Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Další případ moru v Rohovládově Bělé?

17. července 2008 v 8:26 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Vážné podezření se objevilo v minulých dnech.

Po vyšetření medu na spory moru, které si místní včelař nechal udělat, a které je nyní první rok dotováno, se prý objevil i klinický nález ve včelstvu. Musí se zřejmě ještě počkat na laboratorní potvrzení. Ale v této době slídění včel je to špatná zpráva pro okolní včelaře, kteří tam ještě zbyli.
Byl by to tedy čtvrtý případ v období jednoho roku. V sousedních obcích stejné základní organizace svazu včelařů se vyskytly v minulém roku další 3 ohniska moru a vyšetřování se zásluhou jednoho včelaře, který měl včely na obou místech, přeneslo do blízkých Pardubic, kde se krátce na to objevily další 3 případy.
Škoda, že státní veterinární správa se nesnaží vyšetřit souvislosti všech případů, stanovit rozsah nákazy, genomu všech bakterií a odhalit tak souvislosti a možný mechanismus šíření. V boji proti moru mají naše odborné instituce velké rezervy. Nedokáží nic lepšího, než zjistit a spálit a jít od toho. Pak ani aktuální informace včas nezveřejní na internetu. Důslednější a cílevědomější přístup k morovým nákazám by určitě pomohl k lepší prevenci, k prohlídkám vytipovaných stanovišť a možná k záchraně budoucích včelstev.
Ale na to není žádný předpis a úředníci bez předpisu ani ránu. A předpis mohou napsat úředníci a proč by to dělali a pletli si na sebe bič?
Někde to tady asi na blogu bude, ale uvedu pro zajímavost jednoduchý a rychlý test na přítomnost bakterií moru v.p. v rozložené larvě:
Párátkem se nabere rozložený zbytek larvy do zkumavky a smíchá s 3-4 ml 1% roztoku práškové smetany. Zkumavka se pak uloží na 10 až 20 minut do místa s teplotou těla (37 C) - třeba pod paži, jinam bych ji raději na těle nestrkal. Pokud je tam mor, pak kalný roztok se stane průzračný. Hniloba plodu (EFB) a infekce virem pytlíčkového plodu tuto optickou změnu roztoku nedokáže.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama