Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Vůně květů slábne a včelám to vadí

12. června 2008 v 18:41 | Eman |  Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
V pořadu Prizma je krátká informace o možné příčině úbytku včel.

Vlivem znečištění ovzduší se prý vůně květin ztrácí a místo aby se šířila na vzdálenost až 1200 m tak se rozšíří jenom na 200 m a včely tak mají ztíženou orientaci. Problémem jsou fosilní paliva, která v tomto smyslu znečišťují vzduch nejvíce.
Jak jsem se nedávno dočetl, tak někteří vědci stále zpochybňují význam včelích tanečků jako hlavního způsobu předávání informací o místě bohaté snůšky nektaru, které včely pátračky najdou. Tito vědci tvrdí, že včely se orientují podle vůně květů a včelí tance v tom nemají zásadní význam. Ať je to tak, nebo tak, Dr. Karl von Frisch již Nobelovu cenu za rozluštění včelích tanečků dostal a nikdo mu ji nevezme.
Sám jsem včelí tanec jednou pozoroval za sklem v úlu a sdělovaná informace opravdu odpovídala poloze řepkového pole. Jako důkaz se to ale brát nedá, protože jsem ještě ve výzkumu laik a taky nemám tu fantazii ve vytváření věrohodných teorií jako náš nový výzkumný tým L-B-V.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Leoš Dvorský Leoš Dvorský | E-mail | 13. června 2008 v 8:46 | Reagovat

Za sklem toho je k vidění mnohem více, např. tzv. masážní místa, kde se včely" hoblují" a možnái i zbavují V.d. nebo jiných nečistot. Skleněný úl doporučuji každému. Dá se v něm včelařit naprosto normálně a je to navíc hodně zajímavé. Já jej mám již 30 let a stále slouží.

Leoš Dvorský

2 Kubant Kubant | E-mail | 13. června 2008 v 12:39 | Reagovat

Tak nějak jsem si myslel, že znečištění z fosilních paliv a znečištění vzduchu celkově (mimo města a frekventované komunikace) v posledních letech pokleslo. Nebo šlo jen o snížení imisí a emisí síry ????

I v zemědělství jde snad o nižší zátěž polí, lesů a vody.

V lese se např. stále víc množí jedle bělokorá (staré jedle už neodumírají ale naopak šíří do okolí semena), mravenci lesní (Formica), rostou zase lišky a syrovinky, .....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama