Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Nařízení č. 9 k moru včelího plodu v Pardubicích

31. července 2008 v 7:54 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Krajská veterinární správa (KVS) vydala nařízení č. 9 a vyvěsila ho na úřední desku pardubického kraje.

Do zajímavých odkazů v levém sloupci této stránky jsem přidal na tuto úřední desku odkaz, a je na ní dobrý vyhledávací systém. Proč KVS zanedbává web veterinární správy, kam svá nařízení dává se zpožděním, to je otázka. Možná je problém ve správci webu SVS. Mě to nevadí, ale pak by tam měla být poznámka, že web KVS nemá aktuální informace.
V nařízení se již neuvádí osobní údaje chovatelů, ale jen lokalita a registrační číslo. 28.3.2008 bylo vyhlášeno ohnisko včelaře, který měl také stanoviště v Žáravicích u Roh. Bělé a pravděpodobně si mor zanesl do Pardubic. Na to byly v celém ochranném pásmu v Pardubicích vloženy do všech úlů podložky a v nich se objevily spory u dalších 3 včelařů. Klinicky byl nález potvrzen z celého pardubického případu pak vzniklo nařízení č.9.
Bohužel pochybnosti a otázky zůstávají: Přenesl se mor z Žáravic do Pardubic, nebo tomu bylo naopak? Souvisí nové 3 případy v Pardubicích s tím prvním, nebo je to naopak a některý včelař objevený jako poslední v Pardubicích je tím zdrojem a od něj se přenesl mor až do Žáravic? A pokud ano, kde se stala chyba jaké z ní byly vyvozeny závěry? Informací je málo a genetická analýza by zjistila příbuznost bakterií a možné souvislosti. Práce státní veterinární správy má v tomto směru velké rezervy, a zatím mi připomíná funkci hrobařů a čističů.
Pokud se nebude pátrat po příčinách a souvislostech, můžeme mít podobnou polízanici za pár let znovu a budeme se ptát opět.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nevoránek Nevoránek | E-mail | 17. září 2009 v 16:05 | Reagovat

Sem napište komentářhttp://sh.blog.cz/ublog/emoticons/biggrin.gifnesouhlasím s tím,že byl zavlečen mor z Pardubic do žáravic.Nesmysl.Pouhá spekulace.

2 Eman Eman | E-mail | 17. září 2009 v 16:45 | Reagovat

[1]: Samozřejmě že jsou to všechno spekulace. Proto jsou tam za větami otazníky. Ale nesmysl to není. Pachatel neznámý. Důkazy chybí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama