Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Vir pytlíčkového plodu včel

8. července 2008 v 18:01 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
V poslední době jsou sem tam hlášeny výskyty onemocnění, které způsobuje tento vir na našem území a údajně na Východním Slovensku.

Vir vyvolává stresové onemocnění, které se vyskytuje nejvíce na jaře a v časném létě během stresujících podmínek jako je chladno, velká vlhkost a podvýživa. Pytlíčkový plod mizí potom co se podmínky zlepší a zejména po hlavní snůšce nektaru.
Na první pohled na plástu je typický mezerovitý plod a dírkovaná víčka na plástu. Toto virové (Sacbrood virus (SBV) - vir Morator aetatulas) onemocnění je možné si poplést s morem včelího plodu. Larva umírá po zavíčkování.
Obvykle jsou napadeny larvy dělnic, zřídkakdy trubci. Vir přenáší včely kojičky na larvy ze svých krmných žláz. Vir přežívá až 4 týdny ve zbytcích larev, medu, nebo pylu. Vir se přenáší kontaminovaným pylem, nebo medem po loupežích nebo z přírody.
Mrtvá larva je scvrklá, natažená a má po vyschnutí gondolovitý tvar. Lze ji lehce vyjmout z buňky (to je typické) a obykle nezapáchá (na rozdíl od moru). Starší stádia mohou zapáchat hnilobně. Po rozmíchání na kaši nelze vytvořit vlákno (na rozdíl od moru). Po opatrném vyjmutí larvy vypadá larva jako plastový sáček plný tekutiny (odtud název pytlíčkový plod) a zrnitého obsahu, hlava je tmavší .
Perleťově bílá zdravá larva se mění na žlutavou, pak šedou, hnědou, tmavě hnědou až nakonec černou. Tmavnutí začíná typicky na hlavě, až přejde na celé tělo. Segmentace těla je zachována.


Možnosti Léčení:

Výskyt viru je ve většině včelstev nízký protože dospělé včely normálně zjistí a rychle odstraní infikované larvy. Antibiotika neúčinkují. Metody ošetřování, které mohou zmírnit příznaky SBV zahrnují:

* Výměna matky za mladou a vitální (pokud je zasaženo méně jak 5%plodu).
* Posílení slábnoucích včelstev spojením s jiným včelstevem, nebo s oddělkem s mladými včelami.
* Přemístit včely do lepších podmínek s dobrou snůškou nektaru, která "naředí" viry.
* Krmit včely cukrovým roztokem a kvalitními pylovými doplňky (při nedostatku zásob).
* Přemístit včely do menších úlů.
* Pravidelná obměna plástů mezistěnami nebo nově vystavěnými - použité plásty dát na 2 měsíce "vyvětrat" - chránit ale proti zavíječi.
Pokud je zasaženo 20% plástu, pak se plást má vytavit ve slunečním tavidle nebo spálit.
Zdroje:
(Vyhledávání novějších zdrojů - klíčové slovo "Sacbrood" nebo Sac brood virus)

Ilustrační fotografie

od Jakuba Dolínka Včelky.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 8. července 2008 v 20:42 | Reagovat

V čase kvitnutia repky olejnej, došiel ku mne včelár, ktorý pricestoval z východného Slovenska so svojimi 250 včelstvami, aby  som ho informoval ako to je s vreckovitosťou plodu na juhu Slovenska. Otváral som oči o čom to hovorí. Nič o takom niečom som u nás nepočul a nevidel. Začiatkom roku som bol prednášať na ešte južnejšom Slovensku (Šahy a Želiezovce) a nik o vreckovitosti nehovoril. Ani v mojom širšom okolí sa táto vírusová choroba nevyskytla. Ja som je doteraz videl na obrázkoch v učebniciach o včelách.

Môžem to zhrnúť: východoslovák hľadal vreckovitosť u nás, kde nie je, pritom som čítal v komentároch, kde niekto tvrdil, že sa vyskytla na východe.

Fámy sa šíria rýchlosťou blesku, no kým chorobu nepotvrdí diagnostický ústav včelích chorôb, tak potom je to na úrovni JPP.

2 Tomas Tomas | 23. června 2016 v 20:25 | Reagovat

Anton som z východu. Chceš fotky aby si uveril?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama