Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Konečně jsem letos našel živé roztočice

20. července 2008 v 9:48 | Eman |  Varoáza
Vytáčel jsem med a přitom rušil trubčí plásty.

Jeden plást se zavíčkovanou trubčinou zpoloviny zanesený medem jsem si vzal pod lupu. Vypichoval jsem trubce a pořád byly larvy čisté. Až konečně na jedné larvě jsem našel toto:
Na vidličce napíchnutá larva trubce s viditelnými 3 roztočicemi. Celkem tam byly 4 samičky. (v pozadí je vypínač lampičky a USB kabel.)
Plást byl ze stanoviště v lesní rokli, kde mám tradičně špatný výsledek vyšetření lednového spadu. Ale jinak tam mám větší medový průměr a chutnější med. Už jsem pomalu propadal do uspokojení, že se roztočice ztratily. Musím tam hned vložit Gabony. Na druhém stanovišti, kde je situace úplně jiná a roztoči těžko najít, nebudu dělat nic.
Úmyslně píšu roztočice, a ne jak je zvykem roztoči, správněji asi kleštík včelí. V duchu emancipace a rovnosti šancí obou pohlaví je potřeba mít na paměti, že nebezpečné jsou samičky roztočů. A stejně tak říkáme TA včela, protože nikdo nebere včelí samečky jako důležité, mělo by se říkat TA roztočice, která je vlastně zdroj všech problémů a viditelný škůdce včel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dvorský Leoš Dvorský Leoš | 20. července 2008 v 21:01 | Reagovat

Přesně proto se dělá monitoring, aby se takovéto zbytečné zákoroky nemusely dělat nebo dokonce opakovat.

2 vladimirek vladimirek | E-mail | 22. července 2008 v 14:06 | Reagovat

Nemohu o sobě říct,že jsem včelař,pouze se včelařit snažím.Z té varroázy mi též není dobře.Nemyslím si však,že ta má přímý vliv na současné ztráty včelstev.Tuším,že je potřeba včelky léčit úplně jinak.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama