev. Podle amerického ministerstva zemědělství (U.S. Department of Agriculture (USDA)), včely opylují $15 miliard hodnoty plodin v Americe. USDA také tvrdí, že jedno ze tří soust potravin v typické americké stravě má spojitost s opylováním včel. Jak se zhoršuje vymírání včel, Američané budou vidět zvyšování cen potravin.
Přes kritickou roli včel pro farmáře, spotřebitele a prostředí, federální vláda byla pomalá v řešení vymírání od okamžiku kdy vypukl poplach v roce 2006. V nedávném slyšení v kongresu, USDA bylo neschopno se odpovídat za $20 milionů které Kongres přidělil ministerstvu pro boj s CCD v uplynulých dvou letech.
"Toto je skutečná záhada právě nyní," řekla Dr. Gabriela Chavarria, ředitelka vědeckého centra NRDC. "EPA musí pomocí vrhnout světlo, aby mohli výzkumníci na tomto problému pracovat. Toto není pouze problém farmářů - to je problém který se týká nás všech. Jen si zkuste představit pizzu bez příspěvku včel! Bez rajčat, bez sýra, bez paprik. Jestli jíte jablka, okurky, brokolici, cibuli, dýně, mrkev, avokáda nebo višně, musíte být znepokojeni."
Chavarria strávila více než 20 let studiem včel, a publikovala řadu akademických studií o taxonomii, chování a rozmístění domácích včel..
NRDC podal žalobu dnes u federálního soud ve Washington DC. V dokumentech které mají být podány příští měsíc, NRDC bude žádat soud aby vydal příkazy aby EPA odhalila informace o pesticidech a jedovatosti pro včely.
_____________________________________________________________________
"Vyšetřování debaty o imidaclopridu ve Francii v roce 2007 v časopise Science of the Total
Environment odhaluje že Bayer používal zastaralé a vyvrácené metody (nesplňující nejmodernější limity detekce) pro jeho vědecké studie hodnotící účinky imidaclopridu na včely.
To zpochybňuje všechny vědecké studie Bayer které vytvořil ohledně výrobků, ve kterých má jasný, nezadatelný ekonomický zájem."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 22. srpna 2008 v 14:58 | Reagovat

Našťastie nebezpečný pesticíd Neonicotinoid na Slovensko ešte nedorazil alebo príčinou masívnych úhynov včiel v Amerike je praobyčajný VD.

Predchádzajúci monitoring voľným pohľadom na úľové včely a nulový výskyt na trúďom plode, potvrdila odľahčujúca fumigácia VD dňa 21.8. Zber odpadnutých po 14 hod. potvrdil predpoklady o nízkom zamorení včelstiev klieštikom.

Posledný zásah som robil proti VD 5.10.O7, žiadne aerosolovanie, jarný náter plodu ani kyselina mravčia, až včerajšia fumigácia s tromi kvapkami amitrazu (Taktic) prvých 26 včelstiev.

Výskledky: najnišží odpad 1 klieštik, najvyšší 34 klieštikov, priemer  9,4 VD/včelstvo.

Nepridávam žiaden komentár, uvádzam len holý fakt.

2 Eman Eman | E-mail | 23. srpna 2008 v 10:38 | Reagovat

Co není může být. Ne že bych vám to na Slovensku přál.

http://www.osnoviny.cz/nektera-mista-nizkych-tater-jsou-zamorena-pesticidy

"Na stráž" :-)

3 Petr Texl Petr Texl | E-mail | 23. srpna 2008 v 22:40 | Reagovat

Až doteď jsem bral A.Turčániho jako znalce, který zná a analyzuje pozorování ze své praxe. Ale pouštět se do závěrů přičin úhynů v USA  - to je odvaha.

4 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 24. srpna 2008 v 6:43 | Reagovat

Prečo Vás rozčúlila jedna uletená veta, na ktorú američania isto nedajú a neprestanú bádať po príčinách úhynov včiel v ich prostredí.

Medzitým som fumigoval zbytok včelstiev (50 úľov) a odpad je v nich podobný ako pri prvej sérii. Ja som čakal skôr rozbor situácie u vás, ktorá podľa mňa musí byť podobná, s poukazom prečo to tak je.

Vlani na tej istej včelnici bod odpad 5,2 krát vyšší, čo môže byť npr. momentálne boli VD pod viečkamia pod. Čo ma prekvapuje, prichádzajú prvé ohlasy, ktoré potvrdzujú nízku zamorenosť včelstiev. Pritom doteraz včely absolvovali 10 plodokruhov, teploty aj keď boli o niečo nižšie ako vlani, ale potravné podmienky  sú lepšie (dostatok peľu plus glycidy), čím automaticky aj podmienky pre rozmnožovanie VD boli lepšie.

Možno máte pravdu, veď sa aj hovorí "nechváľ deň pred západom slnka",  sezóna ešte neskončila.

Nakoniec je dobré, že som Vás p. Texl iritoval, pretože sa na tomto blogu prezentujú ľudia, odborníci, ktorí včelám rozumejú, preto som čakal analýzu toho čo som napísal.

5 Eman Eman | E-mail | 24. srpna 2008 v 7:55 | Reagovat

Situace v USA je zamotaná. Na stránce http://www.thedailygreen.com/environmental-news/blogs/bees/, kterou vede Kim Flottum vyšel 21.8. článek jako reakce na tuto zprávu (Agentura žaluje EPA). V úvodu bylo napsáno, že Kim má poraněnou ruku a Jim Fisher místo něj napsal článek Credibility Collapse Disorder (nemoc zhroucení důvěryhodnosti). Ten článek jsem si stáhl a dnes koukám, že tam osud zmizel jakoby nikdy nebyl - žádné vysvětlení. Byl to velmi tvrdý útok na NRDC za tu žalobu ("NRDC musí být podáním žaloby buď velmi cynická nebo stupidní"). Zastával se neonicotinoidů, že se nic vlastně neprokázalo a studie:

http://tinyurl.com/5ffqfa

(Exposure to Clothianidin Seed-Treated Canola Has No Long-Term Impact on Honey Bees)

prý dokazuje opak.

J. Fisher se o té zprávě dověděl dotazem u Bayer-CropScience a NRDC se tam mohla zeptat taky a bez podávání žaloby a plýtvání peněz daňových plátců.

Původně jsem ten článek J. Fishera sem dát, ale ještě počkám.

Fisher je vynálezce včelího repelentu http://bee-quick.com/

články J. Fishera jsou zde:

http://bee-quick.com/reprints/

Ten poslední tam není.

6 Květoslav Čermák Květoslav Čermák | E-mail | Web | 24. srpna 2008 v 14:17 | Reagovat

Ing.Texl má pravdu - hlavní příčina jevu CCD není jasná, uvažovaných příčin je několik. Jedna bude hlavní - rozhodující, ale dosud není jednoznačně určena a to ji hledají týmy badatelů.

Z jednorázových spadů V.d. po fumigacích nelze dělat obecnější závěry, leda že je letos roztočů méně, což  všichni víme. Už více informací poskytne zjištění dynamiky vývoje přirozených spadů na včelnici během sezóny, zvláště pokud je chovatel má ze všech včelstev, a ještě více, pokud zná původy matek ve včelstvech (nejlépe oba rodiče, to ale nemá skoro nikdo), pak může zjistit např. to, že genotyp včelstva ovlivňuje tempo množení V.d. v něm, tedy že i v naší populaci včely m. jsou varroatolerantní i varroasenzitivní včelstva, ovšemže do určité míry...

7 Leoš Dvorský Leoš Dvorský | 24. srpna 2008 v 18:28 | Reagovat

Myslím, že varroatoleranci,či varroarezistenci si nemůžeme představovat tak, že ve včelách nebude roztoč. Je ale rozdíl, zda musím léčit 1x za 3 roky, 1x za 2 roky, 1x za rok a nebo i 7x ,jak to doporučuje současná, metodika.

8 Petr Texl Petr Texl | E-mail | 25. srpna 2008 v 23:27 | Reagovat

Myslím také, že základ je sledovat jaký je spad u každého včelstva. Potom při dlouhodobém pozorování lze vysledovat rozdíly, které něco naznačují. Když se to spojí s cílenou plemenitbou může to k něčemu i směřovat. Nejdříve zpětně analyzovat a pak možná i záměrně tvořit.

9 for for | E-mail | Web | 20. dubna 2017 v 1:04 | Reagovat

Hello!
http://cialisgenericbuyrx.com/ ,  ,

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama