Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Kolikrát může Varroa destructor přenést vir na kuklu?

4. července 2008 v 18:00 | Eman |  Varoáza
Varroa destructor je nejnebezpečnější škůdce pro včelařství na celém světě kvůli devastujícím ztrátám včelstev, které způsobil.

Studie ve Spojeném království o vyskytu patogenu v napadených včelstvech ukázaly patrné zvýšení výskytu viru pomalé paralýzy (SPV) a deformovaných křídel (DWV). Aby se objasnila role roztoče jako vektoru viru bylo provedeno vyšetření k otestování schopnosti V.destructor přenášet SPV a DWV z několika infikovaných kukel včely.
Dospěla samička roztoče byl sebrána ze zavíčkovaného plodu napadeného včelstva a mohla se krmit 5 dní na kukle s bílýma očima naočkované 24 h předtím virem DWV nebo SPV.


Roztoči byli potom individuálně přeneseni na čerstvou zdravou kuklu v eppendorfových trubičkách každých 24 h. Testovací kukly byly inkubovány po 4 dny potom co byly roztoči odstraněny a testovány na SPV nebo DWV infekci pomocí ELISA.

Účinnost přenou SPV byla obecně nižší než DWV ale zůstala celkem stálá zatímco přenos DWV se snižoval v čase. Je pravděpodobné že roztoči se nekrmili při každém přenosu, avšak, mnoho roztočů přenášelo vir na několik příležitostí až 11 dní po odstranění z infikovaného hostitele. To dokazuje, že infekce není pouze pomocí kontaminace ústních částí a ukazuje že V.destructor může působit jako vektor nesouvisejících včelích virů.


ZDROJ
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama