Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Houbová lázeň pro včelí nožičky proti Varroa

31. července 2008 v 13:03 | Eman |  Varoáza
Vědci na universitě ve Warwicku přišli s novou technikou boje proti roztoči Varroa, který působí vysoce destruktivní nemoc hroucení včelstev.

Navrhli nasazení chodidlovou lázeň obsahující nově objevenou houbu na vchodu u úlů, prostředek, který umožní aby houba volně cirkulovala mezi včelami a odrazila smrtelné parazity.

Výzkumník Dr. Dave Chandler řekl,, "Plísně se přirozeně vyskytují na rostlinách a v půdě a v laboratorních testech se prokázaly jako extrémně účinné v zabíjení Varroa. Nebude to zázračná střela, ale mohla by to být část řešení. "

Dr. Chandler pokračoval ve vysvětlování, "Zkoušeli jsme 50 různých typů hub, které trápí hmyz, abychom zjistili jestli zabíjí Varroa. Potřebovali jsme najít houby,které jsou účinní zabijáci Varroa, a mají malý vliv na včely, a fungují v teplých a suchých podmínkách typických v úlech. Z původních 50 hub se nyní soustřeďujeme na čtyři, které vyhovují nejlépe těmto třem požadavkům."

Tým se snažil o podporu, aby se umožnil další výzkum účinnosti čtyř hub a určil zda houbová lázeň jsou nejlepší způsob jejich použití.

"Včely jsou velmi hmatavé a stále se dotýkají, vyměňují si feromony nebo potravu a jakmile naberou houby, rychle by ji kolem sebe rozšířily," dodal Dr Chandler.

Na 4. srpen je plánována na universitě zvláštní akce o zdraví včel jako část mezinárodní konference Společnosti pro patologii bezobratlých. Akce podporuje shromáždění vedoucích světových odborníků na nemoc hroucení včelstev, aby diskutovala různé přičiny tohoto problému.

Asociace britských včelařů (The British Beekeepers Association (BBKA)) poslední dobu varovala vládu, ževčely dramaticky ubývají. Oddělení životního prstředí, potravy a venkova (Department for the Environment, Food and Rural Affairs (Defra)) dříve omítla výzvu o zvýšení podpory o £200,000 na rok na včelí nemoci, zvláště Varroa.

Ale Defra připustila že jsou známky "významných ztrát včelstev po celé zemi" a plánuje přijmout opatření v krajní nouzi.

Ve spojených státech, kde CCD měla dříve devastující dopad, vláda vynakládá 80 milionu dolarů (£40m) na výzkum CCD.

Včely jsou důležité pro opylování více jak 90 ovocí a zeleninových plodin po celém světě a umírání včel v miliardách následkem CCD je příčina rostoucích obav.

Mnoho včelařů věří, že CCD není zvláštní nemoc, ale je způsobena složitou kombinací činitelů - nemocí, stresu, pesticidů a dokonce klimatických změn - které nutí včely opustit své úly a umřít.

Ačkoli včelaři ztrácí každý rok část svých včel, ale tentokrát ztráty převyšující očekávání šíří starosti po celé zemi.
_______________________________________________________________________
Možné budoucí problémy:
Kolik takové ošetření bude stát a jak často se bude muset obnovovat?
Nedostane se ta plíseň nakonec do medu?
Co ta plíseň provede s pylem, který včely nutně potřebují na výživu plodu?
Nebudou včely svým čištěním plíseň systematicky likvidovat?
Zatím jsem měl osobní zkušenost s biopřípravky na zahradě takovou, že se vyznačovaly dvěmi věcmi: byly drahé a nefungovaly.
Nicméně přál bych si samozřejmě, aby se proti varroóze objevil účinný prostředek, bez vedlejších škodlivých účinků a za přijatelnou cenu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama