Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Včely byly naverbovány proti vranám v Tokyu

20. července 2008 v 9:28 | Eman |  Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
Kolonie mořských ptáků, kdy byly léta napadány vránami v Tokyu, získávají nyní kuriozního spojence: malou včelu.

Ochránci přírody doufají, že včely odpudí vrány na základě toho, že tento hmyz útočí na všechno tmavě zbarveného co se přiblíží jejich úlům.
Tento rok byly přemístěny úly z vesnické oblasti na střechu velké úpravny vody blízko Tokyjského mezinárodního letiště, kde hnízdí až 4000 ptáků známých jako malí rackové po dlouhé migraci z Austrálie, Nového Zélandu a Papua Nová Guinea.
Ačkoli nejsou ohroženi mezinárodně, malí rackové jsou uvedeni jako "zranitelní" v Japonské červené knize" ohrožených druhů.
Protože místa hnízdění racků v zemi se ničí stavebními pracemi a dalšími lidskými aktivitami, takže jsou ptáci považováni za potencionálně rizikoví v budoucnosti.
Rackové blízko letiště byli dlouho oběti Tokyjských vran. V jednom prodlouženém útoku před pěti lety, asi 60 vran uneslo kolem 300 vajíček a 160 mladých ptáků, a potom od té doby přicházelo hnízdit méně racků.

"Mláďata se nedokáží ubránit proti vránám, tak jsme zkusili nalézt způsob jak je chránit na hnízdě," řekl Naoya Masuda, člen neziskového projektu Malý racek.

"Jedna věc co jsme zkusili bylo dát sítě do stromů a napnout rybářské vlasce, ale nic nefungovalo."

"Dobří sousedé"

Potom návrh od zaměstnance městské vodní kanceláře vedl skupinu racků k projektu Ginza Bee.

Nezisková založená v Tokyu, spuštěná v březnu 2006, chová včelstva v luxusním nákupním okrsku Ginza, aby vzdělávala město o zemědělství.

Asi 150,000 včel žijících vysoko nad obchody posetými ulicemi sbírají pyl z městských rostlin, včetně pozemků Imperial Palace a blízkého parku Hibiya Park.

Jako část projektu, skupina prodá asi 300 kg medu každý rok, pozve skupiny k návětěvě úlů, a všímá si nezvyklého chování včel.

Podle předsedy skupiny Kazuo Takayasu, jejich pozorování ukazuje, že použití včel k boji s vránami se ukazuje jako efektivní řešení.

"Mluvili jsme s expertem a dověděli se, že včely v divočině mají přirozenou reakci v útoku na černý objekt, který se dostane do blízkosti úlu," řekl Takayasu.

"Dělaly se testy s černými a bílými balonky, a včely útočily vždycky na černý balonek."

Zřejmě je tato reakce spojena s barvou kožichu medvěda. Jak se zdá hmyz útočí na tmavě zbarvené stvoření, aby chránil úly před zpustošením.
"Všimli jsme si, že včely jsou vyrojené kolem vran, které berou nabídky z bílých desek zanechaných na venkovním oltáři kaple v Ginza," dodal Takayasu.

"Po chvíli vrány se přestanou vracet zpátky, takže to má cenu u hnízd racků."

Mezi červencem a listopadem minulý rok, dali se dva úly na střechu "Morigasaki Water Reclamation Plant" k ochraně ptáků jakmile přiletěli v dubnu, a další úl se dodal v květnu.

Kolem 20,000 včel právě hlídá hnízda racků, podle Masudy z projektu Malý racek, který dodal že tato zvířata se ukázala jako "dobří sousedé."

"Není to 100% bezvadné, protože oblast je dost velká, a zdá se že tu bylo méně ptáků tento rok," řekl.

"Ale my doufáme, že se to dlouhodobě ukáže jako účinné."
zdroj článku

Julian Ryall in Tokyo
for National Geographic News
July 14, 2008
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama