Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Včely i čmeláci mají taky špatné dny

19. července 2008 v 10:34 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Čmeláci nejsou ve své kůži a neumí si zapamatovat, které květiny mají nejvíc nektaru když se cítí pod psa. To odhaluje nová studie z university v Lecesteru.

Chování čmeláků se popisuje v Royal Society journal Biology Letters ve středu 16. července. Uvádí, že podobně jako lidé, kteří jsou nemocní, včely také často nejsou s inteligencí na výši když se cítí špatně.

Docent biologie zvířat na universitě v Leicester Dr. Eamonn Mallon, který vede výzkumnou skupinu, řekl: "Nemoc může ovlivnit různé chování včetně snášení nektaru a pylu, výběr druha, a obranu před dravcem. Několik posledních zpráv ukázalo sníženou schopnost učení u infikovaného hmyzu. Avšak je těžké oddělit účinky imunitní reakce od přimých účinků parazita. To byl smysl naší studie?
Včely byl rozděleny do kotrolní skupiny a skupiny, která byla injektována lipopolysaccharidem, substancí, která stimuluje imunitní reakci bez nutností infikovat včelu patogenem onemocnění. Včelám byla nabídnut výběr modrých nebo žlutých umělých květin, ale jen jeden typ obsahoval cukrovou vodu. Byly zaznamenány individuální lety po devadesát návště těchto květin. Případně včely strávily téměř celý čas návštěvou květin, které je odměnily. Stimulovaným včelám trvalo déle dosažení tohoto bodu.

Výzkum, 'Immune response impairs learning in free flying bumble-bees' (imunitní reakce ovlní učení u volně létajících čmeláků), byl prováděn v oddělení Biologie, ve spolupráci s oddělením genetiky, na universitě.

Dr Mallon dodal: "Tato práce má dvě důležité aplikace. Za prvé, je velký zájem o spojení mezi imunitním systémem a nervovým systémem v lidské biologii. Laboratoř Mallona proprvé ukázala, že tyto interakce také existují v u lépe experimentálně sledovatelného hmyzu.

"Za druhé, je zájem o příčiny poklesu druhu divokých čmeláků a také o vliv nemocí na včelařský průmysl. Ukázalo se, že učení je životně důležité pro to, jak včelstvo prosperuje. Tento vliv imunity na učení zdůrazňuje předtím neuvažovaný vliv nemoci na úspěch včelstva."

Budoucí práce se podívá na základ neuro-imunitní inteakce. Je to proto, že imunitní systém využívá některé zdroje vyžadované k vytváření paměti, nebo proto, že imunitní reakce má destruktivní účinky na nervový systém?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sršeň Sršeň | E-mail | 20. července 2008 v 8:54 | Reagovat

Letošní léto bylo pro čmeláky skutečně pod psa.Oproti jiným létům je jich  podstatně víc,ale od 10.června jsou tak hlady,že pokud se někde zapomene něco sladkého okamžitě to najdou.To nepamatuji víc jak 30 let.V roce 1981 jsem měl pouze  průměr 3 kg medu ze včelstva a i tam to bylo stejné.

2 Eman Eman | E-mail | Web | 20. července 2008 v 10:37 | Reagovat

Celý rok je divný. Po mírné zimě, teplé jaro a většina květin vykvetla dřív než normálně. Řepka u nás v okolí překryla ostatní květenu, i částečně ovocné stromy. Pak bohudík tu byla trochu medovice, ale deště a bouře ji brzy smyly. Někde ta sezona mohla být hladová. Včely slídí jak to nepamatuji. Chovají se chvílemi jak dravci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama