Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Další aktuality ze světa medu (2008/6 a 7)

8. července 2008 v 8:39 | Eman |  Med
červenec 2008

Jak asi víte, Sioux Honey Association, jako světově největší obchodní organzace s medem je vtělena do struktury světového trhu s medem.
Jejich členové typicky produkují mezi 37 millionů do 42 millions liber (0,46 kg) surového medu každý rok. Tento objem činí přibližně 60% celkový potřeb surového medu Sioux. Prodávají zbytek na světový trh s přibližně 70% dováženého medu.

Nákupy Sioux dovezeného medu z nezbytnosti pro dodávky a kvůli ekonomickým důvodům. USA spotřebuje asi dvakrát více medu, než je v zemi produkováno, takže dovoz medu je nutný.
Právě zažíváme velmi skromné dodávky a zvyšující se ceny po posledních 5-6 měsíců, kontrakty dopředu jsou nemožné, ledaže je ochota platit nad tržní ceny. Dokonce potom, jestliže trh pokračuje ve vzestupu, med nasmlouvaný pro vás na otevřeném trhu může být vyprodán pod cenou a společnosti jako Sioux nezbývá než nakoupit surový med za vyšší cenu.

Viděli jsme že ceny světlý jantarový med stoupla přes 25% a bílý med přes 50% za posledních 5-6 měsíců a tyto ceny stále rostou. Děláme co můažeme abychom chránili naše zákazníky během této doby prchavosti na trhu, dodávkami a cenami, ale zřejmě nemůžeme, protože nelze prodávat se ztrátou.
červen 2008
Ceny surového medu stále rychle stoupají. Toto se očekávalo s velkým rozdílem cen mezi světle jantarovým medem a bílým medem, a světle jantarový naplní zkrácené dodávky bílého medu.
Jsou zprávy aže několik stovek kontejnerů dovezeného medu jsou zadrženy celníky pro možné falšování, a to se přidává k problémům dodávek.
Sklizeň medu v Kalifornii, i když je lepší než loni, je stále předvídána pod průměrem. V oblastech nejvíce produkujících med z Horního středozápadu, podmínky vypadají příznivě jelikož deště pomohly obnově suchých oblastí v tomto regionu. Věci se mohou rychle změnit, ale právě nyní jsou podmínky pčasí příznivé pro dobrou sklizeň. Problémy které by mohly zasáhnout dobrou sklizeň jsou:

Zmenšené oblasti snůšky, protože stále více plochy se mění a ztrácí se urbanizací.
Colony Collapse Disorder se stává větší problém, než se očekávalo a více zpráv je o velkých ztrátách včelstev. Mnoho včelařů opouští znovu medové sklizně a přpravují včelstva pro velmi lukrativní opylovací sezonu. Ačkoli jsou očekávání lepší sklizně než bylo minulý rok skličujících 148 milionů liber, neočekáváme cokoli jako před několika lety což je asi historie jelikož čísla stále klesají, a 170 až 180 million lb. mohou být normální.

Kanadská úroda se také očekává pod průměrem, a ceny by měly zrcadlit ceny v USA. Většina jihoamerického medu 2008 byla nakoupena Evropou protože USA bylo obtížné soutěžit se slabým dolarem.
V souhrnu cena surového medu by měla zůstat silná až do konce roku a do 2009. Pro stabilizaci cen bude hodně medu z asijských zemí, ale hodně těchto zemí využívají med pro jejich potřebu, a také světový trh odmítá kupovat tento med z důvodů nízké kvality. To asi neusnadní problém dodávek. Dokud ceny medu nedosáhnou úrovně, která sníží poptávku po medu nevidíme změkčení cen.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sršeň Sršeň | E-mail | 24. července 2008 v 21:21 | Reagovat

Oficiální zpráva z EC-Rapid.Dánská kontrola nad trhem s medem zadržela dodávku přírozeného medu z Turecka který obsahoval sullphamethazin ,40?g/kg.

2 Eman Eman | E-mail | 25. července 2008 v 6:06 | Reagovat

Dejte mi sem odkaz - díky, EV

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama