Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

"Na stráž" - včelí a medovou

24. července 2008 v 7:11 | Eman |  Český svaz včelařů, organizace, dotace a jiné
Vzniklo nové občanské sdružení "Včelí stráž při ČSV, o.s." a veterinární "stráž" chytla med s antibiotiky. Spolu to ale nesouvisí

"Na stráž", slovenský národní pozdrav - už jsem ho dlouho neslyšel, ale dnes jsem si vzpomněl. Včelí stráž je tedy nová organizace a komu nestačí členství v ČSV, tak se může angažovat i zde. Nějak jsem nepochopil, proč to má v názvu dodatek "při ČSV", jestli se také budou měnit stanovy ČSV, nebo to bude ČSV financovat? Bude to asi jakýsi aktivní spolek přátel ČSV. Myslel jsem, že samotné slovní spojení "včelí stráž" je dostatečně výmluvné a smysl toho dodatku mi uniká. Podmínkou členství ve VS členství v ČSV není, tak nevím...
Mě tedy tady spíš chybí organizace nezávislých včelařských inspektorů pod SVS, kteří by prováděli odborné kontroly stavu chovů včel (SVS podle dosavadních výsledků za odborníky na včely nepovažuji), kvality medu a zdraví včel (rozbory na mor, nosemu, varroázu, testování účinnosti léčení atd.). Poslání, které si dalo do vínku nové o.s. by podle mého názoru měla plnit organizace ČSV. Jestli ho neplní, tak je to potřeba napravit. Jinak je to jen hraní se slovíčky.
_______________________________________________________________________
Běžná veterinární kontrola v Praze objevila v zásilce tymiánového medu antibiotika. A kdoví jestli ten tymiánový med nevoněl po thymolu, jednom z prostředků proti varroáze.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pavel Holub Pavel Holub | E-mail | 24. července 2008 v 9:33 | Reagovat

Máte pravdu. Jakýkoliv spolek nemá právo vstupu do mého soukromí. SVS a policie mají kompetence a nikdo jiný. Stačilo by, kdyby inspektor navštívil jednou za 3 roky včelíny s trvale nadlimitními spady. Na první pohled mu bude jasné, co napravit, Nemusí hned dávat pokuty. Stačí, když vydá požadavky k nápravě a za půl roku to zkontroluje. Jestli na to nejsou peníze, tak ať nerozdávají dotace. Prioritně musí fungovat stát.

Z vlastní praxe vím, že to není jednoduché, když vidíte člověka nad hrobem a včely také. Zničte včely !?

Byť jsem sám amatér, východisko vidím právě v úbytku "hobby" včelařů a nástupu profesionálů.

2 Eman Eman | E-mail | 24. července 2008 v 11:04 | Reagovat

(1)...navštívil jednou za 3 roky včelíny s trvale nadlimitními spady.

Tady je menší problém. Možná by to včelaře "Motivovalo" spady měli manipulovat a vylepšovat výsledky. To by se pak vyšetření míjelo účinky.

Ale inspektor by měl k práci podklady z registru včelstev, výsledky vyšetření, hlášení problémů se včelaři ze ZO, počty objednaných léků, vyžádané dotace, atd. a vyhodnotil by si stanoviště, kde provede prohlídku. Určitě by to narazilo na tvrdý odpor. Jinde ve světě to nějak funguje, ale tam nemají 98% organizovanost v ČSV.

K tomu by se musela vypracovat vyhláška například o povinnosti označení stanoviště a úlů, číslo, adresa, telefon, udání GPS souřadnic (pomoc při realizaci by měla na starost ZO) a dalších jednoznačně stanovených povinnostech včelaře.

Zatím nikdo nekontroluje nesoulad s počtem odebraných léků a vyhláškou o léčení. Nejsem sice zastánce chemického léčení hlava nehlava, bez monitoringu, ale pořádek musí být. Jestli SVS vyhlásí nějaké povinné léčení pro celé území, tak tomu musí odpovídat i spotřeba léků a počty včelstev. Nebo vydávat realistické a chytřejší vyhlášky. Monitoring spadu pro každého povinný, alespoň na 1 včelstvu stanoviště. A ten Úl řádně označen.  Námitka, že na to nemají staří včelaři vhodné úly se zamítá. Když chce někdo jezdit autem, tak musí mít také v technickém stavu, bez ohledu na cenu opravy. Včelaři chovají včely pro svou osobní radost a pro med a ne kvůli zájmu státu na včelaření. Dotace nemají žádný vliv na počet včelstev, možná jen na fiktivní počet nepoctivců.

Včelí stráž mi evokuje starý pojem Pohraniční stráž, Závodní stráž, hradní stráž, a ta stíhala a střílela na narušitele hranic, závodu, nebo hradu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama