Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

7 způsobů jak chránit včely před pesticidy

24. srpna 2008 v 20:22 | Eman |  Pesticidy a včely
Ani vláda ani zemědělci na včely pozor nedávají. Někdo to dělat musí..

Fronta boje s CCD byla klidnější než za posledních pár týdnů, a včelaři se snaží aby stihli letní práci před příchodem podzimu. Stejně jako při dělání sena je nejlépe udělat práci se včelami když svítí slunce a počasí pomáhá. Ale komerční provozy často musí toto pravidlo ignorovat, protože nedostávají dny navíc k nápravě nebo k odpočinku. Když musíte přesunout včely na opylování plodin, řekněme dýně, prvního července, musíte tam být… nemůžete se vymluvit, "Tak tady prší a nechci moje včely stresovat nebo si znepříjemňovat život za svou pomoc". Pěstitel dýní se o to nezajímá. Má květy, které potřebují opylovat a potřebují to právě teď. Tak… vezete včely v dešti.
A je hodně práce v přípravě sklizně a k udržení zdraví včel. To poslední se stalo mnohem důležitější v době po CCD. Včelaři kdekoli a provozy každé velikosti se lépe starají o své včely protože když to dělat nebudou, nebudou mít včely.

Moudrá slova od kočujícího včelaře

David Mendes, komerční včelař z Floridy je dobrý příklad. Dave opyloval nahoru a dolů po východním pobřeží více jak 30 let, tahal včely na borůvková lada v Maine, na brusinky do Massachusetts, jablka a borůvky v New Jersey, a nyní přesouvá většinu ze 7,000 včelstev do Kalifornie na mandle. Jestli kdy byl kočovný včelař, je to Dave.
Mluvili jsme s Dave předtím o jeho včelách a CCD a co se změnilo ve včelařství. Dave je místoprezident Americké včelařské federace, výborný mluvčí za průmysl v kongresových halách. Mluvil na Setkání Východního včelařství v Kentucky minulý týden, a nakonec jsem ho tam dohonil. Jeho zkušenost a rozhled mluví a má cenu ho poslouchat, i když nejste včelař protože hodně přemýšlí zemědělství obecně.
"Včelí trpí něčím jedovatým ", říká Dave, "když vezmete včely na bavlnu do Texasu budete mít vysoké ztráty po cestě. Když je necháte v lese a nedostanou se do bavlny, budou výborné. Stejné je to s citrusy na jihovýchodě, a s jablky na severovýchodě.
"Když řeknete, že máte problém s viry, potom výzkumníci na to slyší. Když tvrdíte že je to problém systemického pesticidu, potom se do toho dostane politika", řekl. "Věc pesticidů je stále brána na lehkou váhu, i přes významná zjištění z Penn State ", řekl.
Hlavní zpráva má být v pondělí na setkání Americké Chemické Společnosti ve Philadelphia z Penn State, která bude referovat o obrovském množství pesticidů nalezených ve vzorcích odebraných ze včelstev ve studiu CCD programu. Většina zprávy byla již uveřejněna a diskutována na různých včelařských setkáních tento rok. Nepřekvapuje že tři z chemikálií nalezených ve velkých množstvích byly ty stejné chemikálie co používají včelaři proti roztočům. Ale 70 dalších chemikálií bylo nalezeno co pochází odjinud než z úlu. Naše prostředí je zatíženo těmito látkami, a včely je nosí domů na pylových rouscích.

Tak jedna z nových praktik Dave je program systematické náhrady plástů v úlech. To je poměrně nové ve včelařství, protože tyto plásty představují investici od včelaře a včel, a náhrada je nákladná pro oba. Avšak udržení vnitřku úlu čerstvého je zdravé pro včely a obsluha zdravých včel je levnější., a tak náklady na náhradu je další dobrá investice. A ta investice se vyplácí těm včelařům co již změnu udělali. Jak komerční tak hobby včelaři vidí rozdíl ihned v produktivnějších včelstvech a zdravějších včelách. "Je to každopádně vyhraná situace ", řekl Dave.
Nabídl více rad na setkání EAS.

7 způsobů jak chránit včely před pesticidy

1. Dávejte si pozor co se děje ve včelách co se týká ošetření proti roztočům. Používejte nejslabší dostupné chemikálie, které mají dobrý účinek.
2. Jestli opylujete plodiny, sledujte jaké chemikálie farmář stříká, a zvláště jaké chemikálie stříkají jeho sousedé.
3. Dávejte si pozor na smrtící trojku… kukuřici, soja a bavlnu.
4. Zeptejte se farmáře jaké chemikálie použil předtím než přijely včely a zjistěte jestli to nejsou systemické chemikálie v nektaru a pylu, které přinesou včely domů.
5. Jestliže podezíráte že včely byly vystaveny systemickým chemikáliím, nebo donesly nějaké domů, spolkněte to a vyměňte v těchto včelách plásty.
6. Zajistěte to, aby byla včelstva dobře živena. Dave krmí proteinem po celý rok, tam kde to vůbec nedělal před několika lety.
7. Sledujte úrovně roztočů ve včelách.
Problémy s pesticidy (Nedokumentované)
Dave Mendes dával dobrou informaci pro včelaře na tomto setkání, některé jsou tady, ale co musel říci předstihlo včelaře. Zdůraznil že výzkum potřebuje zoufale najít příčiny CCD, ale že peníze dost rychle nepřicházejí. Zdůraznil že pesticidy mimo úlu a uvnitř způsobují problém a ten problém musí být také vyřešen. Řekl že jestliže včelstvo je zdravé, dobře živené a v dobré kondici, převoz není stres a nepřispívá k CCD a dalším problémům. Také řekl, že včelaři musí udělat lepší práci s monitoringem škůdců v úlech, ale vědci neudělali dost aby řekli včelařům co tyto úrovně opravdu znamenají. A řekl že celá věc kolem registrace pesticidů je vzhůru nohama. Právě nyní, problém pesticidu se vztahuje na to, co je nazýváno LD-50 ... jak moc je potřeba k zabití (smrtelná dávka - lethal dose - LD) polovina jedinců ve zprávě. Co je potřeba, řekl, je lepší představa o tom jaké jsou subletální (nesmrtící) účinky nejenom na včely, ale na jiná zvířata a lidi. A stanou se chemikálie, které jsou považované za nejedovaté, po nesprávné aplikaci jedovaté? Nikdo neví, protože testy jsou prováděny pouze s legálními, správně aplikovanými úrovněmi.
Colony Collapse Disorder není způsobena pesticidy, to víme. Ale pesticidy zabíjejí včely… ať je používá farmář, komunita, vláda, nebo včelař. Musí se toho udělat víc ke kontrole expozice těmto jedům… to je zpráva, kterou Dave poslal domů se včelaři co ho slyšeli na setkání EAS.
______________________________________________________
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sršeň Sršeň | E-mail | 25. srpna 2008 v 21:42 | Reagovat

Jaký máte názor na léčení kyselinou šťavelovou?To se praktikuje v Rusku a prý docela úspěšně.

2 Pavel Holub Pavel Holub | E-mail | 26. srpna 2008 v 0:08 | Reagovat

Dle nařízení vlády č. 10/1999 Sb je to ostatní jed. Těžko s ním může zacházet laik, natož včelař :-)

3 Eman Eman | E-mail | 26. srpna 2008 v 6:01 | Reagovat

K.š. se používá proti varroáze ve světě běžně. Považuji to za rovnocený způsob s k.m. Zkoušek bylo uděláno dost a mám tady o tom řadu článků. Stačí zadat do vyhledávače.

Jinde zase mají zakázaný amitraz a odcházejí od fluvalinatu na rozdíl od nás. Dal bych více na vědecké studie než na českou veterinární víru.

4 Petr Texl Petr Texl | E-mail | 26. srpna 2008 v 10:37 | Reagovat

Když jsme byli před 2 roky u Liebiga, tak tam léčili 2x KM a v listopadu do uliček roztok KŠ stříkali inj. stříkačkou, včelstvo musí být bez plodu. Dokonce nám dali brožurku o boji proti v.d. pro Báden-Wurtenbersko, kde tato aplikace byla uvedena (v SRN každá země má jiné nařízení v léčení). I když je to jed pro savce, jedná se o org. kyselinu, která se rychle rozkládá a nezatěžuje ŽP.

5 Květoslav Čermák Květoslav Čermák | E-mail | Web | 27. srpna 2008 v 20:24 | Reagovat

V Zubří jsem dělal pokusy s kys. šťavelovou dle metodiky z Dolu (odpařováním) - včelám to moc neprospívá - na jaře jsou slabší a při aplikaci je nutno mít respirátor, není zrovna zdravá, dráždí ke kešli a i při ometání podložky další dny je ji cítit - i tam by byl lepší respirátor.

6 Eman Eman | E-mail | 27. srpna 2008 v 21:39 | Reagovat

Postřikování cukrovým roztokem s k.š. je asi lepší. Včely by měly být bez plodu. Neví se přesně jak k.š. působí na roztoče, prý je to asi kyselostí hemolymfy.

7 Leoš Dvorský Leoš Dvorský | 28. srpna 2008 v 18:08 | Reagovat

Respirátor s chemickou vložkou, ochranný odděv, rukavice, ochranné brýle, pokrývku hlavy doporučuje náš výrobce léků na všechny léky krom KM.

8 Sršeň Sršeň | E-mail | 31. srpna 2008 v 21:04 | Reagovat

Shodou okolností a dotazem mě odkázal přítel ze Srbska na http://www.youtube.com/vatch?v=nrWnjvrkYIO tam je  názorná ukázka použití kš stříkačkou.Odkaz   Tretiranje pcela oksalinom kiselinom.

9 Eman Eman | E-mail | 1. září 2008 v 10:19 | Reagovat

Ten odkaz http://www.youtube.com/vatch?v=nrWnjvrkYIO mi nic zajímavého nedal a ani ten text nelze najít.

Ale pokud do vyhledávače youtube.com dáte heslo "oxalic acid" bez uvozovek, ukáží se některá videa na to téma.

Nic ve zlém, ale nač chodit ke "kováříčkům", když mohu zkušenosti brát z civilizovanějšího světa.

Zatím to (k.š.) není aktuální problém a zajímá mě to jen okrajově jako možná alternativa. Mám rád přehled a možnosti volby, ačkoli jsou s tím spojena muka volby nejlepšího rozhodnutí.

10 Milanek Milanek | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 19:45 | Reagovat

Dobrej blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama