Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Také Turecko šlechtí včely

28. července 2008 v 9:20 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
Výzkum včel směřuje k bance rozmanitých včelích genů

Susan Cobey a Steve Sheppard, profesor a včelařský odborník při universitě Washington State University, Pullman, Wash. Zkoumají několik ras západní neboli evropské včely (Apis mellifera), kterou evropští osadníci převezli do Ameriky v roce 1622. Výzkumný tým Cobey-Sheppard přijal spermie z Italské včely, poslané z Itálie; Kraňské včely, z Německa; a Kavkazské včely, z kavzkazské oblasti Euroasie. Italská včela je medově zbarvená....

...je to nejběžnější včela medonosná v USA.Kraňská a kavkazské včely jsou tmavší barvy. Spermie ze tří ras budou použity k inseminacI matek, které budou chovány v APHIS - schválené karanténě do té doby, až bude bezpečné je vypustit, řekla Cobey. APHIS, (Animal and Plant Protection Service ) - služba ochrany zvířat a rostlin ministerstva zemědělství USA, je odpovědná za ochranu a podporu zdraví zemědělství USA.

"Stejně jako zvýšení genetické diversity, která vede ke zvýšení kondice u včel, doufáme, že to povede ke zvýšené úrovni rezistence k exotickým a přivezeným škůdcům a nemocem našich včel," řekla Cobey.

Američtí včelaři hlásili ztrátu 36.1 procent svých včel za poslední rok, a 32 procent předchozí rok. Přehled prováděný včelařskými inspektory Ameriky, ukázal že včelaři přičítají 29 procent posledních ztrát nemoci hroucení včelstev CCD, při které včely záhadně opouští své úly.

Krize z klesající včelí populace je zvláště nepříjemná, řekla Cobey, protože včely opylují asi jednu třetinu potravin, které konzumujeme, včetně ovoce, zeleniny, ořechů a semen.

Výzkum včel je financován spolkem kalifornských včelařů (California State Beekeepers' Association) a Tureckou nadací pro boj proti erozi půdy za znovuzalesnění a ochranu přírodního biotopu (Combating Soil Erosion for Reforestation and the Protection of Natural Habitats (TEMA)), založeného v roce 1992.

Cobey se bude v Turecku 1. srpna až 14.8. učastnit ve včelím projektu TEMA. "Jedno hledisko bude v zachování turecké národní kavkazské včely," řekla Cobey.

Genetici z UC Davis budou učit umělou inseminaci, od 16 do 19. srpna v Technické universitě středního východu v Ankaře (Middle East Technical University, Department of Biology, Ankara), v Turecku.

Cobey je mezinárodně známá svou odborností ve šlechtění včel a umělou inseminací. Učí v kurzech, které přitahují studenty z celého světa. Jako chovatel a genetik po více jak 30 let vyvinula a udržuje světově proslulou Novosvětský kraňský kmen (New World Carniolan stock).

Na žádost úřadů se bude Cobey s nimi radit o národních včelích rasách na centru včelí selekce a umělého oplodnění v provincii Artvin (Bee Selection and Artificial Insemination Center). V regionu Camili ze šesti vesnic včelaři objevili čisté kavkazské včely, o kterých si mysleli že vymizely. Začali potom chov matek, selekci a umělou inseminaci. Ústřední úřady se ucházejí o názory a rady Cobey ve spojení s jejich prací.
"Včelí safari" také plánuje se podívat na pět ras domácích včel v Turecku.
Před cestou do Turecka, bude Cobey hostovat na přednáškách na letním kurzu u irských včelařů (Federation of Irish Beekeepers' Association) 21-26 července v Gormanston, Irsko.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dvorský Leoš Dvorský Leoš | 28. července 2008 v 18:05 | Reagovat

A.m. Anatolica patří mezi nejproduktivnější plemena včely medonosné vůbec. Asi i proto patří Turecko k největším producentům medu. Má však několik nepříjemných vlastností. Je dost bodavá a rojivá.  Je však velice vitální a dlouhověká. V zahraničí  ji  chovají profíci včelařící s Buckfastkou a kříží s buckfastkými trubci a stává se tak mírná a nerojivá. S kraňskými trubci je však potomstvo velice agresivní a nezkrotně rojivé (opačně je to ještě horší). Tak z dovolených nic k nám nevozte ! Ne nadarmo se říká: "Kde se kdo zrodí, tam se i hodí"!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama