Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Dotace na rozbor medu se vyplácí

23. července 2008 v 6:40 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
V novém dotačním období došlo k řadě změn a jedna z nich je dotace 400 Kč na rozbor medu na spory moru v.p.

Včelař zaplatí pouze 50 Kč. Včelaři, kteří se nachází v ochranných pásmech moru kolem 5 km od ohniska pokud chtějí med prodávat ze dvora, nebo do výkupu, mají rozbor medu povinný.
Doslechl jsem se, že v okoli si včelař poslal med na rozbor (bez dotace by to asi neudělal) a objevily se spory a následně i klinický příznak ve včelstvu. (stanoviště bylo veterinárně zničeno - 25.7.2008) Tento případ by bez rozboru přežíval dále a kontaminované úlové vybavení by pak bylo potenciální hrozbou pro další včelstva.
Někoho může zarážet množství případů objevených ohnisek nákazy morem, ale mě to tolik nepřekvapuje. Mor se tu latentně šířil a včelaři ho ignorovali. Jednak z neznalosti, jak to vypadá a co to způsobuje a jednak z ekonomických a osobních důvodů (možná nechuť se skandalizovat). Vím o případu, kdy včelař u jednoho včelstva zjistil problém, to včelstvo spálili a nechal si to pro sebe - a na "smrtelné posteli" to přiznal. Takových případů bylo u nás určitě víc po celé zemi. Nyní se začalo s rozbory měli a začínají se projevovat "hříchy mládí".
Staří včelaři mají špatný zrak, jsou unaveni a rozebírání bodavých včel není žádný med. A tak včelaři opatrují včely dokud to jde, občas nějaké nepěkné včelstvo zruší a jede se dál.
Doufejme, že pokračující důsledná práce SVS, plošné průzkumy jednotlivých včelstev v ochranných pásmech objeví a spálí infekční ohniska a za pár let dojde k poklesu výskytů moru. Dotace na nové úly a rozbory medu tomuto trendu napomáhají.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 petr petr | 24. července 2008 v 15:41 | Reagovat

Já jen pořád nechápu obecný pocit, že "bez dotací to nejde", proboha 400 Kč není nic, to je 5 kilo medu po 80 Kč! Taky si rozbor nebude dělat někdo, kdo má pár včelstev a případná ztráta kvůli moru ho sice může mrzet, ale nijak jej finančně nezruinuje. Celkově si myslím, že všelijaké dotace nás včelaře, co to berou trochu vážně, můžou dostat do pořádného průseru, současné dotace pro začínající včelaře jsou cesta do pekla. Jak vidím, jaká indiviua si v okolí pořizujou včelstva za účelem "zbohatnutí", děsím se, co nastane v budoucnu, pokud tito nebudou dodržovat striktní veterinární předpisy.

Prostě buď jsem v plusu a pokračuju, nebo jsem v mínusu a pokud nejsem fakt fanda, tak skončím.

2 Eman Eman | E-mail | 24. července 2008 v 16:51 | Reagovat

Já myslím, že bez dotací to určitě jde. Ale těch 400 Kč rozdílu odradí většinu včelařů od poslání medu na rozbor. Stejně jako většina včelařů dříve z prodeje medu neplatila daně, pokud nebyl důkaz o prodeji, tak pochybuji, že všichni včelaři v OP moru si pošlou med na rozbor, i když to je stanoveno v nařízení KVS (rád bych se mýlil). Prostě zapřou, že med prodávají. Stejně na to asi není žádná sankce.

Do problémů nás nedostanou dotace, ale pouze sami včelaři. Předpisy mohou být sebelepší, ale bez kontroly je to pouze vodítko pro uvědomělé včelaře a pro ostatní je to cár papíru. My Češi jsme mistři světa v obcházení předpisů a zneužívání různých dotací a dávek. To je konstanta, se kterou se v krátké době nedá nic dělat. Ale jinde na světě to asi není lepší, možná o trochu.

V tom konkrétním případě byla situace stejná jako loni (pásmo moru) a vloni nevím o nikom, že by si tam dal med vyšetřit (kromě mě). Pochybuji, že veškerý med každý spotřeboval doma. Dotace způsobila změnu - doufám že bude k lepší budoucnosti.

3 Karel Karel | 26. července 2008 v 8:41 | Reagovat

Ta dotace je asi dobrá. Jednak pro ty, co chtějí prodat legálně pár oddělků a rozbor medu by jim to posunul blíž k nerentabilitě. Tady by asi bylo systémovější - dolož rozbor a doklady o prodeji oddělků (hlavně zda to bylo v souladu s předpisy SVS).

Druhý důvod by byl dobrovolný plošný scan nějaké oblasti - třeba katastru, nebo ZO, či jiné souvislejší. Tady je třeba se mít asi na pozoru, aby iniciátoři akce nebyli za iniciativu oprávněně ukamenováni. (Představa, že někdo dobrovolně odebere vzorky a veterina mu to za trest spálí je skutečně výstražná.)

Osobně zastávám názor že v okolí (15-20km) od zjištěných klinických MVP by se mohlo tohle udělat. A nemuselo by to být 100%. Třeba jen ti včelaři, co mají 15 a víc včelstev. A stačil by jeden vorek ze stanoviště.

Rozbory spor měli mají význam právě v té diagnostice inf. tlaku z okolí. A pokud se třeba na 1/3 stanovišť nic nenajde, je možné být v klidu. Pokud ano, tak právě ta plošnost by mohla pomoci k vymezení oblasti, kde je třeba začít. V opačném případě se právě ztrácí výhoda včasné diagnostiky. Musí rozhodnout, rozdat podložky, vybrat měl, ...  a rok je pryč.

Ono jde o tu odvahu. Stejně tak jako třeba zajít včas k onkologovi. Situace se sama od sebe málokdy zlepší, a možná si dost lidí později povzdechne - teď už jsme mohli zavčelovat, takhle jsme ještě nedoprohlídli a ještě na rok, dva máme starosti. A pravděpodobnost, že v oblasti zůstanou neprohlédnutá - ukrytá, nebo "divoká" - včelstva je podle intenzity ohniska pravděpodobná. Takže ti co první zavčelují nějaké takové ohnisko jsou podle mě vystaveni riziku opětovného nakažení.

Pěkné články (hlavně ten z Moravy  stojí za opakované čtení) byly v posledních číslech MV.

4 Dvorský Leoš Dvorský Leoš | 26. července 2008 v 20:06 | Reagovat

Já si zase myslím, že je to ukázka toho, jak dotace nemá vypadat. Když ji zrušíme, co se stane? Včelaři ji nebudou využívat. Je to tedy spíše dar než dotace. Nejsem si dokonce jistý za ta je není více dar tomu, kdo rozbor provádí než včelaři.CHce- li včelaří mít proti ostatním výhodu při prodeji, je to jeho věc a ne státu.  Dotace má něco změnit, strukturu, není to věc trvalá. Dotace je třeba směřovat na hlavní problémy oboru. U nás je to vysoká nákladovost vyplývající z katartofálního stavu úlového parku a na to navazujících technologií ošetrřování včelststev. Dobrá by byla i dotace na inseminační přístroje, v současné dově také není. A tak by se dalo pokračovat.

5 Eman Eman | E-mail | Web | 26. července 2008 v 21:20 | Reagovat

(4) >CHce- li včelaří mít proti ostatním výhodu při prodeji, je to jeho věc a ne státu.

Rozborem medu na mor včelař žádnou výhodu při prodeji nezíská, zákazníkům ze dvora na tom nezáleží. Neznám nikoho, kdo prodává výkupcům medu. V tomto konkrétním případě se objevil včas mor, který by bez dotace možná zmizel, nebo se objevil až později. Jelikož mám 1 km od toho své včely, tak jsem to vyhodnotil subjektivně jako výhodu.

Určitě by se měla struktura dotací změnit od zrušení dotací do kapes hobby včelařům a k přidání peněz profesionálům šlechtícím odolné kmeny včetně umělých inseminací a dotace na cenu matky, aby se tyto geny rozšířily. Naše dotace mi připomínají sociální podporu.

6 Dvorský Leoš Dvorský Leoš | 27. července 2008 v 6:10 | Reagovat

U nás se po několik let vždy v květnu objevovaly v místním tisku články o moru plodu. Byly psánatak nejasně, že se lidé ptali, zda to nevadí lidem (hlavně těhotné maminky).  Asi to byl tah obchodníků se snahou snížit výkupní ceny medu. Těch dotazů spotřebitelů bylo tolik,že jsme museli reagovat protičlánky. Když tedy zveřejním  test, , konkurenční výhodu získávám. Ale dobře chápu , že včelaři z oblastí, kde je MVP více rozšířen jsou na takovéto vyjádření citliví.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama