Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Zabiják včel Varroa to má už spočítané?

21. července 2008 v 17:23 | Eman |  Varoáza
Prostředek proti Varroa by mohl být příští rok.

Odborník na včely říká, že nový bio-prostředek na hubení smrtícího roztoče Varroa by mohl být pro včelaře k dispozici již na podzim příští rok.
Vědci z HortResearch našli houbu, která zabíjí varroa, ale nepůsobí na včely ani na med.
Mark Goodwin z HortResearch říká, že dosud byla houba účinná na varroa v laboratorních testech, ale nefunguje dobře v terénu. HortResearch pracuje s mezinárodní společností na komercializaci výrobku pro včelařství.
Dr Goodwin říká, že vědci přišli a způsob jak houba zůstane dostatečně dlouho v úlu a zabije varroa. Použití houby je pro včelaře příznivé, protože je pro roztoče je těžké si vybudovat proti tomu rezistenci, na rozdíl od chemických pesticidů. Nezanechává to rezidua v medu, a tak to může být bezpečně použito v ekologickém včelařství.
Hezké. Teď jen aby to opravdu fungovalo, nemělo to vedlejší účinky a bylo to za přijatelnou cenu.Po několika zkušenostech s bio-prostředky (proti plísni okurkové a proti mšicím) jsem došel k názoru, že je to celé na draka a sahnul jsem k "staré dobré chemii". Připomínalo mi to tu anekdotu o dovolené s manželkou.... dvakrát větší výdaje a poloviční zábava.
Ale nic proti vědcům, naopak. Já jim fandím, protože občas se jim něco povede.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama