Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Aby utekly před hladem, včely hledají azyl ve městech

15. srpna 2008 v 8:33 | Eman |  Pesticidy a včely
Pro německé včely krajina už není co bývala.

Včely utíkají před insekticidy a geneticky modifikovanými plodinami do měst. 15. července šest německých včelařů přestěhovalo svých 30,000 včelstev do Mnichova, asi 500 km jižně od Berlína. Pokoušejí se zachránit včely před GMO kukuřicí blízko jejich večsnice Kaisheim, asi 80 km od Mnichova.

"Kdyby naše včely přišly do kontaktu s geneticky modifikovanou kukuřicí a med by tím byl kontaminován, nemohli bychom ho prodávat," řekl Karl Heinz Bablock, jeden z šesti včelařů, co přemístili svá včelstva. V Německu jsou GMO plodiny legální, ale jejich sklizeň je zakázána pro lidskou konzumaci.

Na začátku tohoto roku, Bablock a několik jeho kolegů sestavilo protest proti GM plodinám před tribunálem v Augsburgu, 60 km severozápadně od Mnichova. Ale protože jsou plodiny legální, soud nařídil v květnu že jsou to včelaři, kdo by si měl odstěhovat úly někam jinam.

"Je dobře známo, že včely žijí 90% svého života v okruhu tří kilometrů," řekl Bablock. "Ale včely mohou létat až 10 km bez problému. Nyní jsme skutečně rádi, že město Mnichov zajistilo našim včelám azyl."

Thomas Radetzki, ředitel včeařské unie jižního Německa Millifera řekl, že včely zůstanou v Mnichově až do konce léta. Uprostřed srpna květ kukuřice končí, a včely mohou jít zpátky domů."

Přemisťování včel se děje po celém Německu. "Ale v některých regionech, jako v Brandenburgu, kolem Berlína, je téměř nemožné utéci před GMO plodinami, " řekl Radetzki. "GMO jsou všude a včely s nimi přijdou do styku na každém místě."

Ale GMO plodiny není to jediné co ohrožuje včely. Změny v zemědělství, jak je zavádění monokultur a intenzivní používání pesticidů nutí včely hledat únik ve městech.

Peter Rozenkranz, entomolog na Universitě ve Stuttgartu, řekl že monokultury zbavují včely o jejich přirozené lokality. "Po pár dobrých týdnech na jaře, včely jsou ohroženy hladem, protože později v roce nejsou kvetoucí květiny."

Rosenkranz řekl, že satelitní pohled na Německo ilustruje nebezpečí pro včely. "Můžete vidět ve velkých oblastech, zvláště ve východní části země, není nic pro včely k uživení."

Kromě toho, monokultury jsou nasyceny pesticidy a insekticidy. "Prakticky všechny pesticidy a insekticidy jsou smrtelé pro včely."

Včelaři ve státě Baden Wurttemberg hlásili smrt stovek ticíc včel v květnu. Obvinily clothianidin, chemickou složku insekticidu Poncho Pro, používaného k ochraně kukuřičné setby před larvami.

Manfred Raff, ředitel regionální včelařské asociace, řekl že jeho včely byly analyzovány po masovém úmrtí. "Našli jsme množství stop clothianidinu ve včelích tělíčkách."

After Raff a 700 dalších včelařů v Baden Wurttemberg sestavili stížnost, chemický obr Bayer Crop Science připustil že Poncho Pro způsobil smrt včel, ale obvinil producenty z chybného použití chemikálie.

Pro včely se život ve městech stává přitažlivý. "Dnes je snadnější žít včelám ve městech, protože rekreační zelené plochy a zahrádky mají bohatou a různorodou vegetaci, která kvete několik měsíců, od začátku jara do konce léta," řekl Rosenkranz.

"Ve městech musí včely létat jen pár set metrů, od veřejných zahrad na balkóny na zahrádky najít sladké květy, a většinou bez pesticidů," dodal.

Rosenkranz říká že včely čelí vyhubení už léta. V 2007 asi 30 procent veškeré včelí populace v Německu uhynulo. Nyní 330 divokých včelích druhů, z celkového počtu 550 jsou na seznamu ohrožených.

Podobné masové úhyny včel (také zámé jako colony collapse disorder) se konalo i v jiných zemích, zvláště USA , kde ve 24 státech podlehlo až 70 procent včel za záhadných okolností.

Zmizení včel --- opylovačů par excellence -- by mělo hlubší následky na životní prostředí než jen nedostatek medu. Pokud by včely přestaly opylovat ovoce, ořechy a zeleninu, nedostatek potravin by rostl.
.....
BERLIN, Aug 14 (IPS) - Julio Godoy - zdroj článku
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 petr petr | E-mail | 21. srpna 2008 v 10:13 | Reagovat

GMO ohrožuje včely? trochu přehnané.

2 Eman Eman | E-mail | 21. srpna 2008 v 10:46 | Reagovat

GMO plodiny ohrožují biomed a tak nepřímo ohrožuje včely produkující biomed.

To jen na vysvětlenou, ale osobně si o to myslím, že je to nesmysl. Biomed totiž neuznávám, a jsem přesvědčen, že můj med je vysoce kvalitní a prospěšný zdraví i přesto, že podmínky organického chovu neplním.

Ale když někdo chce konzumovat biomed, ať to dělá. Určitě mu to prospěje stejně jako je prospěšný homeopatický lék. Musí se tomu věřit a musí to být drahé, pak to reálně účinkuje přes psychiku.

3 petr petr | E-mail | 22. srpna 2008 v 10:30 | Reagovat

ano asi to tak bude jak píšeš. biomed-útok na zákazníkovou peněženku.

4 K. Čermák K. Čermák | E-mail | Web | 22. srpna 2008 v 21:43 | Reagovat

Spojení biomed mi zní divně - jakoby med od většiny  včelařů co nemají tento úřední glejt nebyl "bio" - tedy snad umělý, nedokonalý, ...?

5 Karel Karel | 24. srpna 2008 v 9:37 | Reagovat

Zajímavé:

1/ utíká se před "nenezbečím neznámého" do bezpečí zasmogovaných a zaprášených měst. Asi tam bude med víc BIO. To spíše vypovídá o kvalitě té nálepky a jejím přidělování než o medu, včelách a GMO.

2/ městům určitě přítomnost včel prospěje a jejím obyvatelům také. Včely vidí jen ve zprávách, kdy ukazují ty "zabijácké".

3/ před stovkami hektarů monokultur kolem stanoviště, včetně kukuřice by se mělo se včelami utíkat tak jako tak.

6 Karel Karel | 24. srpna 2008 v 9:49 | Reagovat

A jetě jeden pohled na věc.

http://ekonomika.ihned.cz/c1-26623960-mene-chemie-vic-kukurice-chvali-u-karlstejna-genetiku

Výnosy jsou vyšší o pětinu. A na hektaru ještě ušetřím skoro 1500 korun za chemii proti škůdcům, kterou nemusím používat," vypočítává Čížek přednosti své kukuřice oproti té běžné.

------------

Mě osobně spíše víc děsí chemie. Zatím tady níkde nečtu nic o úhynech po GMO, ale například neonicotinoidy se tady skloňují o stošest.

7 Pavel Holub Pavel Holub | E-mail | 24. srpna 2008 v 10:53 | Reagovat

Genetická modifikace je jen zdokonalené šlechtění, prováděné již 50 let a nikomu to nevadilo. To dříve bylo ozařováním semen a naprosto nahodilý výsledek byl potom selektován. Při této práci vzniklo nespočet nekontrolovaných mutantů a nic se zatím nestalo. Genetická modifikace je tatáž práce jinou , přesnou metodou se známým cílem. Podle mého soudu je to bezpečnější a efektivnější způsob (pokud je ve správných rukách) než dosud používaný.

Genetická informace je jako software, který se člověku rozkrývá a člověk se ho učí modifikovat. Je to nezvratná cesta vývoje a bude na zodpovědnosti člověka, aby toho nezneužil. V rukách člověka je to mocnější zbraň než atomová puma.

8 Eman Eman | E-mail | 25. srpna 2008 v 9:54 | Reagovat

[7]  Souhlasím. A jsem zvědav jak dlouho tady budou vládnout bludy různých ekoaktivistů, Greenpeace atd. ve štvavé kampani proti GMO.  Přitom to není žádný super objev, jen rozumně použitá metoda, kterou příroda dělá odjakživa. Testování je ale nutné, protože i samotná příroda někdy nadělí nějaké nežádoucí druhy, ale většinou za pomoci člověka (invazivní rostliny, paraziti - např. Varroa atd.)

9 Ivan Černý Ivan Černý | 25. srpna 2008 v 16:02 | Reagovat

dovoluji si malou opravu [7]: šlechtění se provádí asi tak 5000 let a nikomu to nevadilo...

10 Petr Texl Petr Texl | E-mail | 28. srpna 2008 v 21:45 | Reagovat

Termíny biomed, biovčelaření, biozemědělství apod. jsou termíny více méně zavedené st. správou, která předepisuje regule a předpisy pro účastníky, kteří chtějí takto fungovat. Je to věc dohody, která u nás ale nevznikla ze spodu od farmářů. Okopírovali jsme systémy ze světa. Tam to vznikalo postupně a v různých směrech (v různě přísných kriteriích). Proto můžete vidět produkci biomedu od např. ALNATURY (DM drogerie - pastovaný med z Indie), biomed od systému DEMETER (Lucembursko - med pouze z panenského díla bez mezistěn) atd. Jsou to systémy, které vznikaly desítky let jako dohoda mezi producentem a konzumentem, který to akceptuje a vyhledává. To že nemohu na trhu označit svůj med jako biomed neznamená, že je kvalitativně horší. Biomed musí povinně splnit státem předepsaná kriteria a navíc se musí vést rozsáhlá provozní dokumentace o všech operacích a strpět kontrolu.

Nic nebrání tomu, aby nějaká skupina nadšenců deklarovala zásady např. "přirozeného" chovu včel (dřevěné úly, organické léčení, zimování na medu atd.), vymyslela značku a marketingově vtrhla na trh. Pokud splní st. kriteria pro biomed může vedle své značky ještě dát zn. Bioprodukt. U nás se na med ještě mnoho včelařů dívá jako na surovinu do výkupu a podle toho provozy a zacházení s medem vypadají. - o to více by se mohlo rozlišovat a deklarovat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama