Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Udržitelná cesta k omezení nemocí včel a varroázy - 2

9. července 2008 v 18:22 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
Šlechtění na hygienické chování
Jakákoli rasa nebo linie včel může být šlechtěna na hygienické chování. (pokračování)

Doporučujeme aby včelaři vybírali na hygienické chování mezi jejich nejlepšími chovnými včelstvy; tj. z těch které prokázali produkci medu, dobře zimují, jsou mírné a ukazují všechny chovatelem žádané charakteristiky. Chovatel může začít výběrem na hygienické chování jednoduše chovem matek ze včelstev, které nemají vápenatý plod.
Když se včelstva poprvé prověří pomocí metody mraženého plodu na hygienické chování, asi neodstraní všechen zmražený plod do 48 hodin. Včelstva, která odstraní většinu plodu by se měla rozmnožit chovem matek. Další generace odstraní plod rychleji, protože hygienické matky z první generace budou produkovat trubce pro druhou generaci. Jestliže jsou hygienické matky uměle oplodněné semenem sebraným od trubců z hygienických včelstev, nebo se páří přirozeně v izolované oblastí, kde jsou obklopeny hygienickými včelstvy, bude snadnější upevnit vlastnost ve vaší linii včel. V čase, kdyby mnoho chovatelů vybíralo na hygienické chování, frekvence vlastnosti by se měla zvyšovat v celkové populaci včel, což zvýší šance že jakákoli matka narazí na trubce, které tuto vlastnost nesou.
Působení moru v.p., zvápenatění a Varroa může být zmírněno jestliže producenti matek vybírají z vlastní linie na hygienické chování. Schopnost včelstva odstranit mrtvý plod souvisí s rezistencí na nemoci a roztoče; avšak skutečný stupeň rezistence se může ohodnotit v kontrolovaných testech když jsou včelstva vystavena moru, zvápenatění anebo Varroa roztočům.
Naše zkušenost ukázala že není žádná zřejmá negativní charakteristika která doprovází tuto vlastnost. Roky výzkumné zkušenosti ukázaly že by bylo velmi přínosné včelařskému průmyslu kdyby měl produktivní, hygienické matky oplodněné hygienickými trubci komerčně dostupné.
Fotografie E-1. Příklad hygienického včelstva, které odvíčkovalo a odstranilo přes 95% zmraženého plodu během 48 hodin.
Fotografie E-2. Příklad nehygienického včelstva, které odvíčkovalo a odstranilo méně než polovinu zmraženého plodu během 48 hodin.
Často kladené otázky
Musí se hygienická včelstva léčit na nemoci a roztoče?
Hygienická včelstva budou prokazovat rezistenci chováním proti moru a zvápenatění plodu. To znamená že ačkoli se mohou nakazit těmito nemocem, včely budou rychle odstraňovat všechny důkazy (klinické symptomy) nemocí, tak se zdá že jsou zcela zdravé. Ve většině případů nebudou hyg. Včelstva vyžadovat léčení na mor a zvápenatění. V tomto bodě včely vybírané na hyg. Chování budou stále vyžadovat příležitostné léčení na roztoče. S větším rozšířením hygienického kmene včely se stanou odolnějšími na roztoče a budou vyžadovat stále méně a méně léčení.
Jak včely zjistí nemocný plod?
Nejpravděpodobněji hygienické včely detekují abnormální plod podle nenormálních vůní pomocí tykadel. Náš výzkum ukázal že hygienické včely mají jemnější čich na pach nemocného plodu než včely, které nevykazují hygienické chování [7, 8, 9].
Jak se hygienické chování dědí?
Hygienické chování je genetický rys. Práce Dr. Walter
Rothenbuhler v letech 1960 ukázala že je to ustupující rys, což znamená že matky a většina trubců musí vykazovat chování [10].
Avšak moderní genetická analýza odhaluje že hygienické chování je řízeno řadou genů komplikovaným způsobem. [11].
Důležitá poznámka o genetice
Jestliže koupíte hygienickou matku, je důležité vědět jestli většina trubců, se kterými se pářila pochází z hygienických včelstev. Jestliže se matka nepáří s hygienickými trubci, dělnice které produkuje nebudou vykazovat toto chování, a vaše včelstvo nebude hygienické. Zvýšení šancí aby se hygienické matky pářily s hygienickými trubci, trubci z většiny okolních včelnic musí pocházet z hygienických včelstev. Zeptejte se producenta matek na včelstva s trubci. Někteří chovatelé matek zvláště z Minnesoty, chovají matky v oblastech, kde je většina trubců také hygienická.
Přehled výzkumu SARE
Náš cíl byl chovat včely, Apis mellifera, rezistentní na nemoce a parazitické roztoče aby se snížilo množství používaných antibiotik a pesticidů ve včelstvech a zajistit aby naše šlechtitelské metody a kmen byl dostupný včelařům kdekoli. Šlechtili jsme na hygienické chování linii včel nazvanou "MN Hygienic line." Hygienické chování, schopnost včel zjistit a odstranit nemocný a parazitovaný plod z plodiště, může být selektivně šlechtěn na jakékoli linii nebo rase včel. Naše testy "MN Hygienic line" v komerčních včelnicích ukázaly že mají dobrou odolnost k moru v.p. (vysoce nakažlivému a smrtelnému bakteriálnímu onemocnění včelích larev) a zvápenatělému plodu (méně závažné plísňové onemocnění včelích larev). Hygienická linie je částečně odolná k ničivému roztoči, Varroa destructor. Od roku 2001, jsme zahrnuli další vlastnost do linie "MN Hygienic line" nazvanou "Suppression of Mite Reproduction" (potlačování reprodukce roztočů) neboli SMR. Vyšetřovali jsme mechanismus pro vlastnost SMR jak včely mohou snížit reprodukční proces roztočů. Naše výsledky ukázaly, že včely chované na SMR jsou jak hygienické a mají některou neznámou vlastnost spojenou s plodem, který snižuje počet životaschopné reproduktivní generace roztočů. Kombinování rysu SMR do hygienické linie, tedy pomohlo zvýšit stupeň hygienického chování v naší linii, a přidalo další faktor který pomáhá potlačovat reprodukci roztočů. Pokusy v terénu v komerčních včelnicích ukázaly, že křížení Hygienic/SMR významně snižuje zátěže roztočů ve včelstvech relativně k čisté hygienické linii a neselektovaným liniím včel.
Vytvořili jsme webový kurz nazvaný "Healthy Bees" (Zdravé včely) o udržitelných metodách zvládání nemocí a škůdců včel. Hlavní důraz bude na podporu používání rezistentních kmenů včel jako základ pro strategie integrovaného boje proti škůdcům. Je to jediný takový kurz pro včelaře, a je to zásadní spojovací článek mezi výzkumem a jeho úspěšném využívání.
Odkazy
1. Spivak M, Reuter GS (2001a) Resistance to American foulbrood disease by honey bee colonies, Apis mellifera, bred for hygienic behavior. Apidologie 32: 555-565.
2. Spivak M (1996) Honey bee hygienic behavior and defense against Varroa jacobsoni. Apidologie 27: 245-260.
3. Spivak M, Reuter GS (1998a) Performance of hygienic honey bee colonies in a commercial apiary. Apidologie 29: 285-296.
4. Spivak M, Reuter GS (2001b) Varroa jacobsoni infestation in untreated honey bee (Hymenoptera: Apidae) colonies selected for hygienic behavior. J. Econ. Entomol 94: 326-331.
5. Spivak M, Downey D (1998) Field assays for hygienic behavior in honey bees (Apidae: Hymenoptera). J. Econ. Entomol.91: 64-70.
6. Spivak M, Reuter GS (1998b) Honey bee hygienic behavior. Amer. Bee J. 138: 283-286.
7. Masterman R, Ross R, Mesce K, Spivak M (2001) Olfactory and behavioral response thresholds to odors of diseased brood differ between hygienic and non-hygienic honey bees (Apis mellifera L.) J. Comp Physiol. A 187: 441-452.
8. Gramacho KP, Spivak M (2003) Differences in olfactory sensitivity and behavioral responses among honey bees bred for hygienic behavior. Behav. Ecol. Sociobiol. 54: 472-479.
9. Spivak M, Masterman R, Ross R, Mesce KA (2003) Hygienic behavior in the honey bee (Apis mellifera L.) and the modulatory role of octopamine. J. Neurobiol. 55: 341-354.
10. Spivak M, Gilliam M (1998) Hygienic behaviour of honey bees and its application for control of brood diseases and varroa mites. Parts I and II: Hygienic behaviour and resistance to American foulbrood. Bee World 79:124-134; 165-182.
11. Lapidge K, Oldroyd B, Spivak M (2002) Seven suggestive quantitative trait loci influence hygienic behavior of honey bees. Naturwissenschaften 89: 565-568.
Marla Spivak a Gary Reuter
Department of Entomology, University of Minnesota
www.sare.org/publications/factsheet/0305.htm
http://www.orsba.org/htdocs/download/spivak.pdf
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama